Vesmírné výzvy – říjen 2017

EVA Joe Acaba zdroj:spaceflightinsider.com

Říjen 2017 byl ve znamení kanonády od SpaceX. Užít v přímých přenosech jsme si mohli rovnou tři starty raket Falcon 9. Přistání prvních stupnů rozhodně nemohlo chybět. Co se týče startů raket, činila se i ruská státní agentura. Z kosmodromu Pleseck vynesla raketa Rokot evropskou družici Sentinel 5P. Raketa Sojuz si to na oběžnou dráhu zamířila prozměnu z Bajkonuru. Pod svým aerodynamickým krytem nesla zásobovací loď Progress, která po oddělení od horního stupně začala stíhat ISS. Na Mezinárodní kosmické stanici se mezitím celý říjen „netrhly dveře“ přechodové komory v americkém segmentu. Hned třikrát se astronauti vydali ve skafandrech EMU vně svého kosmického příbytku.

Kosmonautika v kostce nabídne například start tajného satelitu NROL, nafukovací modul BEAM i plány na jeho větší brášky, čínskou raketu CZ-2D, test motoru pro raketu SLS a úpravy její rampy, tepelný štít a servisní modul Orionu, tajemnou misi ZUMA, test kosmického internetu, zákazníky pro let na použitých stupních Falconů, odklad startu rakety Electron, největší monolitický motor na tuhá paliva, pozorování tzv. kilonovy, novinky mise Dawn, prospektorské sondy, zážeh metanového motoru BE-4, sondu Psyché k asteroidu, obnovení vrtání na Marsu, únik freonu na ISS, odklad čínské mise pro dopravu vzorků z Měsíce, start rakety H-IIA nebo dopravu rakety Sojuz 2.1b na kosmodrom Vostočnyj.

Vesmírné výzvy opět atakují 30 minut, tak neváhejte, klikněte na obrázek videa a užijte si kosmonautickou půlhodinku.


Nezobrazuje-li se vám video správně, klikněte na přímý link na stream.cz

Vesmírné výzvy jsou součástí celé sekce na Stream.cz pod názvem Dobývání vesmíru, kde stejnojmenný pořad přináší každý týden události z kosmonautiky. V této sekci je i astronomický pořad Noční oblohabonusová videa, jako Vesmírné dotazy nebo záznamy kosmonautických přednášek Tomáše Přibyla, Dušana Majera a Lukáše Houšky.

Zdroje obrázků:
http://www.spaceflightinsider.com/wp-content/uploads/2017/10/Exp.53-Acaba_EVA-46_Canadarm2_2017-10-20.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fc/Play_icon_status.png

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

12 komentářů ke článku “Vesmírné výzvy – říjen 2017”

 1. Michal R napsal:

  Dobrý den Dušane, díky za (opět) skvělý díl. Naskočil jsem do pravidelného sledování Výzev teprve nedávno, ale nedávno jsem si zkusmo dal něco z pár let starých dílů, a je paráda vidět, jak dnes výzvy vypadají a jak se to zlepšuje. Díky!

  Ale k věci. Nemohl jsem si nevšimnout, že se blíží jubilejní 100. díl Výzev a napadlo mě, zda to není příležitost speciální díl. Kdyby Vám to přišlo jako dobrý nápad, můžeme to udělat – třeba něco jako burzu nápadů zde na fóru, případně můžeme emailem. Ale netuším, třeba je to hloupost 🙂

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Hezký den,
   v první řadě moc díky za pochvalu! Velice mne těší, že se Vám pořad líbí a že jej sledujete.

   Co se týče stého dílu – rozhodně nechci dělat žádný výjimečně speciální díl. Úkolem VV je rekapitulovat události z uplynulého měsíce a to by mělo platit bez ohledu na číslo dílu. Takže stý díl bude rekapitulovat prosincové události. Souhlasím ale s tím, že je to krásně kulaté číslo a mohlo by se to ve videu nějak odrazit. Nechci ale nic bombastického, myslím, že by bylo třeba vhodné dát do poslední krátké zprávy (v rubrice Kosmonautika v kostce) nějaké poděkování divákům za sledování a tak podobně. Mám dojem, že by to asi bylo nejlepší.
   P.S. A možná bude ten stý díl výjimečný v tom, že jedním z hlavních témat bude premiérový start Falconu Heavy. 🙂

 2. pbpitko napsal:

  Ď. za perfektný video-zostrih októbrových udalostí . SUPER !
  pb 🙂

 3. pac napsal:

  Ahoj, nemůžu přehrát to video, vyskočí tam na mě nějaká reklama na Shakes and Fidget a tím to hasne… Mám vyplej AdBlock, aby jste z těch reklam něco měli, ale pokud se na to vaše video ani nedostanu, tak jaký to pak má smysl?

 4. Ledna napsal:

  Dobrý den,
  děkuji za pěkný díl.
  Zaujalo mě, že v Rusku se startovalo ze 3 kosmodromů.
  Bajkonuru, Plesecku a Vostočnyj.
  Měl jsem za to, že Pleseck už je dávno mimo službu a u Bajkonuru se k tomu schyluje a že se bude startovat výhradně z Vostočného.
  Proč Rusko, které je na tom ekonomicky bídně, provozuje 3 kosmodromy (to je snad i víc než má Čína)?
  Jaký je mezi nimi rozdíl?

  Děkuji

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Hezký den,
   díky za pochvalu! Hlavní zátěž leží na Bajkonuru, ze kterého létá nejvíce raket. Pleseck je spíše armádní střelnice, ze které letí kosmická raketa cca. 2× do roka (samozřejmě +/-). No a Vostočnyj spíše začíná – zatím z něj byl jediný start (vloni) a stojí na něm jediná odpalovací rampa.
   Mimochodem Čína má více kosmodromů (Wenčang, Tchaj-jüan, Ťiou-čchüan a Si-čchang).

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.