Čtyři Galilea se chystají na start

Na kosmodromu v Kourou se na prosincový start připravují čtyři evropské navigační družice Galileo, ale také nosná raketa Ariane 5, která je vynese na oběžnou dráhu. V úterý 21. listopadu byly družice Galileo 19 – 22 označeny jako připravené k letu, což značí, že již brzy dojde k jejich spojení s nosnou raketou. Družice se do Francouzské Guyany dostaly na palubě letadel vždy po dvojicích během minulého měsíce. Zde byly v čistém prostředí vybaleny z transportních kontejnerů a začalo jejich předstartovní testování, které mělo ověřit, zda se během letu přes oceán nic nepoškodilo.

Konfigurace špičky rakety Ariane 5 před startem.

Konfigurace špičky rakety Ariane 5 před startem.
Zdroj: http://www.esa.int

Následovala zkouška označovaná jako fit-check, při které byly jednotlivé družice postupně mechanicky a elektricky připojeny k vypouštěcímu adaptéru, který je bude spojovat s horním stupněm rakety. V pátek 17. listopadu technici natankovali nádrže družic hydrazinem, který bude sloužit k drobným úpravám oběžné dráhy během dvanáctileté služby.

Nezahálí ale ani raketa Ariane 5, která byla v minulých týdnech postupně sestavena. K centrálnímu stupni na kryogenní palivo byly připojeny dva urychlovací bloky na tuhé palivo a následně se k této sestavě připojil i mezistupeň, ve kterém najdeme třeba elektroniku (viz obrázek níže). Poté bylo možné připojit horní stupeň s motorem schopným restartů, který dopraví čtveřici družic na správnou dráhu. Až skončí série zkoušek, bude Ariane 5 převezena na finální stanoviště, kde dojde k připojení špičky. Tu bude tvořit aerodynamický kryt, v jehož útrobách najdeme čtyři družice Galileo připojené k vypouštěcímu zařízení. Start naplánovaný na 12. prosince navýší počet družic v systému Galileo na 22, čímž bude zajištěno globální pokrytí Země navigačními signály.

Sestavování rakety Ariane 5 pro družice Galileo 19 - 22.

Sestavování rakety Ariane 5 pro družice Galileo 19 – 22.
Zdroj: http://www.esa.int

Zdroje informací:
http://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
http://www.esa.int/…/17263026-1-eng-GB/Satellites_and_dispenser.jpg
http://www.esa.int/…/17256877-2-eng-GB/Four_Galileos_on_Ariane_5.jpg
http://www.esa.int/…/17263222-1-eng-GB/Ariane_5_taking_shape.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

8 komentářů ke článku “Čtyři Galilea se chystají na start”

 1. Juraj Rojko napsal:

  Informace o vyřešení problému s hodinami byla zveřejněna začátkem července. Byla to ovšem pozitivní informace, tak se jí média nevěnovala. Více na http://galileognss.eu/problem-behind-failing-clocks-identified/

 2. Milan napsal:

  Dobrý den, chci se zeptat jestli už vyřešili problém s hodinami u těchto družic navigačního systému Galileo, když do vesmíru vypouštějí další tyto družice?

 3. Vašek P napsal:

  Nevíte někdo jak dopadl problém Galilea s hodinami?

  asi už to bude vyřešené, když se startuje, ale nějak mi to asi uniklo 🙂

 4. Radoslav Packa napsal:

  Presné hodiny už vyriešili?

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.