sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Virgin Galactic

Společnost Virgin Galactic oznámila, že výroba nových suborbitálních kosmických letounů je i nadále na dobré cestě, aby umožnila zahájení komerčních letů v polovině příštího roku, a zároveň zvažuje obnovení prodeje letenek.

Landspace

Čínský startup Landspace v sobotu vynesl na oběžnou dráhu šest družic Tianyi. Družice vynesla raketa Zhuque-2E z rampy v testovací oblasti Dongfeng Commercial Space Innovation Test Area v raketovém středisku Jiuquan.

NGA

National Geospatial-Intelligence Agency (NGA) se připravuje na otevření svého nového kampusu „NGA West“ severně od centra St. Louis koncem září. Toto otevření je vyvrcholením téměř desetiletého úsilí o modernizaci působnosti agentury na Středozápadě.

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

MMX zná americký podíl

Konfigurace po rozložení ve vesmíru

Americká agentura NASA oznámila výběr vědeckého přístroje, kterým přispěje k chystané mezinárodní misi MMX (Mars Moons eXploration), v jejímž čele stojí Japonsko. Ke startu tohoto projektu by mohlo dojít v roce 2024 a Američané budou mít na palubě sofistikovaný neutronový a gamma spektrometr. Jeho úkolem bude přinést odpověď na otázku, která vrtá vědcům už desítky let hlavou – jak a kdy přesně vznikly malé měsíce, které krouží kolem Marsu. Kromě toho pomůže zasadit výsledky měření do širších souvislostí.

Sonda v rámci mise MMX navštíví dva marsovské měsíce – Phobos a Deimos, přičemž na povrchu většího z nich – Phobosu – sonda přistane a odebere vzorky z jeho povrchu. Tím ale plán na odvážnou misi nekončí – v roce 2029 by se tyto vědecky cenné vzorky měly vrátit na Zemi! Celkem bude na palubě sondy sedm vědeckých přístrojů, přičemž NASA měla možnost postarat se o jeden z nich.

Vizualizace sondy Mars Moons eXploration (MMX)
Vizualizace sondy Mars Moons eXploration (MMX)
Zdroj: https://www.nasa.gov

„Řešení otázky, jak vznikly měsíce Marsu, nás posune blíže k pochopení toho, jak se kolem našeho Slunce formovaly planety a stejně tak jak se mohou tvořit u cizích hvězd,“ popisuje Thomas Zurbuchen, přidružený administrátor Vědeckého ředitelství NASA ve Washingtonu a dodává: „Projekty s mezinárodní spoluprací, jako je tento, zajišťují přísun vysoce kvalitních vědeckých údajů.“

NASA nakonec vybrala přístroj pojmenovaný MEGANE (podle webu NASA se název čte [meh-gah-nay], což prý v japonštině znamená brýle). Vývoj povede tým v jehož čele stojí David Lawrence z Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory v Laurel, stát Maryland. Přístroj MEGANE má umožnit nahlédnout do chemického složení látek na Phobosu. Jeho úkolem bude měřit energie neutronů a gamma záření, které vydává tento malý měsíc.

Tyto subatomární částice a vysokoenergetické záření jsou přirozeným produktem, který vzniká při nárazu vysokoenergetické částice kosmického záření nebo ze Slunce zasáhnou povrch Phobosu. Jejich náraz rozehraje doslova subatomární biliár a jeho výsledkem jsou právě neutrony a gamma záření. Každý prvek přitom na dopady záření reaguje jinak a proto můžeme při sledování produktů určit, jaké prvky se nachází na povrchu měsíce.

MMX při zkoumání Phobosu - ve výřezu je vidět MEGANE
MMX při zkoumání Phobosu – ve výřezu je vidět MEGANE
Zdroj: https://api.hub.jhu.edu

„Mise MMX nám může pomoci pochopit původ marsovských měsíců,“ doufá Masaki Fujimoto, ředitel oddělení planetární vědy v Institutu kosmických a leteckých věd, který spadá pod Japonskou kosmickou agenturu JAXA a dodává: „Mohly vzniknout jako důsledek velkého nárazu, který zasáhl Mars, ale může se jednat i o asteroidy, které vznikly někde jinde a Mars je svou gravitací jen zachytil. Tímto způsobem se mohla na zemi i na Mars dostat voda.“

Přístroj MEGANE vznikne v rámci programu Discovery, který umožňuje realizovat relativně nízkonákladové projekty. S pomocí tohoto přístroje budou moci vědci sledovat složení lokalit, odkud se odeberou vzorky. Díky tomu bude možné zasadit výsledky laboratorních měření do širších souvislostí ve vztahu odběrné lokality k okolí.

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
http://mmx.isas.jaxa.jp/en/img/img002.png
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/mmxspacecraft_0.jpg
https://api.hub.jhu.edu/…/hub_medium/public/craft111717.jpg?itok=rLOzSVOt

Rubrika:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Štěpán
Štěpán
7 let před

Moc hezky napsaný článek, hlavně ten „subatomární biliár“ mě rozesmál 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Štěpán

Díky, to mám radost.;-)

Spytihněv
Spytihněv
7 let před

Japonci si návraty vzorků na Zemi vyloženě oblíbili. Doufejme, že jim to vyjde a prolomí to prokletí, které na Phobosu leží, jak by se mohlo zdát.

Alois
Alois
7 let před
Odpověď  Spytihněv

“ Prokletí “ u Phobosu, resp. u  Marsu je mýtus daný neúspěchy Ruska, kterému se ani jeden z četných pokusů nepovedl, tak jak měl. Jiným agenturám to u Marsu zpravidla jde hladce, důkazem z poslední doby je Indie. Japonci sice též jedenkrát u Marsu neuspěli, ale od té doby výrazně pokročili.

Spytihněv
Spytihněv
7 let před
Odpověď  Alois

O jakém mýtu to mluvíte? 🙂 Já osobně o žádném nevím. Pokud jsem psal o „prokletí“, tak jde samozřejmě o NADSÁZKU na základě jediných tří misí v historiI, které byly zaměřeny na Phobos a ani jedna neuspěla (všechny z Ruska). Co takhle se občas uvolnit a nebýt pořád takový suchar? 🙂

pbpitko
pbpitko
7 let před

Super článok píše o super misii.
Je to ešte ďaleko, ale už teraz sa teším.
pb 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  pbpitko

Díky, taky už se moc těšíme!

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.