sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

LeoLabs

Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

Skynopy

Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

NOAA

Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

EchoStar

Společnost EchoStar odložila možné podání návrhu na vyhlášení bankrotu, aby měla více času na jednání s regulačními orgány, které přezkoumají, zda americký družicový operátor dodržuje podmínky vázané na jeho licence.

GOSAT-GW

Japonská raketa H-2A 28. června úspěšně vynesla vědeckou družici GOSAT-GW neboli Ibuki GW, na sluneční synchronní oběžnou dráhu. Družice bude snímat skleníkové plyny a koloběh vody. Start byl posledním letem rakety H-2A.

Muon Space

Společnost Muon Space zveřejnila první tepelné infračervené snímky ze své družice FireSat Protoflight, což představuje milník pro konstelaci družice specializovanou na detekci lesních požárů. Snímky jsou pořízené pomocí šestikanálového multispektrálního infračerveného přístroje.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ A ČESKY: Delta II má druhou možnost

Včerejší start rakety Delta II se nepodařil kvůli dvěma problémům, které se v krátkém startovním okně nedaly vyřešit. Start se tedy odsunul o 24 hodin na středu dopoledne našeho času. Jelikož jde o předposlední start této rakety, která udávala tempo celé dekádě americké kosmonautiky, chceme jej odvysílat živě a s českým komentářem. Budeme rádi, když se k nám přidáte a podíváte se na vůbec poslední let tohoto nosiče s devíti urychlovacími bloky.

Ke startu by mělo dojít zítra, tedy ve středu 15. listopadu v 10:47 středoevropského času, náš přenos spustíme zhruba 15 minut před startem, tedy okolo 10:30 SEČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, klikněte na název videa v levém horním rohu. Tím se dostanete na stránku přenosu na YouTube. Pokud z jakéhokoliv důvodu (třeba kvůli pomalému internetu, nebo datovým limitům) nemůžete sledovat video, bude pro Vás na této stránce připraven psaný online přenos, o který se bude starat Martin Gembec. Stránku není potřeba obnovovat – nové příspěvky se Vám zobrazí automaticky.

Zdroje informací:
https://spaceflightnow.com/
http://spaceflight101.com/

Zdroje obrázků:
https://scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net/…c36e8db326592ee351898e9bccf7921c&oe=5A93C347

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Alois
Alois
7 let před

Protože další z rodiny Delta / Thor/ je současnou nejsilnější raketou, pokud se nemýlím, dovolil jsem se podívat pro zkrácení čekání do historie a zpracoval statistiku v držení titulu “ nejsilnějšího nosiče “ .
1957 – Rusko – Sputnik – 1,5 tuny na LEO – po dobu 2 roky
1959 – Rusko – Vostok – 5,O tuny – 6 let
1965 – Rusko – Proton – 12,2 tuny – 1 rok
1966 – U S A – Saturn 1B – 14 tun – 2 roky
1968 – U S A – Saturn 5 – 110 tun – 5 let
1973 – Rusko – Proton – 19 tun – 8 let
1981 – U S A – STS – 20 tun – 6 let
1986 – Rusko – Eněrgia – 88 tun – 2 roky
2011 – U S A – STS – 29 tun – 25 let
2017 – U S A – Delta H – 22 tun – 6 let

Jirka Hadač
Jirka Hadač
7 let před

Je pravda, že to video o heliosynchroní dráze je hezké. Je a moc. A rád se na něj podívám zítra potřetí (zatím sem odkoukal oba odklady ze záznamu). Ale zaujala mě i ta fotka, kde byly číslované boostry. Jasné, každý má svou pozici, ale je to moc hezké. A i ty šikmé trysky boostrů jsou zajímavé. A dle jejich množství, které bylo použito a ještě bude, to musí být fakt dobrý obchod pro Orbital ATK.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Jirka Hadač

Zítra se dost možná nepoletí – jak jsem spal už tady v diskusi – asi jsem se unáhlil se zakládáním přenosu a špatně vyhodnotil informace.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.