sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ A ČESKY: Delta II má druhou možnost

Včerejší start rakety Delta II se nepodařil kvůli dvěma problémům, které se v krátkém startovním okně nedaly vyřešit. Start se tedy odsunul o 24 hodin na středu dopoledne našeho času. Jelikož jde o předposlední start této rakety, která udávala tempo celé dekádě americké kosmonautiky, chceme jej odvysílat živě a s českým komentářem. Budeme rádi, když se k nám přidáte a podíváte se na vůbec poslední let tohoto nosiče s devíti urychlovacími bloky.

Ke startu by mělo dojít zítra, tedy ve středu 15. listopadu v 10:47 středoevropského času, náš přenos spustíme zhruba 15 minut před startem, tedy okolo 10:30 SEČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, klikněte na název videa v levém horním rohu. Tím se dostanete na stránku přenosu na YouTube. Pokud z jakéhokoliv důvodu (třeba kvůli pomalému internetu, nebo datovým limitům) nemůžete sledovat video, bude pro Vás na této stránce připraven psaný online přenos, o který se bude starat Martin Gembec. Stránku není potřeba obnovovat – nové příspěvky se Vám zobrazí automaticky.

Zdroje informací:
https://spaceflightnow.com/
http://spaceflight101.com/

Zdroje obrázků:
https://scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net/…c36e8db326592ee351898e9bccf7921c&oe=5A93C347

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Alois
Alois
7 let před

Protože další z rodiny Delta / Thor/ je současnou nejsilnější raketou, pokud se nemýlím, dovolil jsem se podívat pro zkrácení čekání do historie a zpracoval statistiku v držení titulu “ nejsilnějšího nosiče “ .
1957 – Rusko – Sputnik – 1,5 tuny na LEO – po dobu 2 roky
1959 – Rusko – Vostok – 5,O tuny – 6 let
1965 – Rusko – Proton – 12,2 tuny – 1 rok
1966 – U S A – Saturn 1B – 14 tun – 2 roky
1968 – U S A – Saturn 5 – 110 tun – 5 let
1973 – Rusko – Proton – 19 tun – 8 let
1981 – U S A – STS – 20 tun – 6 let
1986 – Rusko – Eněrgia – 88 tun – 2 roky
2011 – U S A – STS – 29 tun – 25 let
2017 – U S A – Delta H – 22 tun – 6 let

Jirka Hadač
Jirka Hadač
7 let před

Je pravda, že to video o heliosynchroní dráze je hezké. Je a moc. A rád se na něj podívám zítra potřetí (zatím sem odkoukal oba odklady ze záznamu). Ale zaujala mě i ta fotka, kde byly číslované boostry. Jasné, každý má svou pozici, ale je to moc hezké. A i ty šikmé trysky boostrů jsou zajímavé. A dle jejich množství, které bylo použito a ještě bude, to musí být fakt dobrý obchod pro Orbital ATK.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Jirka Hadač

Zítra se dost možná nepoletí – jak jsem spal už tady v diskusi – asi jsem se unáhlil se zakládáním přenosu a špatně vyhodnotil informace.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.