SpaceX 3 – 2 – 1 (Třetí druhé použití prvního stupně)

Zdá se Vám text v nadpisu krkolomný a nepříliš češtinářsky správný? Asi máte pravdu, ale v případě mise, která nás čeká za pár dní, musíme být velmi opatrní na to, jak volíme slova. Letos jsme totiž zažili už dvě mise, při kterých letěl již jednou použitý první stupeň (byly to mise SES-10BulgariaSat-1. Pokud bychom tedy řekli, že nás nyní čeká třetí opakované použití prvního stupně Falconu 9, mohlo by to někoho zmást. Čtenář by pak mohl nabýt mylného dojmu, že stupeň, který nyní poletí, již má za sebou dvě použití. Aby tedy bylo vše jasné, v případě vynesení družice SES-11 jde o třetí misi, na které poletí již jednou použitý první stupeň.

Start Falconu 9 na misi SpaceX CRS-10 - premiérové nasazení prvního stupně B1031.

Start Falconu 9 na misi SpaceX CRS-10 – premiérové nasazení prvního stupně B1031.
Zdroj: https://farm3.staticflickr.com

Stupeň s výrobním označením B1031 absolvoval svůj první start letos v únoru a šlo o velmi sledovanou misi. Falcon 9 tehdy startoval vstříc desáté zásobovací misi lodi Dragon k ISS a navíc šlo o premiérový start SpaceX z rampy 39A. Je tedy pikantní, že tento stupeň bude prvním, který absolvuje dvě mise startující z jedné rampy. Stupeň tehdy přistál na plošině LZ-1.

Na kosmodromu pak podstoupil důkladnou inspekci spojenou s tradičními servisními úkony jako je například odstranění tepelné ochrany motorové sekce. Všechny tyto servisní úkony by ale měly být do budoucna eliminovány na minimum, protože připravovaná verze Falcon 9 Block 5 bude vycházet z nasbíraných zkušeností a má obsahovat vylepšení, která sníží nutnost dodatečné údržby. Ale zpět k aktuálnímu prvnímu stupni. Společnost SES, která čekala, jaké budou výsledky historicky prvního znovupoužití, v srpnu potvrdila, že její družice SES-11 poletí opět na již jednou použitém stupni.

Druhého října tedy na startovní rampu 39A vyjela raketa tvořená již jednou použitým prvním stupněm z výrobní řady Block 3 a novým horním stupněm z verze Block 4. Tato „nesourodost“ ale není na škodu, protože podobnou konfiguraci už měla třeba mise NROL-76 (viz web elonx.cz). Aerodynamický kryt s nákladem chyběl, protože SpaceX od loňské nehody s družicí Amos-6 statické zážehy provádí bez nákladu.

Falcon 9 na rampě 39A před statickým zážehem v rámci mise SES-11.

Falcon 9 na rampě 39A před statickým zážehem v rámci mise SES-11.
Zdroj: https://pbs.twimg.com

Průběh samotné zkoušky byl identický jako obvykle – technici SpaceX postupovali stejně, jako kdyby se mělo startovat, ověřovali správnou funkci všech systémů, natankovali nádrže 500 tunami paliva a okysličovadla a vše zakončil statický zážeh devíti motorů Merlin. Přesto mají statické zážehy již jednou použitých stupňů jednu odlišnost. Zatímco u běžných startů trvá zážeh zhruba tři a půl sekundy, použité stupně se zapálí na delší dobu, aby bylo možné nasbírat více informací a mít větší jistotu o jejich správném chování.

V aktuálním případě trval zážeh zhruba pět sekund, čímž SpaceX zřejmě kompenzovala to, že stupeň po prvním použití nenavštívil základnu McGregor a neabsolvoval zde zkušební zážeh (stejný scénář se použil i u mise BulgariaSat). Plánované zhasnutí motorů znamenalo začátek další tradiční procedury – začala předběžná kontrola nasbíraných dat, ve kterých se hledaly jakékoliv anomálie. Technici na rampě začali odčerpávat palivo z nádrží a připravovali se na sklopení rakety do horizontální polohy. Když prvotní kontrola dat neodhalila žádnou chybu, mohla SpaceX na Twitteru oznámila úspěšné provedení zážehu.

Raketa samotná po sklopení do horizontální polohy zamířila do montážní haly HIF. Tady budou technici v dalších dnech pracovat na připojení aerodynamického krytu a tradičních předstartovních procedurách. V sobotu sedmého října by se měl Falcon 9 na rampu 39A vrátit již v plné polní. Start samotný sklouzne z pohledu Středoevropana na 8. říjen, dvouhodinové startovní okno se otevírá 53 minut po půlnoci.

Družice SES-11

Družice SES-11
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Pro SpaceX půjde již o 14. start v letošním roce a z hlediska letové trajektorie nepůjde o nic mimořádného. Poletí se na dráhu přechodovou ke geostacionární, což znamená, že Falcon zamíří nad Atlantik a první stupeň se po oddělení pokusí o přistání na mořské plošině. SpaceX má momentálně sérii 12 úspěšných přistání v řadě a ráda by navlékla i třináctý korálek. Nebude to ale nic jednoduchého, protože SES-11 má hmotnost 5 300 kilogramů, což je hodně blízko hranice, při které je první stupeň ještě schopen přistání.

Horní stupeň pak i s vynášeným nákladem dosáhne parkovací dráhy, na které provede zhruba půl hodiny po startu druhý zážeh. Ten udělá z téměř kruhové dráhy elipsu s nejvyšším bodem ve výšce téměř 36 000 kilometrů. Družice se pak oddělí od horního stupně a v dalších týdnech pomocí vlastních motorů zvýší nejnižší bod dráhy a usadí se na geostacionární dráze.

Družici SES-11 postavila společnost Airbus Defence and Space ve francouzském Toulouse na platformě EuroStar E3000. Satelit disponuje hybridním komunikačním vybavením. Na palubě najdeme 24 transpondérů v pásmu Ku a 24 pro pásmo C. Jejich úkolem bude šířit televizní, radiový a mediální obsah do oblasti, která se rozkládá od Kanady, přes USA, Mexiko a Havaj až po Karibik.

Družice bývá někdy označována také jako EchoStar 105, protože firma Echostar si pronajala plnou kapacitu družice v pásmu Ku na nejméně deset let. Kapacita v pásmu Ku má za úkol nahradit služby družice AMC-15 vypuštěné v roce 2004. Pásmo C zůstane ve vlastnictví společnosti SES, která jím nahradí kapacitu 11 let staré družice AMC-18. Družice SES-11 má nad 105. stupněm západní délky pracovat po dobu 15 let.

TEL dostal dva nové držáky postranních stupňů Falconu Heavy.

TEL dostal dva nové držáky postranních stupňů Falconu Heavy.
Zdroj: https://scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net

Aktuální start přichází téměř měsíc po poslední misi, při které Falcon 9 vynesl tajný miniraketoplán X-37B. SpaceX ale už v minulých měsících ukázala, že zvládá udržovat startovní tempo s frekvencí jednou za 14 dní. Oficiální důvod, proč byl aktuální rozestup tak velký, neznáme, jisté ale je, že firma rozhodně nezahálí. Před několika dny se na internetu objevila fotka od Joe Kellyho, který vyfotil rampu 39A v době, kdy na ní bylo zařízení TEL. Jde o konstrukci, která slouží k přepravě a vztyčování raket Falcon. Za pozornost ale stojí, že TEL dostal nové držáky postranních bloků, které využije Falcon Heavy. Nabízí se tak spekulace, že by původně avizovaná šedesátidenní odstávka rampy 39A pro kompatibilitu s Falconem Heavy ve skutečnosti nemusela být až tak dlouhá, protože firma možná část úprav udělá za chodu mezi dvěma starty.

Pro SpaceX bude říjen hodně nabitý, protože už na zítřek 5. října je připravován statický zážeh Falconu 9 na Vandenbergově základně. Tato raketa by měla startovat z Kalifornie v pondělí 9. října a na oběžnou dráhu vynese třetí desítku družic Iridium. Do příchodu listopadu by se mělo ještě jednou startovat z floridské rampy 39A. Falcon 9 má při misi plánované na konec října vynést telekomunikační družici KoreaSat-5A.

Zdroje informací:
https://www.nasaspaceflight.com/
http://spaceflight101.com/

Zdroje obrázků:
http://spaceflight101.com/…/2017/10/DLKXkYYU8AAGn_Q1.jpg
https://farm3.staticflickr.com/2295/32852845662_e84442d07b_k_d.jpg
https://pbs.twimg.com/media/DLJLviDUEAEMDz9.jpg:large
https://pbs.twimg.com/media/DKJnjYJWkAE6Tad.jpg
https://scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net/…eaf1775cc2cfcaa9069ee3036ae1ad7c&oe=5A7FA0EF

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

32 komentářů ke článku “SpaceX 3 – 2 – 1 (Třetí druhé použití prvního stupně)”

 1. Duro napsal:

  Planuje sa aj tretie pouzitie prveho (toho isteho)stupna?

 2. pbpitko napsal:

  14. tohtoročný štart a iba 3. s už raz leteným stupňom. to je len chlp nad 20% !
  To nie je veľmi povzbudivé čo sa týka znovu-použiteľnosti.
  pb : (

 3. Jirka Hadač napsal:

  Takže asi nebudou zkoušet vyšší apogeum (supersynchronní dráhu, ono při té váze se asi není co divit, to už by nepřistáli). Nu, samozřejmě jako vždy, hezké shrnutí, díky za něj, a s těmi dvěma názvy, já nad tím dumal, jestli to je družice se dvěma vlastníky, nebo jak to je.

 4. Miloš Hůla napsal:

  Upozorňuji, že 1. stupěň při CRS-10 výrobní číslo 31 nepřistával na plovoucí plošinu, ale na LZ-1. Poslední mise CRS na OCISLY byla CRS-8, všechny další byly na LZ-1.
  Prosím opravit v článku.

 5. Petr Pan napsal:

  Tady se hodi položit otázku kdy se dočkáme znovu použití již 2x použitého stupně?

 6. David napsal:

  „Oficiální důvod, proč byl aktuální rozestup tak velký, neznáme …“
  Nicméně zcela jisté je, že v září je na Floridě každý rok sezóna hurikánů, a i když nejsou každý rok tak extrémní, jako letos, místní vědí své. Jen asi nepovažují za nutné nám to vysvětlovat tak říkajíc po lopatě.

 7. David napsal:

  „Třetí druhé použití prvního stupně“ 😀
  Vtipné.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.