sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Aspera

NASA 14. května oznámila, že společnosti Rocket Lab zadala zakázku na vynesení mise Aspera raketou Electron. Start je naplánován nejdříve na první čtvrtletí roku 2026 ze startovacího komplexu 1 společnosti na Novém Zélandu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ: Třetí z řady výstupů z ISS

Dnes ve 14:05 by měli do volného prostoru vystoupit američtí astronauti Randolph Bresnik a Joseph Acaba na šest a půl hodiny dlouhý kosmický výstup. Půjde o zakončení trojice kosmických vycházek, které byly plánovány na říjen. Dvojice bude mít dnes za úkol pestrou škálu úkolů – vymění pojistku na náhradním dílu manipulátoru Dextre, připojí HD kameru na příhradovou konstrukci S1, odstraní tepelnou izolaci na dvou náhradních dílech pro budoucí robotické vyjmutí. Čeká na ně i instalace světla na nově instalovanou koncovku ramene Canadarm 2, kterou pak ještě promažou. V dnešním článku můžete výstup sledovat živě.

Zdroje informací:
https://blogs.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/DMiP4SPX4AEvyU6.jpg:large

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Peter
Peter
7 let před

Prosím, prečo používajú astronauti pri výstupe do vesmíru také úzke frekvenčné pásmo pre komunikáciu? Je to horšie ako cez telefón. Pritom video z kamier na prilbách je celkom v pohode a zaberá určite niekoľko desať až sto násobne širšie pásmo.
My, čo ovládame angličtinu dobre len písmom, nerozumieme skoro nič z ich komunikácie. Je to prenášané inak ako obraz? V dnešnej dobe by som očakával lepšie spojenie.

Ďakujem za odpoveď.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Peter

Dá se to vysvětlit celkem jednoduše. Komunikace musí být zajištěna vždy za všech podmínek. Možná si všimnete, že video z kamer není k dispozici vždy – tehdy vidíme záběry do řídícího střediska, případně nějakou grafiku NASA TV. To jsou chvíle, kdy stanice prolétá oblastí, kde není k dispozici potřebná přenosová kapacita. V tu chvíli to nestačí na videopřenos, ale komunikace je životně důležitá a proto je k dispozici nonstop.

Peter
Peter
7 let před
Odpověď  Dušan Majer

Zaujímavé je, že kamery, ktoré sú na ISS fungujú skoro stále. Výpadky majú tie na prilbách kozmonautov.
Vyzerá to tak, že komunikácia medzi kozmonautami a Mission Control Center prebieha priamo.
Myslel som si, že ISS je prostredník, ale asi som sa mýlil. Obraz z kamery na prilbe občas vypadáva a keď to prepnú na pevnú kameru na ISS, tak je absolútne stabilný.

Lukas
Lukas
7 let před
Odpověď  Peter

Jo to je pravda, také by mě to zajímalo

Peter
Peter
7 let před
Odpověď  Peter

Ešte doplním. „Príjem z kamier na ISS funguje skoro stále“ som samozrejme myslel mimo minút, kedy ISS nie je v dosahu telekomunikačnej techniky – všimol som si, že napr. nad Atlantikom pri brehoch Afriky sa to stáva. Ale to chápem.
Keby kamery na prilbách kozmonautov komunikovali cez ISS, výpadky by mi nedávali logiku, keďže sa jedná o vzdialenosť len niekoľko metrov. Riadiace centrum ich chce mať asi priamo pod dohľadom, tak komunikuje napriamo.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.