sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Aspera

NASA 14. května oznámila, že společnosti Rocket Lab zadala zakázku na vynesení mise Aspera raketou Electron. Start je naplánován nejdříve na první čtvrtletí roku 2026 ze startovacího komplexu 1 společnosti na Novém Zélandu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Vesmírné výzvy – září 2017

cassini zdroj:jpl.nasa.gov

V září předvedla své ohnivé finále sonda Cassini, která se zapsala zlatým písmem do dějin kosmonautiky. Do kosmu se vydal miniraketoplán X-37B, tentokrát ale na raketě Falcon 9. Pomyslnou štafetu si předaly lodě Sojuz, když ta s označením MS-04 přistála, zatímco MS-06 odstartovala vstříc ISS. Na závěr se podíváme jak SpaceX zaktualizovala své plány na dobytí Marsu, přičemž Země a Měsíc budou z této technologie také profitovat.

Do kosmonautiky v kostce se vměstnala zásobovací loď Tianzhou-1, tajný satelit NROL-42, start Ariane 5, nástupce ISS u Měsíce, řádění hurikánu Irma, oficiální názvy útvarů na Plutu, start rakety Proton, stavba servisní družice, konfigurace rakety New Glenn, kosmický internet, nafukovací štít, gravitační prak sondy OSIRIS-REx, navýšení rozpočtu ESA, odklad startu Falconu Heavy, novinky z Vostočného, probuzení sondy New Horizons, fotky Jupitera ze sondy JUNO, zakázky pro Ariane 6, návrat Dragona, aktivace motorů letadla Stratolaunch, příprava družic pro starty na Falconu 9, odklad startu Webbova teleskopu i modulu Nauka, start rakety Sojuz z Plesecku, založení australské kosmické agentury, start čínských tajných družic, stavba Sky crane pro Rover 2020 a další události, které si zaslouží své místo v zářijových Vesmírných výzvách roku 2017.

Necelá půlhodina Vesmírných výzev je připravena, stačí kliknout na obrázek videa.


Nezobrazuje-li se vám video správně, klikněte na přímý link na stream.cz

Vesmírné výzvy jsou součástí celé sekce na Stream.cz pod názvem Dobývání vesmíru, kde stejnojmenný pořad přináší každý týden události z kosmonautiky. V této sekci je i astronomický pořad Noční oblohabonusová videa, jako Vesmírné dotazy nebo záznamy kosmonautických přednášek Tomáše Přibyla, Dušana Majera a Lukáše Houšky.

Zdroje obrázků:
https://photojournal.jpl.nasa.gov/jpeg/PIA21439.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fc/Play_icon_status.png

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Richard Ondrášek
Richard Ondrášek
7 let před

Nemá to chybu,skvělé a moc držím palce,je to pro nás co sledujem kosmonautiku a dění kolem vesmíru moc fajn weby kde si najdu vše co mě zajímá,ještě jednou díky moc za to všechno.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před

Díky moc za pochvalu. Jsme rádi, že se naše práce čtenářům a divákům líbí.

Jiří Brunner
Jiří Brunner
7 let před

Neměl bych žádný přehled o tom co se v kosmonautice děje na jedné „hromádce“ od vás je to super.

Android
7 let před

Nejlepší vesmírný počinek stejně byl tento: https://www.youtube.com/watch?v=pPnZQIkSNmU

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Android

Opravdu povedené video 🙂

Geo
Geo
7 let před
Odpověď  Android

Díky ! Neuvěřitelně všestraný člověk !:U

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.