Blíží se doslova Dny SpaceX

Společnost SpaceX nám opět naplánovala zajímavý program. Pokud se podaří dodržet avizované termíny, dočkáme se dvou startů během necelých dvou dnů. Stejně jako před několika měsíci to bude i tentokrát možné díky využití dvou na sobě nezávislých startovních ramp na opačných pobřežích Spojených států – Falcon nejprve odstartuje z Floridy a o zhruba 36 hodin později se podobného představení dočkáme i z Kalifornie.  Dnešní krátký článek Vám přináší informace o aktuálně platných termínech startů i statických zážehů a navíc se podíváme, jak jeden z těchto startů souvisí s přípravou na toužebně očekávaný Falcon Heavy.

Družice SES-11

Družice SES-11
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Pokud se nic nepokazí, měli bychom se už za týden dočkat statického zážehu Falconu 9. Dojde k němu 29. září na Floridě, konkrétně na rampě 39A. Půjde o přípravu na misi SES-11 (též označovaná jako EchoStar 105), při které se využije již jednou použitý první stupeň. Ke startu samotnému by mělo dojít druhého října mezi 16:58-20:59 místního času. Pokud k tomuto údaji přičteme šest hodin, dostaneme se k času, který bude platit v Evropě. Čeká nás tedy další start, který proběhne kolem naší půlnoci. Satelit již dorazil z výrobního závodu v Toulousse na Floridu a při tomto startu se můžeme těšit na přistání prvního stupně na mořské plošině.

Tento start je důležitý v tom, že by podle dostupných informací mělo dojít o poslední start z rampy 39A před její přestavbou, která zajistí kompatibilitu s Falconem Heavy. A nejde přitom jen o úpravy rampy samotné, jak poznamenal na našem fóru Miroslav Pospíšil: „Je také třeba upravit transportér TEL, aby byl schopen upnout a umožnit tankování do všech třech boosterů FH. Pak je třeba celý FH na TEL sestavit, otestovat jejich propojení a přepravit na rampu. Tam se musí FH vztyčit do svislé polohy a testovat propojení rampa-TEL-FH. Poté musí proběhnout Wet Dress Rehersal a následně static test fire. A možná ne jednou, ale vícekrát.“ To by znamenalo, že příští floridský start Falconu 9 s družicí KoreaSat 5A, by měl startovat z opravené rampy 40.

Transportér TEL

Transportér TEL
Zdroj: https://pbs.twimg.com

Družice Iridium Next na vypouštěcím adaptéru.

Družice Iridium Next na vypouštěcím adaptéru.
Zdroj: https://pbs.twimg.com

Mezitím bude na západním pobřeží USA probíhat příprava na start Falconu 9 s třetí desítkou družic Iridium. Statický zážeh je tu zatím plánován na 30. září (pouhý den po zážehu na Floridě), přičemž ke startu by mělo dojít 4. října krátce po třetí hodině odpoledne našeho času (cca. den a půl po plánovaném startu SES-11). Všech deset družic už má natankované nádrže a jsou připojeny k vypouštěcím adaptérům. Při této misi se první stupeň opět pokusí o přistání na mořské plošině.

U obou těchto startů Vám po statickém zážehu přineseme podrobný článek s informacemi o každé misi a jako vždy bychom tyto starty rádi vysílali živě s českým komentářem.

EDIT 22. září 18:45
Podle aktuálních informací se start Falconu 9 s družicí SES-11 odkládá nejdříve na 8. října 0:56 našeho času.

Zdroje informací:
https://twitter.com/
https://twitter.com/
https://twitter.com/
https://twitter.com/
http://forum.kosmonautix.cz/
https://twitter.com/
https://twitter.com/
http://forum.kosmonautix.cz/
http://forum.kosmonautix.cz/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/images/content/694662main_logo425.jpg
https://pbs.twimg.com/media/DKJnjYJWkAE6Tad.jpg
https://pbs.twimg.com/media/DKHRWVdX0AERDHw.jpg:large
https://pbs.twimg.com/media/DKK83bdWkAEPG7w.jpg:large

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

12 komentářů ke článku “Blíží se doslova Dny SpaceX”

 1. Jirka Hadač Redakce napsal:

  Petr Melechin to posunul už na 8.10. Tak sem přemýšlel, jestli to není posunuté kvůli NROL-42, ale zjevně ne, VAFB asi moc souviset s KSC moc nebude.

 2. android napsal:

  No hlavně už furt vyhlížím FH a Dragon2…

 3. Kamil napsal:

  7.10. je lepší datum, noc ze soboty na neděli. Já věděl, že SX myslí na své evropské fanoušky

 4. Jirka Hadac Redakce napsal:

  Wow, tak ten prvni start, 2. rijna, budu mit z restauracniho zarizeni, bomba, premiera. Uz ted se tesim:-) moja v praci, tj. zadna kolize priorit (jinak by to vyhrala ona).

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.