sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Pokračují zkoušky nafukovacího štítu

O technologii nafukovacího tepelného štítu, který by mohl umožnit přistávání těžkých nákladů na povrchu Marsu, nebylo delší dobu slyšet, ale vývoj zřejmě pokračuje dál. Projekt HIAD (Hypersonic Inflatable Aerodynamic Decelerator), který si klade za cíl vyvinout technologii nafukovacího tepelného štítu a vyrábět ji ve velkém. Jeho hlavní výhodou je, že svými rozměry a hmotnostní je výhodnější, než běžně používané tuhé tepelné štíty. Projekt sází na měkké materiály, které je možné složit, takže zabírají menší prostor a které se před vstupem do atmosféry nafouknou, čímž výrazně zvětší objem.

Flexible Thermal Protection System při zkouškách v tunelu Large Core Arc Tunnel.
Flexible Thermal Protection System při zkouškách v tunelu Large Core Arc Tunnel.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Největším oříškem je hledání materiálu, který by byl ohebný a přitom by odolával vysokým teplotám. Se zkouškami pomohl větrný tunel Large Core Arc Tunnel, který patří firmě Boeing a který bychom našli v St. Louis. Během srpnových zkoušek zde byly testovány výřezy materiálu F-TPS (Flexible Thermal Protection System) o průměru 6,3 cm a tloušťce mezi 1,25 a 3 centimetry.

Tyto díly byly umístěny do větrného tunelu a vědci je vystavili působení plasmatu o teplotě 1500°C a rychlosti více než Mach 4. Na zadní části testovaných vzorků byly termočlánky, které měřily jak zkoušený materiál odolává extrémním podmínkám. Větrný tunel byl zkalibrován tak, aby tlak a teplota odpovídaly podmínkám, které by zažíval systém HIAD při vstupu do atmosféry Marsu nebo Země. Nasbíraná data poslouží především k ověření matematických modelů, které se používají k návrhu technologie. Cesta k reálnému použití v ostrém provozu je tedy zatím ještě poměrně daleko.

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/lrc-2017-h1_p_hiad-072609.jpg
https://www.nasa.gov/…/run_2930_-_top_overall_view_-_arm_5_-_specimen_13-2_03.jpg

Rubrika:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Alois
Alois
7 let před

Mezi „těžké“ náklady zřejmě patří i Musk s Dragonem.

B.Boruvka
7 let před

Mel jsem za to ze to s temito stity zabalily-mozna po zruseni Red Dragona to pokracuje-a mozna to nikdy naskoncilo Vi nekdo neco vice?
Diky

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  B.Boruvka

Spíš bych řekl, že se v tom snaží pokračovat pro případ zálohy.

Vlastislav Výprachtický

Pro tepelný štít k nafouknutí lze použít dusík. Tenkou povrchovou úpravu jako dodatečnou, je možné aplikovat molybdén sulfid s obsahem magnesium oxidu.

Richard
Richard
7 let před

Hlavně jim to napište do NASA… 😉

gg
gg
7 let před
Odpověď  Richard

Již nějakou dobu přemítám, jestli se za těmito příspěvky neskrývá nějaký nedokonalý prototyp umělé inteligence.

Spytihněv
Spytihněv
7 let před

Zkoušky nafukovacího štítu sice pokračují, ale pokud vstupujeme do stejné řeky, tak pod trochu odlišným názvem. Teď je to HIAD (Hypersonic Inflatable Aerodynamic Decelerator). Dříve býval „pouze“ SIAD (Supersonic Inflatable Aerodynamic Decelerator). Je tam nějaký rozdíl?

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.