Pokud se nic nepokazí, odstartuje dnes ve 14:03 našeho času z floridské rampy číslo 41 raketa Atlas V. Poletí ve své základní konfiguraci bez urychlovacích bloků a pod čtyřmetrovým krytem bude ukrývat družici TDRS-M za bezmála 400 milionů dolarů. Ta se usadí na geostacionární dráze ve výšce 36 000 kilometrů, kde se připojí k dalším družicím systému TDRS (Tracking and Data Relay Satellite). Ty mají na starost zajištění obousměrného přenosu dat mezi pozemními středisky a více než 40 družicemi na nízké oběžné dráze, mezi kterými najdeme i Hubbleův teleskop, nebo stanici ISS. V tomto článku máte možnost start sledovat živě.
Start se musel v minulých týdnech odložit skoro o 14 dní dní – při ukládání do aerodynamického krytu totiž došlo k poškození všesměrové antény v pásmu S, která se musela vyměnit. Technika byla sice ke startu připravena dříve, ale přednost dostal zásobovací let lodi Dragon k ISS. Nyní tedy přichází chvíle, kdy se startu (snad) dočká i 58 metrů vysoký Atlas.
Zdroje informací:
https://spaceflightnow.com/
https://spaceflightnow.com/
https://spaceflightnow.com/
https://spaceflightnow.com/
https://spaceflightnow.com/
Zdroje obrázků:
http://spaceflight101.com/…/2017/08/36474528801_a2828d9349_k1-1.jpg
Náááádherné záběry, byla vidět i zvuková bariéra 🙂
Opravdu povedené počasí, které umožnilo takové pohledy. 🙂
To nám, co jsme v práci, hodně opakujte :-P. Moc mě to potěšilo, o nádherných záběrech číst :-D. Těším se, až to doma shlédnu.
Už jsem psal Dušanovi. Tak aby nedošlo k omylu. TDRS nejsou vědecké družice a ani vědecké komunikační. Jsou to poměrně běžné geostacionarní komunikační družice dvojího využití. Část kapacit má NASA a vědecké ústavy v USA, a část slouží k přenosu snímků z optických družic NRO (řada KH).