Průzkumník Merkuru se otřásl v základech

BepiColombo ještě bez sluneční clony.

Evropsko-japonský projekt BepiColombo tvoří dvě sondy, které se k Merkuru vydají společně, aby se od sebe následně oddělily. I když budou obíhat po odlišných drahách, budou jejich výsledky dohromady rozšiřovat naše povědomí o první planetě naší sluneční soustavy. Do startu sice zbývá ještě rok a několik měsíců, ale to je ideální období pro nejrůznější zkoušky. Jednou z nich jsou i zkoušky vibrační, při kterých je sestava vystavena chvění, které zažije i při startu rakety. Cílem je ověřit, že konstrukce sond neobsahuje žádné výrobní vady a je připravena pro let do vesmíru. Na videu můžete vidět kompletní sestavu tak, jak se vydá do vesmíru – ve spodní části vidíme přeletový modul, uprostřed se nachází sonda Mercury Planetary Orbiter, jejíž anténa míří ke kameře) a nahoře bychom našli sondu Mercury Magnetospheric Orbiter. Tu ale nevidíme – je schovaná za sluneční clonou, která ji bude ukrývat během přeletu k Merkuru. Na náhledové fotce článku ale sluneční clona chybí a tak máte přímý výhled i na sondu MMO.

Zkoušky, které proběhly v technologickém středisku ESTEC 26. června letošního roku, byla celá sestava rozechvěna na zhruba jednu minutu, přičemž frekvence vibrací postupně rostly z nuly do 100 Hz. Na nejnižších frekvencích byla amplituda pohybu sledovaného objektu největší (zhruba +/- 6 mm), ale s rostoucí frekvencí tato výchylka klesala, až přestala být okem viditelná. Proto se na videu může zdát, že po překonání hranice 25 – 30 Hz se sestava dostala do klidového stavu, ale není tomu tak.

Zdroje informací:
https://www.youtube.com/
http://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
http://www.esa.int/…/17049870-1-eng-GB/BepiColombo_stack_without_sunshield.jpg

Print Friendly, PDF & Email
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

10 komentářů ke článku “Průzkumník Merkuru se otřásl v základech”

 1. Cx napsal:

  Hranice 25 – 30 Hz je podezřele blízko počtu snímků za sekundu u videa, takže to spíš nebude okem ale kamerou 🙂

  • Honza napsal:

   To ne, to by se to zase začalo projevovat při vyšších frekvencích (které nejsou násobkem počtu snímků). Vypadalo by to divně, ale pohyb by to byl. Jako točící se loukoťové kolo, během zrychlování zdánlivě zastaví, ale pak se zase rozjede, jen opačným směrem (a následovaly by další změny, ale tak rychle obvykle vozy ve filmech nejezdí).

  • Vojta napsal:

   Jsou v tom schovány i možnosti vibračního stolu a ve výsledku vlastně i nosné rakety. Při konstantní výchylce by výkon nutný k zajištění vibrací rostl s kvadrátem frekvence (za předpokladu ideálního tlumení bez) a to by stůl ani raketa při standardním provozu nezvládli dodat. Naštěstí, protože stejně se zvyšují i nároky na odolnost sondy. Ve výsledku se tedy výkon udržuje plus minus konstantní a s rostoucí frekvencí klesá výchylka.

 2. ventYl napsal:

  Po precitani nadpisu sa ma zmocnila hroza, ze sa niekto rozhodol teraz projekt skrtat alebo nebodaj zrusit. Nastastie to bola rutinna a planovana zalezitost.

  • peter napsal:

   hejže 😀 tiež som mal ten pocit

   • Kraky napsal:

    Také bych byl pro ne tak „poutavý“ nadpis;-). Je to sice web pro širší veřejnost, ale myslím že přitahovat na články takovým způsobem nemá za potřebí. Kvalitní obsah je pro většinu návštěvníků důležitější. A ten se tu z mého pohledu najde snad ve všech článcích.
    Dobrá práce a držím palce.

    • Dušan Majer napsal:

     Já nevím, ale jak jinak chcete napsat krátký nadpis informující o vibračních zkouškách? Musíte to nějak zlidštit – nejde o to, že bychom chtěli nadpisy cokoliv bulvarizovat, ale jde o to udělat nadpis lidský. Přiznejme si, že nadpis ve stylu „BepiColombo prošla vibračními zkouškami“ je suchý. Člověk si to přečte a řekne si: „Hm fajn, co je jinde?“ Úkolem tohoto nadpisu nebylo vyvolat dojem zániku projektu. Cílem bylo přenést pocit, dojem síly, která na sondu působila.

    • ventyl napsal:

     Dusane, myslim ze vzhladom k tematike, kvalite obsahu a tunajsej komunite sa nemusite bat toho, ze by clanky citatelnost nemali. Aj suchy nadpis by podla mna stale vacsinu ludi prinutil ten clanok otvorit a zistit, ci vsetko bolo v poriadku – spomenme na JWST nedavno, kedy sa po vibracnych skuskach riesilo, ci dalekohlad nebol poskodeny…

     Myslim ze nejde ani tak o to, ci su alebo nie su nadpisy bulvarizovane. Akurat tento specificky negativny jav (kratenie rozpoctov a rusenie misii) je prilis caste tak sme asi precitliveni, alebo co.

    • Goodman napsal:

     OMG neřešte tu zase ty nadpisy článků. Otřásla se sonda v základech nebo ne? Otřásla. Takže nadpis je plně v pořádku.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.