Průzkumník Merkuru se otřásl v základech

BepiColombo ještě bez sluneční clony.

Evropsko-japonský projekt BepiColombo tvoří dvě sondy, které se k Merkuru vydají společně, aby se od sebe následně oddělily. I když budou obíhat po odlišných drahách, budou jejich výsledky dohromady rozšiřovat naše povědomí o první planetě naší sluneční soustavy. Do startu sice zbývá ještě rok a několik měsíců, ale to je ideální období pro nejrůznější zkoušky. Jednou z nich jsou i zkoušky vibrační, při kterých je sestava vystavena chvění, které zažije i při startu rakety. Cílem je ověřit, že konstrukce sond neobsahuje žádné výrobní vady a je připravena pro let do vesmíru. Na videu můžete vidět kompletní sestavu tak, jak se vydá do vesmíru – ve spodní části vidíme přeletový modul, uprostřed se nachází sonda Mercury Planetary Orbiter, jejíž anténa míří ke kameře) a nahoře bychom našli sondu Mercury Magnetospheric Orbiter. Tu ale nevidíme – je schovaná za sluneční clonou, která ji bude ukrývat během přeletu k Merkuru. Na náhledové fotce článku ale sluneční clona chybí a tak máte přímý výhled i na sondu MMO.

Zkoušky, které proběhly v technologickém středisku ESTEC 26. června letošního roku, byla celá sestava rozechvěna na zhruba jednu minutu, přičemž frekvence vibrací postupně rostly z nuly do 100 Hz. Na nejnižších frekvencích byla amplituda pohybu sledovaného objektu největší (zhruba +/- 6 mm), ale s rostoucí frekvencí tato výchylka klesala, až přestala být okem viditelná. Proto se na videu může zdát, že po překonání hranice 25 – 30 Hz se sestava dostala do klidového stavu, ale není tomu tak.

Zdroje informací:
https://www.youtube.com/
http://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
http://www.esa.int/…/17049870-1-eng-GB/BepiColombo_stack_without_sunshield.jpg

Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky

Hlášení chyb a nepřesnostíClose

Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

10 komentářů ke článku “Průzkumník Merkuru se otřásl v základech”

 1. Cx napsal:

  Hranice 25 – 30 Hz je podezřele blízko počtu snímků za sekundu u videa, takže to spíš nebude okem ale kamerou 🙂

 2. ventYl napsal:

  Po precitani nadpisu sa ma zmocnila hroza, ze sa niekto rozhodol teraz projekt skrtat alebo nebodaj zrusit. Nastastie to bola rutinna a planovana zalezitost.

   • Kraky napsal:

    Také bych byl pro ne tak „poutavý“ nadpis;-). Je to sice web pro širší veřejnost, ale myslím že přitahovat na články takovým způsobem nemá za potřebí. Kvalitní obsah je pro většinu návštěvníků důležitější. A ten se tu z mého pohledu najde snad ve všech článcích.
    Dobrá práce a držím palce.

    • Dušan Majer napsal:

     Já nevím, ale jak jinak chcete napsat krátký nadpis informující o vibračních zkouškách? Musíte to nějak zlidštit – nejde o to, že bychom chtěli nadpisy cokoliv bulvarizovat, ale jde o to udělat nadpis lidský. Přiznejme si, že nadpis ve stylu „BepiColombo prošla vibračními zkouškami“ je suchý. Člověk si to přečte a řekne si: „Hm fajn, co je jinde?“ Úkolem tohoto nadpisu nebylo vyvolat dojem zániku projektu. Cílem bylo přenést pocit, dojem síly, která na sondu působila.

    • ventyl napsal:

     Dusane, myslim ze vzhladom k tematike, kvalite obsahu a tunajsej komunite sa nemusite bat toho, ze by clanky citatelnost nemali. Aj suchy nadpis by podla mna stale vacsinu ludi prinutil ten clanok otvorit a zistit, ci vsetko bolo v poriadku – spomenme na JWST nedavno, kedy sa po vibracnych skuskach riesilo, ci dalekohlad nebol poskodeny…

     Myslim ze nejde ani tak o to, ci su alebo nie su nadpisy bulvarizovane. Akurat tento specificky negativny jav (kratenie rozpoctov a rusenie misii) je prilis caste tak sme asi precitliveni, alebo co.

    • Goodman napsal:

     OMG neřešte tu zase ty nadpisy článků. Otřásla se sonda v základech nebo ne? Otřásla. Takže nadpis je plně v pořádku.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.