sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Ax-4)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

York Space Systems

Společnost York Space Systems vypustila první družici z plánované konstelace pro Agenturu pro rozvoj vesmíru (SDA). Družice Dragoon byla vynesena v rámci mise Transporter-14. Celkově má společnost postavit a vypustit dvanáct družic.

Landspace

Čínský startup Landspace provedl v pátek statický zážeh v rámci příprav ke startu rakety Zhuque-3 na orbitální dráhu. Devět motorů Tianque-12A spalující metan a kapalný kyslík běželo 45 sekund a byl proveden i test vektorování.

Jared Isaacman

Jared Isaacman 21. června obdržel cenu Wernhera von Brauna od Národní vesmírné společnosti jménem Polaris Dawn, soukromé mise astronautů, které v září 2024 velel. Slavnostní předávání cen proběhlo během Mezinárodní konferenci o rozvoji vesmíru.

Orbital Reef

ESA na pařížském aerosalonu 18. června oznámila, že podepsala memorandum o porozumění se společnostmi Thales Alenia Space a Blue Origin o studiu letů evropských nákladů a případně astronautů na komerční vesmírnou stanici Orbital Reef.

ChinaSat-9C

Čína v pátek vypustila komunikační družici ChinaSat-9C, která má nahradit 17 let starou družici ChinaSat-9. Družici vynesla raketa Dlouhý pochod-3B ze startovního komplexu Xichang v jihozápadní Číně.

United Launch Alliance

United Launch Alliance pilotně testuje ranou verzi chatbota s umělou inteligencí od OpenAI, který je kompatibilní s vládními standardy. Jedná se o jedno z prvních nasazení této technologie určené speciálně pro dodavatele v oblasti obrany, kteří nakládají s citlivými daty.

Eutelsat

Francie více než zdvojnásobí svůj podíl ve společnosti Eutelsat na téměř 30 % v rámci navýšení kapitálu o 1,56 miliardy dolarů, které podpořilo několik akcionářů. Tím posílí plány francouzského operátora na obnovu jeho konstelace OneWeb.

W-4

Společnost Varda Space Industries se připravuje na vypuštění své čtvrté mise W-4 v rámci sdílené mise SpaceX. Společnost získala pětiletou licenci Federálního úřadu pro letectví.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Průzkumník Merkuru se otřásl v základech

BepiColombo ještě bez sluneční clony.

Evropsko-japonský projekt BepiColombo tvoří dvě sondy, které se k Merkuru vydají společně, aby se od sebe následně oddělily. I když budou obíhat po odlišných drahách, budou jejich výsledky dohromady rozšiřovat naše povědomí o první planetě naší sluneční soustavy. Do startu sice zbývá ještě rok a několik měsíců, ale to je ideální období pro nejrůznější zkoušky. Jednou z nich jsou i zkoušky vibrační, při kterých je sestava vystavena chvění, které zažije i při startu rakety. Cílem je ověřit, že konstrukce sond neobsahuje žádné výrobní vady a je připravena pro let do vesmíru. Na videu můžete vidět kompletní sestavu tak, jak se vydá do vesmíru – ve spodní části vidíme přeletový modul, uprostřed se nachází sonda Mercury Planetary Orbiter, jejíž anténa míří ke kameře) a nahoře bychom našli sondu Mercury Magnetospheric Orbiter. Tu ale nevidíme – je schovaná za sluneční clonou, která ji bude ukrývat během přeletu k Merkuru. Na náhledové fotce článku ale sluneční clona chybí a tak máte přímý výhled i na sondu MMO.

Zkoušky, které proběhly v technologickém středisku ESTEC 26. června letošního roku, byla celá sestava rozechvěna na zhruba jednu minutu, přičemž frekvence vibrací postupně rostly z nuly do 100 Hz. Na nejnižších frekvencích byla amplituda pohybu sledovaného objektu největší (zhruba +/- 6 mm), ale s rostoucí frekvencí tato výchylka klesala, až přestala být okem viditelná. Proto se na videu může zdát, že po překonání hranice 25 – 30 Hz se sestava dostala do klidového stavu, ale není tomu tak.

Zdroje informací:
https://www.youtube.com/
http://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
http://www.esa.int/…/17049870-1-eng-GB/BepiColombo_stack_without_sunshield.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Cx
Cx
7 let před

Hranice 25 – 30 Hz je podezřele blízko počtu snímků za sekundu u videa, takže to spíš nebude okem ale kamerou 🙂

Honza
Honza
7 let před
Odpověď  Cx

To ne, to by se to zase začalo projevovat při vyšších frekvencích (které nejsou násobkem počtu snímků). Vypadalo by to divně, ale pohyb by to byl. Jako točící se loukoťové kolo, během zrychlování zdánlivě zastaví, ale pak se zase rozjede, jen opačným směrem (a následovaly by další změny, ale tak rychle obvykle vozy ve filmech nejezdí).

Cx
Cx
7 let před
Odpověď  Honza

Zůstanu u své teorie 🙂

Vojta
Vojta
7 let před
Odpověď  Cx

Jsou v tom schovány i možnosti vibračního stolu a ve výsledku vlastně i nosné rakety. Při konstantní výchylce by výkon nutný k zajištění vibrací rostl s kvadrátem frekvence (za předpokladu ideálního tlumení bez) a to by stůl ani raketa při standardním provozu nezvládli dodat. Naštěstí, protože stejně se zvyšují i nároky na odolnost sondy. Ve výsledku se tedy výkon udržuje plus minus konstantní a s rostoucí frekvencí klesá výchylka.

ventYl
ventYl
7 let před

Po precitani nadpisu sa ma zmocnila hroza, ze sa niekto rozhodol teraz projekt skrtat alebo nebodaj zrusit. Nastastie to bola rutinna a planovana zalezitost.

peter
peter
7 let před
Odpověď  ventYl

hejže 😀 tiež som mal ten pocit

Kraky
Kraky
7 let před
Odpověď  peter

Také bych byl pro ne tak „poutavý“ nadpis;-). Je to sice web pro širší veřejnost, ale myslím že přitahovat na články takovým způsobem nemá za potřebí. Kvalitní obsah je pro většinu návštěvníků důležitější. A ten se tu z mého pohledu najde snad ve všech článcích.
Dobrá práce a držím palce.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Kraky

Já nevím, ale jak jinak chcete napsat krátký nadpis informující o vibračních zkouškách? Musíte to nějak zlidštit – nejde o to, že bychom chtěli nadpisy cokoliv bulvarizovat, ale jde o to udělat nadpis lidský. Přiznejme si, že nadpis ve stylu „BepiColombo prošla vibračními zkouškami“ je suchý. Člověk si to přečte a řekne si: „Hm fajn, co je jinde?“ Úkolem tohoto nadpisu nebylo vyvolat dojem zániku projektu. Cílem bylo přenést pocit, dojem síly, která na sondu působila.

ventyl
ventyl
7 let před
Odpověď  Kraky

Dusane, myslim ze vzhladom k tematike, kvalite obsahu a tunajsej komunite sa nemusite bat toho, ze by clanky citatelnost nemali. Aj suchy nadpis by podla mna stale vacsinu ludi prinutil ten clanok otvorit a zistit, ci vsetko bolo v poriadku – spomenme na JWST nedavno, kedy sa po vibracnych skuskach riesilo, ci dalekohlad nebol poskodeny…

Myslim ze nejde ani tak o to, ci su alebo nie su nadpisy bulvarizovane. Akurat tento specificky negativny jav (kratenie rozpoctov a rusenie misii) je prilis caste tak sme asi precitliveni, alebo co.

Goodman
Goodman
7 let před
Odpověď  Kraky

OMG neřešte tu zase ty nadpisy článků. Otřásla se sonda v základech nebo ne? Otřásla. Takže nadpis je plně v pořádku.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.