sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Starship

NASA 28. března oznámila, že přidala vesmírnou loď Starship od společnosti SpaceX do své smlouvy NASA Launch Services (NLS) II. Smlouvu NLS II využívá agentura k získávání služeb startu pro mnoho vědeckých a průzkumných misí.

GITAI

Specialista na vesmírnou robotiku GITAI dokončil koncepční studii mechanického ramene, které by bylo připraveno podporovat japonský lunární rover s posádkou.

ESA

Evropa uzavřela smlouvu se společností Thales Alenia Space na vývoj digitálního dvojčete zemědělských systémů, které kombinují satelitní data a modelování plodin na podporu udržitelných a klimaticky odolných zemědělských postupů na celém kontinentu.

Booz Allen Hamilton

Technologická a konzultační firma Booz Allen Hamilton představila koncept mega-konstelace družic navržených tak, aby naplnily vizi vládní administrativy na komplexní protiraketový obranný štít na ochranu Spojených států, tzv. Golden Dome.

NG-22

V prohlášení z 26. března NASA uvedla, že modul Pressurized Cargo Module pro Cygnus, který měl letět s misí NG-22 k ISS, je poškozený a nebude použit pro tuto misi, která měla odstartovat v červnu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Vědecká komunikační družice má problém

Aerodynamický kryt rakety Atlas V

Před pár dny jsme Vám poskytli pohled na družici TDRS-M, která měla 3. srpna startovat na raketě Atlas V. Nyní je však tento termín startu v ohrožení – na telekomunikační družici se totiž 14. července během usazování na vypouštěcí adaptér před uzavřením do aerodynamického krytu udál blíže nespecifikovaný incident. NASA pouze zveřejnila krátkou tiskovou zprávu, ve které uvádí, že její odborníci spolu s kolegy z firmy Boeing vyšetřují událost ve firmě Astrotech Space Operations, do které by měla být zapojena všesměrová anténa v pásmu S. Zatím nevíme, co přesně se mělo s anténou stát, ani v jakém stavu se nachází. Inspekce podobných incidentů ale téměř vždy znamená výrazné časové investice oproti původnímu plánu. Je tak ve hvězdách, zda se podaří dodržet avizovaný termín startu 3. srpna. O dalším dění Vás budeme informovat.

Spekulovat můžeme o nejrůznějších scénářích. Skořepina krytu možná při manipulaci zavadila o citlivou anténu, ale je otázka, zda ji vychýlila z pozice, nebo se jí jen dotkla. I to by totiž byla mimořádná situace, která by vyžadovala vyšetřování. Věřme tedy, že tato družice za 408 milionů dolarů není nějak závažně poškozená a aktuální událost pro ni nebude znamenat výrazný odklad.

Všesměrová anténa v pásmu S bude z družice vyklopená směrem k Zemi, přičemž během pozemních příprav a startu je složená a míří vzhůru. Jejím úkolem je poskytování telemetrie pozemním střediskům a přijímání pokynů. Této funkce má být schopna, i když by v případě destabilizace družice nemířila přímo k Zemi.

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/
http://spaceflight101.com/

Zdroje obrázků:
https://assets.cdn.spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2017/07/13193029/04.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
pbpitko
pbpitko
7 let před

To je mrzuté, ale lepšie že na to prišli teraz ako by na to prišli na orbite. Nech sa im to čo najskôr podarí opraviť. Nevadí ak to o pár dní oneskorí štart.
pb 🙁

Adam Trhoň
Adam Trhoň
7 let před

Pro odlehčení:comment image

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Adam Trhoň

Díky za připomenutí, tohle je klasika. Ale věřme, že to teď nebylo tak hrozné. 🙂

Vojta
Vojta
7 let před
Odpověď  Adam Trhoň

To bylo to první, co mě napadlo. Jako druhé bylo tohle:comment image
Nebyl tam taky někdo na exkurzi? 😉

Ale snad je to jen nějaká banalita, která se rychle vyřeší.

ldx
ldx
7 let před
Odpověď  Vojta

Tak to je síla, výborně jsem se bavil 🙂

Proti never-ending příběhu jménem Nauka to jsou v podstatě jen prkotiny.

CarlJARx
CarlJARx
7 let před

V budově Astrotech Space Operations v Titusville došlo při závěrečných testech družice TDRS-M (Tracking and Data Relay Satellite) k poškození antény pro pásmo S. Agentura NASA a výrobce družice firma Boeing nyní prověřují, co se vlastně stalo. Zatím není jasné, zda bude mít incident dopad na plánované datum startu (3. srpna z Cape Canaveral).
Zdroj:
https://novinkykosmonautiky.blogspot.cz/

Michal Václavík
Michal Václavík
7 let před
Odpověď  CarlJARx

Však o tom je celý článek pod který jste napsal komentář 🙂

CarlJARx
CarlJARx
7 let před

Nevím zda opravdu dobře čtu v článku, tak radši citace:

„Spekulovat můžeme o nejrůznějších scénářích. Skořepina krytu možná při manipulaci zavadila o citlivou anténu, ale je otázka, zda ji vychýlila z pozice, nebo se jí jen dotkla.“

Spekulace je stále jen spekulace.
Já jsem dával odkaz o potvrzení, že se jedná o anténu.
Ale zřejmě nejsem oprávněn a mohu čerpat jen z Vašeho webu.
OPĚT se omlouvám, že se do toho pletu.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  CarlJARx

O tom, že jde o anténu se píše již v prvním odstavci: „ …její odborníci spolu s kolegy z firmy Boeing vyšetřují událost ve firmě Astrotech Space Operations, do které by měla být zapojena všesměrová anténa v pásmu S.“ Ale myslím si, že Váš odkaz ničemu neublížil. 😉

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.