Včera vynesla raketa Dlouhý pochod 3B telekomunikační družici Zhongxing 9A (ZX 9A), nazývaná též ChinaSat 9A. Satelit o hmotnosti lehce přes pět tun měl s pomocí vlastních motorů dosáhnout geostacionární dráhy (101,4. stupeň východní délky), odkud měl sloužit po dobu 15 let a šířit signál na území Číny. Nyní je ale jeho osud nejistý. Čína po několika hodinách informačního ticha potvrdila, že sestava sice dosáhla oběžné dráhy, ale třetí stupeň nepracoval správně a dráha je nižší než plánovaná – byť nevíme o kolik. Družice samotná funguje správně – vyklopila solární panely i komunikační antény. Není však jisté, zda bude schopná s pomocí vlastních motorů vyšplhat na plánovanou oběžnou dráhu.
Zdroje informací:
http://spaceflight101.com/
Zdroje obrázků:
https://i.imgur.com/fWsFoOX.jpg
Jen pro zajímavost – Zhongxing znamená v překldu Čínská hvězda
Ale teď se dívám do překladače, že slovo xing se používá i pro satelity, takže vlastně ChinaSat je taky překlad 🙂
To nepotěší no. Tak uvidíme co přinesou další zprávy. Držím palce.
Dosiahnutá orbita má parametre 193 x 16357 km. No neviem, neviem, či z toho niečo bude…
Bude z toho to, že jak se dráha ještě o kousek sníží, budeme muset v době přeletu sklonit hlavu, opatrnější si rovnou lehnou 🙂
Tož, asi určitě by se dalo dopočítat, kolik mu chybí delta v, otázka je, jestli to ten satelit má k dispozici. Tak jsem se schválně díval, když CZ-3B chybovala posledně (2009), navedla Palapu-D na orbit 130*13150 mil se sklonem 22° (209*21158), čili o pěkný kus výš. Akorát si tím zkrátila životnost o 4,5roku. Když někde dohrabu ty vzorce, tak bych to mohl zkusit vypočítat.
Podle kolegů z fóra je potřeba zhruba 550 m/s, což je ekvivalent +/- deseti let udržování dráhy na GEO.
Ten titulek se mnou trochu cuknul. V první chvíli mě napadlo, že se něco nekalého děje s teleskopem HXMT. Naštěstí je to jen telekomunikační družice. Tady se prostředky na případnou náhradu vždy najdou (musí). U vědeckých zařízení to bývá nesrovnatelně větší problém. Chybí jim ten strategický rozměr.
Pravděpodobně je celý start pojištěný – pojistka by pak měla plně uhradit novou družici i se startem – nepříjemné je pak jen zdržení celého projektu.
Se mnou to cuklo teda pořádně, dalši rengenový teleskop v háji a už bych si říkal že to musí být nějaká konspirace.. 🙂