sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

SpaceNews

Týdeník SpaceNews, který se zabývá vesmírným zpravodajstvím slaví 18. září své 35. výročí.

Indické projekty

Indická vláda udělila souhlas s řadou velkých vesmírných projektů včetně návratu lunárního vzorku prostřednictvím mise Chandrayaan-4 a prvního modulu vesmírné stanice.

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Ukládání teleskopu do vakuové komory

Vím, psali jsme o tom už několikrát – Dalekohled Jamese Webba byl uložen do vakuové komory na Johnsonově středisku, kde podstoupí vakuové a termální zkoušky napodobující podmínky ve vesmíru. Jenže prostě nemůžeme odolat a musíme o tom opět informovat. Objevilo se totiž video, které celý proces detailně ukazuje. Kromě toho, že můžeme vidět obrovské množství detailů, které ukazují komplexnost celého systému se nám v plné kráse ukáže to, jak obrovská je optická sestava JWST i to, jaké rozměry má ona vakuová komora. Člověk může stokrát číst, že průměr zrcadla je šest a půl metru, nebo že se v téhle komoře testoval hardware pro projekt Apollo, ale po zhlédnutí videa většina z nás bude muset rukou přitlačit spodní čelist zpátky k horní. Je to opravdu mimořádná podívaná.

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://svs.gsfc.nasa.gov/…/OTIS_Move_10_3_16__Part_2.01024_print.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Štítky:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
15 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Dan
Dan
7 let před

Díky za upozornění ohledně spadlé čelisti, hodilo se 🙂 To ohnisko to mělo tak tak.

Josif
Josif
7 let před

Jestli se někdy dočkáme ještě většího teleskopu, tak to bude chtít větší komoru 😀

maiden
maiden
7 let před
Odpovědět  Josif

Dockat se noveho teleskopu s NASA??? Za 25 miliard a 30 let prace možná… Ale to uz si ten vesmir radsi nakreslim 😉

Samo
Samo
7 let před
Odpovědět  maiden

Ale nie JWST vyvíjali takmer od základu väčší teleskop by bol podľa mňa len rozšírenie s použitím podobných prvkov a nestál by 25 mld. Podobný princíp sa použije na Mars rover 2020 len s tým že tam sa zväčšovať nič nebude.

rhronza
rhronza
7 let před

Ta perspektiva je opravdu úžasná. A to je JWST ve složeném stavu. Kolem 3:50 jsem si vzpomněl na jednoho řidiče kamionu co špatně odhadl výšku tunelu a dopadlo to špatně…

Pavel Riedl
7 let před
Odpovědět  rhronza

Tak to já si vzpomněl na jednoho autobusáka, co mu to vycházelo v traťovém podjezdu na centimetr a vždycky to tamtudy kalil a smál se, jak se neznalí instinktivně přikrčili. No a pak tam jednou vozili písek a ta horní hrana vždycky z té hromady kousek smetla na silnici… no a pak se tam už nevešel 🙂

ventYl
ventYl
7 let před

Je celkom zaujimave, ze ho do vakuovej komory posielaju rozlozeny s vytiahnutyn ohniskom. Nejako by som cakal, ze tento mechanizmus bude jeden z prvych, ktore chcu vo vakuu otestovat.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpovědět  ventYl

On je trochu problém v tom, že ramena mechanismu, který drží sekundární zrcadlo jsou dimenzována na stav beztíže. Když se zkouší rozkládání na Zemi, kde je pochopitelně přitažlivost, je k tomu potřeba poměrně velká konstrukce, která ramena odlehčuje, aby všechno klapalo správně.

Rudolf Šíma
Rudolf Šíma
7 let před

Tak z těch borců v „nikábech“ by si mohli vzít příklad leckteří makáči z oboru montáže „kosmického železa“. Státní příslušnost nepíšu, takhle to snad projde bez OT přestřelky. 🙂

Zbynek.henzl@partners.cz
7 let před

Stargate 🙂

mirom4
mirom4
7 let před

rozmyslam, ci vzdialenost ohniska schvalne navrhli tak aby im to do tej komory vliezlo, alebo to nahodou tak vyslo ze sa to tam len tak tak vojde.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpovědět  mirom4

Řekl bych, že s tím počítali. 😉

spimfurt
spimfurt
7 let před

ja musim ocenit ten astrofyzikalne prociteny megakrkanec kameramana ve 00:02:30. zrejme uz snizovali tlak a uteklo mu par bublinek. jen doufam, ze to neprsk na primarni zrcadlo.

celou tu hi-tech operaci mi to znacne zlidstilo.

Rudolf Šíma
Rudolf Šíma
7 let před
Odpovědět  spimfurt

🙂 🙂 Máte po ránu úžasný postřeh. 🙂

pbpitko
pbpitko
5 let před

Úžasné !

https://kosmonautix.cz/2017/06/30/ukladani-teleskopu-do-vakuove-komory/