V lednu letošního roku vynesla raketa Falcon 9 z Vandenbergovy základny v Kalifornii první desítku družic Iridium Next (přičemž dokázali zachránit první stupeň, který tento pátek letěl podruhé). Nyní se kalifornská rampa dostává do středu pozornosti znovu – SpaceX se připravuje na vynesení druhé desítky družic Iridium Next a opět se můžeme těšit na pokus o přistání. Raketa navíc (nikoliv poprvé) využije nový typ horního stupně a dočkáme se i nasazení nového typu roštových kormidel! Tohle jsou důvody, kvůli kterým byste si náš živě a česky komentovaný přenos neměli nechat ujít.
Ke startu by mělo dojít dnes, tedy v neděli 25. června ve 22:25 středoevropského letního času, náš přenos spustíme zhruba 15 minut před startem, tedy okolo 22:10 SELČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, klikněte na název videa v levém horním rohu. Tím se dostanete na stránku přenosu na YouTube. Pokud z jakéhokoliv důvodu (třeba kvůli pomalému internetu, nebo datovým limitům) nemůžete sledovat video, bude pro Vás na této stránce připraven psaný online přenos, o který se bude starat Martin Gembec. Stránku není potřeba obnovovat – nové příspěvky se Vám zobrazí automaticky.
Zdroje informací:
http://spaceflight101.com/
https://spaceflightnow.com/
Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/DB6A9yoUIAApo25.jpg:large
Počasí na Vandenbergu je podle nejnovějších info stále dobré, nálada před startem se zdá být také dobrá.
je sanca ze uvidime pristanie falconu 9 BulgariaSat-1 kompletny zo zaznamu niekedy ?
Možné to je, ale jistotu nemáme. Nejdříve to bude až tehdy, když plošina dopluje do přístavu, což by mělo být na začátku příštího týdne.
Ta titanová kormidla vypadají úžasně. Sice to ještě není „titanový trup kosmické lodi“, jak jsme si zvykli číst v knihách, ale je to začátek 🙂
Pokud se nepletu, tak plášť lodí Gemini byl vyráběn z cca 0,3mm „tlustého“ plechu z titanu.
Lodě Mercury měly také plášť z dvojitého titanového plechu o síle O,25 mm.
mně se jen točí načítací kolečko
Kde?
Dobrý, moc :-). V poslední době mám pocit, že mi jedno chybí… 🙂
V anketě o úspěšnosti přistání jsem hlasoval 100%. Po misích SES-10 a Bulgariasat mám pocit, jako by mému týmu ve fotbale stačila remíza 0-0 na postup a soupeř už dvakrát nastřelil břevno.
Snad to tentokrát nebudou takové nervy!
Pěkné přirovnání a snad to dnes bude bez nervů. 😉
No a ja mam dnes dvojitu davku. Piatkovy start zo zaznamu, pretoze som bol bez internetu a dnesny start dufam nazivo.
Tak máme přistáto. : )
Díky moc za přenosy. Tři týdně živě jsem předtím ještě nikdy nestihl a navíc všechno vyšlo parádně. Skvělé je i to, že se SpaceX tentokrát povedlo dosednutí na plošinu bez výpadku signálu v klíčový okamžik. Asi trochu pracují i na kvalitě přenosu.
Ono to vyzera tak, ze ten stupen trocha zavisel nad plosinou a potom po vypnuti motorov na nu dosadol. Ale to mohlo byt kludne sposobene tym, ze plosina v tom case klesla na vlne.
Ano, tohle bylo na tomto přistání nejzajímavější. Určitě zavisel, snad jakoby čekal, co plošina, jak se hýbe, vlny byly velký..
Stupen cakat nemoze, aj na minimalnom tahu je motor tak silny, ze stupen by zacal stupat. Ak zavisel, tak to znamena, ze bol bud zle spocitany pristavaci zazeh, alebo sa plosina pohla smerom dole (podla videa z miesta pristatia to druhe je celkom pravdepodobne).
Nadhera! Diky za prenos se super komentarem-Boostback je vydet na videu
Díky za pochvalu i za info.
A v TV ještě Apollo 13, jako by předznamenalo ty dva starty – drama se šťastným koncem 🙂
No myslím, že chlapcům z ULA musí být čím dál větší horko 🙂
To co SpaceX předvedla tento víkend je tak trochu z říše snů… Bulgariasat mělo být nejnáročnější přistání a zvládli to.
Iridium 2 – Musk tweetoval, že v místě přistání je hodně špatné počasí a plošina se posunula… a stejně to zase zvládli.
Co dodat. Snad jen, aby to takto šlapalo dál.
Chlapcům z ULA je už horko teď. Satčí se jen porovnat počet startů ULA a SpaceX v tomhle roce a je jasně vidět, kdo drží první housle.
K tomu „zavisení“: Od okamžiku, kdy vypnul motor, až do úplného dosednutí se „terč“ zvětšil v záběru kamery o tři procenta. Kamera se nachází nad roštovými kormidly, dejme tomu 40 metrů vysoko, takže se pohnula dolů o 1,2 metru. Z toho ale část, nevím kolik, připadá na propružení přistávacích noh. V záběru je i trochu vidět, jak noha „popojela“ po palubě. Pokud je propružení dejme tomu 50 cm, tak stupeň vlastně „spadnul“ z výšky zhruba 70 cm. No, proč ne. V pátek to bylo zhruba totéž, ale se znaménkem mínus, takže v průměru to vychází, a z dvou set kilometrů to není špatné…
Mimochodem dobrý nápad „režie“ byl, ponechat v přenosu kameru na prvním stupni – která díky poloze antény nahoře mimo mrak spalin nevypadla. To je úplná drobnost, která ale potěší. A tu kameru na plošině by mohli nastavit tak, aby minutu po přistání odvysílala zpomalený záznam. Něco jako v hokeji po brance. No a pak ještě jeden dron s kamerou, a ten by se po dosednutí prvního stupně mohl pomalu přibližovat k plošině, zakroužit kolem a nakonec přistát s detailem na čoudící trysky chladnoucích motorů…
Pro svou přednášku o SpaceX někde Martin Gembec našel videa ze spousty přistání na plošině, I neúspěšných. Navíc připusťme, že nedaleko plují lode, které to celé točí, takže určitě něco někde bude.
Jinak za sebe souhlas, to natáčení přistání z kamery nad kormidli bylo perfektní. Taky jsem jen juchal a kochal se tím přistáním. Jinak se to ani nazvat nedalo. Tak jako upřímně, kolik takhle plynulých videí z přistání na lodi existuje (pohledem seshora), zdálky jich je dost.
Iridium SNOC Report: Received telemetry from all 10 IridiumNEXT satellites.
Skvělá zpráva, díky moc!
Taky jste si všimli jak z boku horního stupně nad tryskou něco pomalu vytejkalo a mrzlo to?
teď jsem si všiml, že nad tryskou jsou nějaké malé trysky nebo výfuky a z nich se nad tryskou ukládá námraza.
Ano, něco se tam akumuluje, ale netuším o co přesně jde.