sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Čínská družice na špatné dráze

Včera vynesla raketa Dlouhý pochod 3B telekomunikační družici Zhongxing 9A (ZX 9A), nazývaná též ChinaSat 9A. Satelit o hmotnosti lehce přes pět tun měl s pomocí vlastních motorů dosáhnout geostacionární dráhy (101,4. stupeň východní délky), odkud měl sloužit po dobu 15 let a šířit signál na území Číny. Nyní je ale jeho osud nejistý. Čína po několika hodinách informačního ticha potvrdila, že sestava sice dosáhla oběžné dráhy, ale třetí stupeň nepracoval správně a dráha je nižší než plánovaná – byť nevíme o kolik. Družice samotná funguje správně – vyklopila solární panely i komunikační antény. Není však jisté, zda bude schopná s pomocí vlastních motorů vyšplhat na plánovanou oběžnou dráhu.

Zdroje informací:
http://spaceflight101.com/

Zdroje obrázků:
https://i.imgur.com/fWsFoOX.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
asdf
asdf
7 let před

Jen pro zajímavost – Zhongxing znamená v překldu Čínská hvězda

asdf
asdf
7 let před
Odpověď  asdf

Ale teď se dívám do překladače, že slovo xing se používá i pro satelity, takže vlastně ChinaSat je taky překlad 🙂

Kenny007
Kenny007
7 let před

To nepotěší no. Tak uvidíme co přinesou další zprávy. Držím palce.

marian
marian
7 let před

Dosiahnutá orbita má parametre 193 x 16357 km. No neviem, neviem, či z toho niečo bude…

PaRi
7 let před
Odpověď  marian

Bude z toho to, že jak se dráha ještě o kousek sníží, budeme muset v době přeletu sklonit hlavu, opatrnější si rovnou lehnou 🙂

Jirka Hadač
Jirka Hadač
7 let před
Odpověď  marian

Tož, asi určitě by se dalo dopočítat, kolik mu chybí delta v, otázka je, jestli to ten satelit má k dispozici. Tak jsem se schválně díval, když CZ-3B chybovala posledně (2009), navedla Palapu-D na orbit 130*13150 mil se sklonem 22° (209*21158), čili o pěkný kus výš. Akorát si tím zkrátila životnost o 4,5roku. Když někde dohrabu ty vzorce, tak bych to mohl zkusit vypočítat.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Jirka Hadač

Podle kolegů z fóra je potřeba zhruba 550 m/s, což je ekvivalent +/- deseti let udržování dráhy na GEO.

Spytihněv
Spytihněv
7 let před

Ten titulek se mnou trochu cuknul. V první chvíli mě napadlo, že se něco nekalého děje s teleskopem HXMT. Naštěstí je to jen telekomunikační družice. Tady se prostředky na případnou náhradu vždy najdou (musí). U vědeckých zařízení to bývá nesrovnatelně větší problém. Chybí jim ten strategický rozměr.

tyčka
tyčka
7 let před
Odpověď  Spytihněv

Pravděpodobně je celý start pojištěný – pojistka by pak měla plně uhradit novou družici i se startem – nepříjemné je pak jen zdržení celého projektu.

Zdenek
Zdenek
7 let před
Odpověď  Spytihněv

Se mnou to cuklo teda pořádně, dalši rengenový teleskop v háji a už bych si říkal že to musí být nějaká konspirace.. 🙂

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.