sociální sítě

Přímé přenosy

Žádné plánované přenosy nebyly nalezeny.

krátké zprávy

Indické projekty

Indická vláda udělila souhlas s řadou velkých vesmírných projektů včetně návratu lunárního vzorku prostřednictvím mise Chandrayaan-4 a prvního modulu vesmírné stanice.

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Unikátní pohled do výroby Falconů

Elon Musk před pár hodinami potěšil všechny fanoušky SpaceX, když na svém profilu na Instagramu zveřejnil video natočené v hlavním výrobním závodě v Hawthorne. Diváci tak mají možnost ve 40 sekund dlouhém klipu nahlédnout do haly, kde vznikají rakety Falcon 9 a jsou to skutečně velmi působivé záběry. Ostatně podívejte se sami, litovat jistě nebudete. Video obsahuje záběry, které doposud nebyly nikde k vidění. Průlety nad prvními stupni, z nichž jeden je viditelně zachráněný, nebo pohled do útrob nádrží se jednoduše nedá popsat slovy, to člověk musí vidět.

https://www.instagram.com/p/BVarZZSgfIP

Zdroje informací:
https://www.instagram.com/

Zdroje obrázků:
https://www.instagram.com/p/BVarZZSgfIP

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Rubrika:

Štítky:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
14 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Rudolf Šíma
Rudolf Šíma
7 let před

Podle rozpracovanosti stupňů to vypadá v dohledné době na pěknou kosmickou kanonádu. Elonovy varhany? 🙂

RiMr
RiMr
7 let před

Paradni. Jakympak dronem to asi ogari tocili? Hlavne to klesani uvnitr nadruze – pusobive.

Android
7 let před
Odpovědět  RiMr

Tak dron tam nepustili ani náhodou. Průlety budou z halového jeřábu a zbytek z nějaké jízdy.

Zdeněk
Zdeněk
7 let před

Super.

rhronza
rhronza
7 let před

Tak ty záběry SQĚLÉ 🙂

bresok
bresok
7 let před

Nejsem si úplně jistý, ale vypadá to, že letěný stupeň má demontovány všechny motory. Ten záběr byl jen kratičký.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpovědět  bresok

Možné to je – SpaceX je mohla poslat na kontrolu.

bresok
bresok
7 let před
Odpovědět  Dušan Majer

Ono kompletní demontáž devíti motorů není žádná legrace. Znamená to odpojení velkého množství kabelů, hadic, čidel (stovky?). Mechanicky to také nebude jen těch pár šroubů co drží samotné motory. V současnosti SpaceX přesvědčilo, že je fenomenální v znovupoužitelnosti prvních stupňů.
Nicméně mnozí jedinci si v euforii představují, že se letěný stupeň obejde s baterkou, jestli není někde něco ohnutého a šup s tím zpět na orbitu. Zatím to asi nebude nic jednoduchého a levného. Těším se, až SpaceX někdy uveřejní rozsah repase a výměny dílů stupně před znovupoužitím. V žádném případě mi nejde o nějaké zpochybňování úspěchů firmy. Tím čím si stupeň projde při startu a přistání není žádná legrace, takže stoprocentní znovupoužitelnost asi nikdo nikdy mít nebude.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpovědět  bresok

Ono jde o to, že celý postup se zatím teprve rozjíždí a sama firma se učí, jak některé věci řešit a co se má jak dělat. Postupem času se bude doba mezi přistáním a opakovaným použitím zkracovat. U stupně, který vynášel SES-10 víme, že byly původní nádrže, potrubí a motory. Nové byly některé elektronické díly, nohy, nebo roštová kormidla.

Mickkey
Mickkey
7 let před

SpaceX roste! Roste a vyvíjí se.. Ale právě jsem četl, že tahle firma podala stížnost k Federálnímu soudu za to, že pokračuje import ruských motorů RD-180 pro raketu Atlas V i přes oficiální sankce proti Rusku. Tohle mi jaksi kalí pohled na SpaceX, protože si myslím, že zrovna tohle nemají zapotřebí. Bůh ví jaké jsou za tím zájmy, ale proč až tak tlačej na to, aby se tyhle nesmyslné sankce proti Rusku dodržovaly? Jsou tak chamtiví, že si chtěj za každou cenu urvat všechno jen pro sebe? Je tady něco co, funguje… Perfektní motor na perfektní raketě a oni to chtěj zničit… Leckdo si zaťuká na čelo..

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpovědět  Mickkey

Ono je to celé mnohem komplexnější. Představte si, že jste na místě SpaceX Vy. Vaše konkurence, které je za desítky let provozu velmi úzce propojena na armádu, využívá ke svému podnikání motory, které jí zajišťují politici. SpaceX proto chce pouze tyto podmínky narovnat. Protože za současných podmínek ta soutěž není férová. O sankce jako takové v tomhle případě ani tolik nejde. Pes je zakopaný v tom, že ULA podniká s výraznou pomocí pánů z Kongresu.

skeptik
skeptik
7 let před
Odpovědět  Dušan Majer

Musk vlozil do rozvoja firmy okolo 100 milionov dolarov vlastnych prostriedkov, ale kolko dostal dotacii? 2-3 miliardy… Namyslim si, ze ho politici znevyhodnuju.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpovědět  skeptik

Nezaměňujte dvě věci. SpaceX dostává zaplaceno za to, co dělá. Chceš vynést družici zaplať. Chceš, abychom zásobovali ISS, zaplať. Je to úplně stejné jako když jdete do obchodu a koupíte si produkt nebo službu. Ale pokud politici pro jednu firmu zajišťují její klíčový prvek a jiným to nedělají, pak je něco v nepořádku a není to férové prostředí.

B.boruvka
B.boruvka
7 let před
Odpovědět  Dušan Majer

Siuhlasim! Navic k ten dotacim na vyvoj ( neznam presna cisla) spaceX dostala o dost meme Nez ULA nebo Boeing a vyvoj stene veci- lodi pro posadku. A dale me stale zarazi proc ULA konecne nevivynuli sovoje kysliko vodikove motory s temi ukrutnymi davkami od statu

https://kosmonautix.cz/2017/06/17/unikatni-pohled-do-vyroby-falconu/