Jako setkání dvou starých známých má probíhat zachycení lodi Dragon u Mezinárodní vesmírné stanice. Dragon, který se do vesmíru vydal v sobotu večer našeho času je totiž poprvé v historii znovupoužitý a u ISS již v roce 2014 strávil jeden měsíc. Aktuální mise má být zhruba stejně dlouhá, přičemž k záchytu staniční robotickou paží by mělo dojít v 16:00 našeho času. Canadarm bude obsluhovat dvojice amerických astronautů Peggy Whitson a Jack Fischer. Ti po záchytu předají řízení ramene pozemnímu středisku, které se zachycenou lodí domanévruje ke spodnímu stykovacímu portu na modulu Harmony. V tomto článku můžete celou operaci sledovat živě.
EDIT: 5.6. 16:30
Dragon byl v 15:52 našeho času zachycen staniční robotickou paží. Okno přímého přenosu jsme nahradili záznamem.
Zdroje informací:
http://spaceflight101.com/
https://www.youtube.com/
Zdroje obrázků:
http://www.americaspace.com/wp-content/uploads/2013/08/Dragon_ISS.jpg
Gratulace, povedlo se.
Jak uvedli v prenosu, naposledy se opakovany prilet stejneho stroje konal v roce 2011.
Drzim palce aby se toto stalo rutinou.
Chcem sa opýtať, prečo robí posádka iba zachytenie lode a domanévrovanie ku stykovaciemu portu je na pozemnom personále? Prečo nemôže celé pripojenie urobiť posádka ISS?
A keď začne lietať Crew-Dragon s posádkou, tak ten sa bude už dokovať sám, alebo opäť bude musieť byť zachytený pomocou Canadarm?
zdravím,
čas posádky na orbitě je velmi drahý a nyní jsou na stanici jen 3 místo obvyklých 6 astronautu. Rutinní úkoly jako přeparkování zachycené lodi může převzít pozemní tým a space crew může chystat vše potřebné na převzetí živých vzorků, jež Dragon přivezl.
Pokud jde o Dragon 2 , chcete-li Crew-Dragon, dle dostupných informací má mít autonomní dokovací systeém, jež loď v automatickém režimu spojí s IDA2. Záloha bude poloautomatické přiblížení do bezpečné vzdálenosti jako nynější Dragony a zachycení Canadarmem2. S čistě manualním řízení, kterým disponují například lodě Sojuz, se údajně nepočítá.
Je to tak, jak píše pan Jandys. Posádka se věnuje důležitějším úkolům – je nutná jen u zachycení. O zbytek se už postará pozemní středisko. A Crew Dragon bude dokovat samostatně.
Ďakujem obom za odpovede.
A já marně v 22:45 vyhlížel ISS + Dragon… Viděl jsem na cca dvě vteřiny dírou v mracích ISS a von si Dragon už zadokoval! :-DDD
O den dřív za ISS letěly hned dvě lodě!
http://www.spaceweather.com/archive.php?view=1&day=05&month=06&year=2017
U nás ale bylo zataženo..
Včera jsem viděl ISS nad nasvícenou Prahou, zcela jasně, zpočátku jsem si myslel, že jde o letadlo a furt jsem si kontroloval na aplikaci na mobilu jestli je to fakt ISS. Je to fičák, maně jsem si vybavil hlášku z Kuahošigutnták „To sů prdy to sů prdy kolik to tak jedé?!“
Můžu se optat jakou appku používáte..?
Samozřejmě – ISS detector, ve free verzi umí ISS a Iridium.