Horizonty Alexandra Gersta

Velká část našich čtenářů si jistě vzpomíná na expedice 40 a 41 v roce 2014, v rámci kterých na ISS pobýval německý astronaut Alexander Gerst. Srdce fanoušků kosmonautiky si získal především povedenými fotkami zemského povrchu a často se o něm mluví jako o nejzručnějším fotografovi, který kdy na ISS pobýval. Však jsme jeho snímkům věnovali hned několik dílů našeho seriálu Krásy modré planety (díly 20, 21, 2223). Už vloni jsme se dozvěděli, že se tento astronaut na ISS vrátí a dokonce bude velet 57. dlouhodobé expedici. Evropská kosmická agentura v těchto dnech představila logo jeho půlroční mise.

Stalo se už takovou tradicí, že evropští astronauti označují svůj pobyt na ISS jako misi se specifickým názvem – kupříkladu u prvního Gerstova pobytu to byla Blue Dot (modrá tečka), Samantha Cristoforetti měla misi Futura, Tim Peake zase misi Principia, Thomas Pesquet pobývající na stanici v těchto týdnech zastupuje misi Proxima. Alexander Gerst bude při svém půlročním pobytu reprezentovat misi Horizons.

Alexander Gerst během pozemních příprav ve skafandru

Alexander Gerst během pozemních příprav ve skafandru
Zdroj: http://www.esa.int/

„V rámci mise Blue Dot šlo o sdílení změny perspektivy, kterou zažijete při pohledu na planetu z vesmíru. Tentokrát chci dát větší důraz na výzkum a průzkum. Horizont je symbol neznámého a když hledím k horizontu, nemohu se ubránit myšlenkám na záhady, které leží za ním. Právě proto děláme na ISS vědecké experimenty – chceme rozšířit horizonty celého lidstva,“ říká k připravované misi sám Alexander Gerst.

Logo samotné, které jsme použili jako titulní snímek našeho článku, bylo navrženo jako nadčasové a vidíme na něm tvář hledící k horizontu, která se nachází nad modrým proužkem, který symbolizuje atmosféru, ale i misi Blue Dot. Nová mise totiž jde dál, než Blue Dot a míří do nekonečna, které je symbolizováno bílým obloukem. V pravé části je uvedený název mise a stylizovaná ISS.

„Jsme moc rádi, že se Alexander Gerst vrací na ISS. Jeho nová mise perfektně odpovídá svému účelu – otevírání nových horizontů v pilotované i nepilotované kosmonautice. Dlouhodobé pobyty mimo zemský povrch tvoří důležité základy pro medicínské pokroky, které se dají využít i na Zemi. Stejně tak nás připravují na budoucí pilotované výpravy mimo zemskou oběžnou dráhu,“ rekapituluje ředitel ESA Jan Woerner.

Zdroje informací:
http://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
http://www.esa.int/…/05/horizons_logo/16946097-1-eng-GB/Horizons_logo.jpg
http://www.esa.int/…/13514276-1-eng-GB/Suited_node_full_image_2.jpg

Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

3 komentářů ke článku “Horizonty Alexandra Gersta”

  1. Jirka Hadač napsal:

    Hurá, konečně to tam nějaký Němec vezme pořádně do latě 🙂 Kluci němečtí se zásadně drží hesla Ordnung muss sein a je zajímavé, že s tím mají už dlouhodobě skvělé výsledky. Říkal Ivan Kraus v knize Snídaně v poledne, že my asi vždycky budeme hrát zajímavější divadlo, ale že Němci budou vždy vyrábět lepší auta. 🙂
    Logo je moc hezké. A nějak mě autor článku navnadil, Pesquet dělal moc hezké fotky a pokud Alexander dělal nejhezčí vůbec, tož hned jak dovzoruju formu, tak na fotky vlítnu. Už se těším.

  2. Kamil napsal:

    Takže druhé kolo pro evropský tým začíná. Ale ještě ten Dán neměl půlroční misi, jen týdenní výlet.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.