sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Gateway, Artemis IV a V

Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

LeoLabs

Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

Skynopy

Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

NOAA

Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Inventura sboru evropských astronautů

evropští astronauti

V uplynulých dnech jste si u nás mohli přečíst články s přehledem amerických a ruských kosmonautů a jejich uskutečněné i plánované mise. Jelikož měly články úspěch, nabízíme Vám dnes, mimo jiné na žádost Vás samotných, přehled aktivních členů Evropského sboru astronautů. I přesto, že Evropská kosmická agentura nemá vlastní pilotovaný program, Evropský sbor astronautů existuje již od roku 1978, kdy jej ESA vytvořila na základě dohody s NASA o účasti Evropanů na letech raketoplánů a programu Spacelab. V devadesátých letech dále Evropa vysílala své astronauty do vesmíru v rámci evropsko-ruského programu Euromir a v současnosti jsou Evropané pravidelnými a právoplatnými členy dlouhodobých expedic na Mezinárodní vesmírné stanici. Do budoucna navíc můžeme očekávat rozvíjení spolupráce na pilotovaném programu Číny.

Současný sbor evropských astronautů, kteří jsou k dispozici pro budoucí vesmírné mise, má 10 členů, z nichž jeden jediný nemá letovou zkušenost. Je jím Němec Matthias Maurer, který byl vybrán teprve na začátku letošního roku. Ve sboru bychom našli tři Italy, jednu Italku, dva Němce a po jednom Španělovi, Britovi, Francouzovi a Dánovi. Z devíti z nich, kteří už nejméně jednu letovou zkušenost mají, všichni navštívili Mezinárodní vesmírnou stanici, ať už jako členové dlouhodobých expedic, nebo jen při krátkých návštěvách. Všichni také absolvovali misi ruskou lodí Sojuz a tři z nich si v minulosti vyzkoušeli také let na palubě amerického raketoplánu.

V současnosti se 3 astronauti připravují na dlouhodobou expedici na ISS. Paolo Nespoli se na stanici vydá ještě letos, Alexander Gerst v roce 2018, přičemž se při Expedici 57 stane druhým Evropanem v historii, který bude stanici velet, a nakonec Luca Parmitano bude na ISS pobývat v roce 2019.

Astronauti, kteří ještě neletěli

  1. Maurer Matthias (DEU)

Astronauti, kteří již mají letové zkušenosti

  1. Cristoforetti Samantha (ITA): Sojuz TMA-15M/Expedice 42/43 (2014/15)
  2. Duque Pedro (ESP): STS-95 (1998), Sojuz TMA-3/2 (2003)
  3. Gerst Alexander (DEU): Sojuz TMA-13M/Expedice 40/41 (2014), nominace Sojuz MS-09/Expedice 56/57 (2018)
  4. Mogensen Andreas (DNK): Sojuz TMA-18M/15M (2015)
  5. Nespoli Paolo (ITA): STS-120 (2007), Sojuz TMA-20/Expedice 26/27 (2010/11), nominace Sojuz MS-05/Expedice 52/53 (2017)
  6. Parmitano Luca (ITA): Sojuz TMA-09M/Expedice 36/37 (2013), nominace 2019 ISS
  7. Peake Timothy (GBR): Sojuz TMA-19M/Expedice 46/47 (2015/16)
  8. Pesquet Thomas (FRA): Sojuz MS-03/Expedice 50/51 (2016/17)
  9. Vittori Roberto (ITA): Sojuz TM-34/33 (2002), Sojuz TMA-6/5 (2005), STS-134 (2011), usilující o návrat do aktivní služby

Je potřeba si uvědomit, že situace u Sboru evropských astronautů je poněkud složitější než v Rusku nebo v USA a nelze jednoznačně řící, kdo ještě je aktivní a kdo už ne. Další čtyři evropští astronauti proto doposud oficiálně neopustili sbor astronautů ESA (alespoň o tom neexistují žádné veřejně dostupné zprávy), avšak jejich šance na nominaci do nějaké budoucí mise je mizivá a to zejména kvůli jejich pokročilému věku, jiným pracovním aktivitám či dokonce přijmutí dalšího občanství a odstěhování do USA. Jsou jimi:

Clervoy Jean-Francois (FRA): STS-66 (1994), STS-84 (1997), STS-103 (1999)
Eyharts Léopold (FRA): Sojuz TM-27/26 (1998), STS-122/123/Expedice 16 (2008)
Kuipers André (NLD): Sojuz TMA-4/3 (2004), Sojuz TMA-03M/Expedice 30/31 (2011/12)
Schlegel Hans (DEU): STS-55 (1993), STS-122 (2008)

Nakonec dodejme, že v posledním výběru evropských astronautů v roce 2009 bylo vybráno šest uchazečů, přičemž všichni už za sebou mají jednu misi (Thomas Pesquet v současnosti pobývá na ISS). Kromě této šestice však byli vybráni další čtyři, kteří jsou v záloze. A právě Němec Matthias Maurer byl z této zálohy letos povolán do aktivní služby a čeká na svou první nominaci. Dalším takovým novým astronautem by se mohl stát Ital Walter Villadei, který již prošel určitým výcvikem v Hvězdném městečku.

Za pomoc a spolupráci při vytváření tohoto článku velice děkuji panu Tomáši Přibylovi.

Zdroje informací:
http://www.esa.int/
http://asi.int/
http://difesaonline.it/

Zdroj obrázku:
http://spacefellowship.com/

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Kamil
Kamil
8 let před

Nedávno jsem viděl dokument Vesmír zítřka, kde Thomas Pesquet mluvil o výcviku šesti kosmonautů vybraných v roce 2009 + Parmitano, Cristoforeti, Peake, Gerst a Morgensen

Kamil
Kamil
8 let před

Další úkol při redakci 🙂
Ještě by mě zajímalo, jak to mají Japonci a Kanaďani. Taky mají nějaké stále týmy?

Michael Voplatka
Michael Voplatka
8 let před
Odpověď  Kamil

Ano, Kanaďani jsou, myslím, dva. A Japonců také není mnoho. Ale přesná aktuální čísla neznám.

Luděk
Luděk
8 let před
Odpověď  Michael Voplatka

Japonců je aktivních 7 a Kanaďané 2. Letovou nominaci mají nyní jen Norishige Kanai (JAP/JAXA) v Sojuzu MS-07 (start 26.10.17) a David Saint-Jacques (CAN/CSA) v Sojuzu MS-11 (start 30.11.18).

Lubomír
Lubomír
8 let před

a …. kdy bude český kosmonaut ??? Lub.

Mirek S.
Mirek S.
8 let před
Odpověď  Lubomír

V to bych moc nedoufal. To by jsme museli sypat jiný koruny do rozpočtu ESA.

Kamil
Kamil
8 let před
Odpověď  Mirek S.

Teď , když je 12 míst ročně, je to bledé, ale za pár let až budou létat soukromníci jak na běžícím pásu , by se do nějaké návštěvnické posádky mohl dostat i Čech.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.