Thomasův fotokoutek (17)

Thomas Pesquet

Už od počátku svého pobytu na ISS je francouzský astronaut Thomas Pesquet velice aktivním fotografem a své výtvory navíc publikuje na sociálních sítích spolu s osobními komentáři u každé fotografie. Nejinak tomu bylo v uplynulém týdnu, a proto na Vás dnes čeká další porce fotografií z nízké oběžné dráhy Země. Dnes se podíváme na pyramidy, které Thomas tak dlouho marně hledal, a dozvíme se, jak je to s hledáním Velké čínské zdi. Dále uvidíme neuvěřitelné geometrické obrazce a samozřejmě nebude chybět odlet Dragonu od ISS. Nechť se Vám článek líbí!

Svěží a čistý zimní vzduch napomáhá pořizování ostřejších snímků. Zdá se, že Varšava přichází o svůj zimní kabát ze sněhu.

Svěží a čistý zimní vzduch napomáhá pořizování ostřejších snímků. Zdá se, že Varšava přichází o svůj zimní kabát ze sněhu.
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33313241196/

Ajjacio s místním letištěm Bonaparte (AJA/LFKJ).

Ajjacio s místním letištěm Bonaparte (AJA/LFKJ).
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32105847091/

Třicetisekundová expozice Země na počest Dona Pettita! Nejsem tak dobrý jako Don, ale doufám, že se zlepším.

Třicetisekundová expozice Země na počest Dona Pettita! Nejsem tak dobrý jako Don, ale doufám, že se zlepším.
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32512186884/

Azory střežící Biskajský záliv. Před námi je slunečný den. Občas mě baví předstírat, že jsem meteorolog.

Azory střežící Biskajský záliv. Před námi je slunečný den. Občas mě baví předstírat, že jsem meteorolog.
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33191862636/

Tlaková níže nad jižní částí Alp spatřená před několika týdny: to znamená sněžení pod 1500 m...

Tlaková níže nad jižní částí Alp spatřená před několika týdny: to znamená sněžení pod 1500 m…
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33191905386/

(1/2) V těchto obalech se nachází 1,2 milionu rajčatových semínek projektu Tomatoshpere Kanadské kosmické agentury. Studenti ve 20 000 třídách napříč Kanadou a Spojenými státy obdrží semena, která se vrátí na Zemi. Budou tato semena pěstovat spolu s jinými, které do vesmíru neletěly, aby zjistili, jestli pobyt ve vesmíru má nějaký vliv na vypěstované rostliny. Tohle je krásný příklad vědy a vzdělávání a já doufám, že se mládež zapojí a dobře se o rostliny postará. www.asc-csa.gc.ca/eng/educators/tomatosphere.asp

(1/2) V těchto obalech se nachází 1,2 milionu rajčatových semínek projektu Tomatoshpere Kanadské kosmické agentury. Studenti ve 20 000 třídách napříč Kanadou a Spojenými státy obdrží semena, která se vrátí na Zemi. Budou tato semena pěstovat spolu s jinými, které do vesmíru neletěly, aby zjistili, jestli pobyt ve vesmíru má nějaký vliv na vypěstované rostliny. Tohle je krásný příklad vědy a vzdělávání a já doufám, že se mládež zapojí a dobře se o rostliny postará. www.asc-csa.gc.ca/eng/educators/tomatosphere.asp
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33436419325/

(2/2) V těchto obalech se nachází 1,2 milionu rajčatových semínek projektu Tomatoshpere Kanadské kosmické agentury. Studenti ve 20 000 třídách napříč Kanadou a Spojenými státy obdrží semena, která se vrátí na Zemi. Budou tato semena pěstovat spolu s jinými, které do vesmíru neletěly, aby zjistili, jestli pobyt ve vesmíru má nějaký vliv na vypěstované rostliny. Tohle je krásný příklad vědy a vzdělávání a já doufám, že se mládež zapojí a dobře se o rostliny postará. www.asc-csa.gc.ca/eng/educators/tomatosphere.asp

(2/2) V těchto obalech se nachází 1,2 milionu rajčatových semínek projektu Tomatoshpere Kanadské kosmické agentury. Studenti ve 20 000 třídách napříč Kanadou a Spojenými státy obdrží semena, která se vrátí na Zemi. Budou tato semena pěstovat spolu s jinými, které do vesmíru neletěly, aby zjistili, jestli pobyt ve vesmíru má nějaký vliv na vypěstované rostliny. Tohle je krásný příklad vědy a vzdělávání a já doufám, že se mládež zapojí a dobře se o rostliny postará. www.asc-csa.gc.ca/eng/educators/tomatosphere.asp
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33436418845/

(1/2) Velice detailní snímek senegalského Dakaru, jednoho z nejdynamičtějších měst v Africe!

(1/2) Velice detailní snímek senegalského Dakaru, jednoho z nejdynamičtějších měst v Africe!
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32859569755/

(2/2) Velice detailní snímek senegalského Dakaru, jednoho z nejdynamičtějších měst v Africe!

(2/2) Velice detailní snímek senegalského Dakaru, jednoho z nejdynamičtějších měst v Africe!
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32039330243/

Pohled na pobřeží Senegalu a Gambie s dakarským poloostrovem dobře viditelným vlevo dole. Lidé žijící okolo delty řeky Saloum jsou ohroženi stoupajícími hladinami moří. Opět změny klimatu...

Pohled na pobřeží Senegalu a Gambie s dakarským poloostrovem dobře viditelným vlevo dole. Lidé žijící okolo delty řeky Saloum jsou ohroženi stoupajícími hladinami moří. Opět změny klimatu…
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32813102496/

Sníh v poušti! Několik vloček spadlo na úpatí pohoří Atlas na okraji Velkého východního písečného moře.

Sníh v poušti! Několik vloček spadlo na úpatí pohoří Atlas na okraji Velkého východního písečného moře.
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32700541742/

Každý má nutkání projít se po zamrzlých řekách, že ano? Jsem si jist, že mnoho lidí přešlo na druhou stranu Voroněže.

Každý má nutkání projít se po zamrzlých řekách, že ano? Jsem si jist, že mnoho lidí přešlo na druhou stranu Voroněže.
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33232465421/

Město jehož jméno je dobře známo i za hranicemi Francie: Saint-Tropez se Sainte-Maxime před sebou a městem Cogolin v zádech.

Město jehož jméno je dobře známo i za hranicemi Francie: Saint-Tropez se Sainte-Maxime před sebou a městem Cogolin v zádech.
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32820326396/

(1/3) Několik málo lepších fotek pyramid! Velkou čínskou zeď z vesmíru nelze vidět pouhým okem... ani pyramidy. Našel jsem je pomocí zoomu fotoaparátu! "Malé" stavby s malým kontrastem není lehké vidět: ne Čínskou zeď opravdu nelze z vesmíru spatřit... a u pyramid není pouhým okem taky žádná šance. Ale po několika pokusech s fotoaparátem se mi to povedlo! Děkuji všem za nové výzvy. Budu hledat další podobné cíle.

(1/3) Několik málo lepších fotek pyramid! Velkou čínskou zeď z vesmíru nelze vidět pouhým okem… ani pyramidy. Našel jsem je pomocí zoomu fotoaparátu! „Malé“ stavby s malým kontrastem není lehké vidět: ne Čínskou zeď opravdu nelze z vesmíru spatřit… a u pyramid není pouhým okem taky žádná šance. Ale po několika pokusech s fotoaparátem se mi to povedlo! Děkuji všem za nové výzvy. Budu hledat další podobné cíle.
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32727572092/

(2/3) Několik málo lepších fotek pyramid! Velkou čínskou zeď z vesmíru nelze vidět pouhým okem... ani pyramidy. Našel jsem je pomocí zoomu fotoaparátu! "Malé" stavby s malým kontrastem není lehké vidět: ne Čínskou zeď opravdu nelze z vesmíru spatřit... a u pyramid není pouhým okem taky žádná šance. Ale po několika pokusech s fotoaparátem se mi to povedlo! Děkuji všem za nové výzvy. Budu hledat další podobné cíle.

(2/3) Několik málo lepších fotek pyramid! Velkou čínskou zeď z vesmíru nelze vidět pouhým okem… ani pyramidy. Našel jsem je pomocí zoomu fotoaparátu! „Malé“ stavby s malým kontrastem není lehké vidět: ne Čínskou zeď opravdu nelze z vesmíru spatřit… a u pyramid není pouhým okem taky žádná šance. Ale po několika pokusech s fotoaparátem se mi to povedlo! Děkuji všem za nové výzvy. Budu hledat další podobné cíle.
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32727611042/

(3/3) Několik málo lepších fotek pyramid! Velkou čínskou zeď z vesmíru nelze vidět pouhým okem... ani pyramidy. Našel jsem je pomocí zoomu fotoaparátu! "Malé" stavby s malým kontrastem není lehké vidět: ne Čínskou zeď opravdu nelze z vesmíru spatřit... a u pyramid není pouhým okem taky žádná šance. Ale po několika pokusech s fotoaparátem se mi to povedlo! Děkuji všem za nové výzvy. Budu hledat další podobné cíle.

(3/3) Několik málo lepších fotek pyramid! Velkou čínskou zeď z vesmíru nelze vidět pouhým okem… ani pyramidy. Našel jsem je pomocí zoomu fotoaparátu! „Malé“ stavby s malým kontrastem není lehké vidět: ne Čínskou zeď opravdu nelze z vesmíru spatřit… a u pyramid není pouhým okem taky žádná šance. Ale po několika pokusech s fotoaparátem se mi to povedlo! Děkuji všem za nové výzvy. Budu hledat další podobné cíle.
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32727703472/

Na ostrově Noirmoutier je známá silnice, která bývá při velkém přílivu ponořená. Pamatuju si na tu silnici z dětství. Přemýšlel jsem, co bych dělal, kdybychom tam zůstali odříznuti.

Na ostrově Noirmoutier je známá silnice, která bývá při velkém přílivu ponořená. Pamatuju si na tu silnici z dětství. Přemýšlel jsem, co bych dělal, kdybychom tam zůstali odříznuti.
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33252837096/

Toulon, mateřská základna francouzského námořnictva. Můžete vidět lodě v okolí přístavu.

Toulon, mateřská základna francouzského námořnictva. Můžete vidět lodě v okolí přístavu.
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33260438816/

Zasněžená krajina mi občas připomíná pohled do mikroskopu během lekcí biologie během výcviku ESA Caves.

Zasněžená krajina mi občas připomíná pohled do mikroskopu během lekcí biologie během výcviku ESA Caves.
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33226426631/

Textury ve sněhu: zdá se, jakoby lesy pokrývaly toto ruské město vypadající jako z kostiček Lega.

Textury ve sněhu: zdá se, jakoby lesy pokrývaly toto ruské město vypadající jako z kostiček Lega.
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33198631442/

Minimalistické sněhové umění v Rusku. Nedokážu tyhle kilometry dlouhé rovnoběžné linie vysvětlit.

Minimalistické sněhové umění v Rusku. Nedokážu tyhle kilometry dlouhé rovnoběžné linie vysvětlit.
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33227278251/

V suchých oblastech částo vidíme tyto rozpoznávací znaky zavlažování, které mi připomínají hrášek. Tato krajina v Saudské arábii má i Pac-Mana, který vypadá, že všechny hrášky sní!

V suchých oblastech částo vidíme tyto rozpoznávací znaky zavlažování, které mi připomínají hrášek. Tato krajina v Saudské arábii má i Pac-Mana, který vypadá, že všechny hrášky sní!
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32499779110/

Přestože fotoaparát fotí barevně, tato fotka je černobílá. Západ slunce zdůrazňuje terén na ukrajinsko-běloruské hranici.

Přestože fotoaparát fotí barevně, tato fotka je černobílá. Západ slunce zdůrazňuje terén na ukrajinsko-běloruské hranici.
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32511031634/

Fotka není úplně dobrá, ale ukazuje, jak aktivní byla jižní polární záře.

Fotka není úplně dobrá, ale ukazuje, jak aktivní byla jižní polární záře.
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32972601200/

Těžko si představit fyziku polárních září: částice bombardující naši atmosféru se rozzáří v podívané, která nemá obdoby.

Těžko si představit fyziku polárních září: částice bombardující naši atmosféru se rozzáří v podívané, která nemá obdoby.
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32512265214/

Údolí Cerdanya mezi Španělském a Francií zbožňuje sluneční svit. Pohoří na obou stranách blokuje mraky!

Údolí Cerdanya mezi Španělském a Francií zbožňuje sluneční svit. Pohoří na obou stranách blokuje mraky!
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/31785847003/

(1/2) Buenos Aires, hlavní město Argentiny, se i odsud zdá jako plné života.

(1/2) Buenos Aires, hlavní město Argentiny, se i odsud zdá jako plné života.
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32228794180/

(2/2) Buenos Aires, hlavní město Argentiny, se i odsud zdá jako plné života.

(2/2) Buenos Aires, hlavní město Argentiny, se i odsud zdá jako plné života.
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32229550380/

Denver na úpatí Skalnatých hor, které se staví do cesty silnicím středozápadu.

Denver na úpatí Skalnatých hor, které se staví do cesty silnicím středozápadu.
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33301264255/

Letiště Larnaca na Kypru. LCA/LCLK.

Letiště Larnaca na Kypru. LCA/LCLK.
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/31807424510/

Dnes jsme dali své sbohem Dragonu! Odveze s sebou zpátky na zem část z nás. A to myslím doslova, protože se v něm nachází mnoho důležitých vědeckých vzorků, z nichž některé jsou vzorky z těl posádky!

Dnes jsme dali své sbohem Dragonu! Odveze s sebou zpátky na zem část z nás. A to myslím doslova, protože se v něm nachází mnoho důležitých vědeckých vzorků, z nichž některé jsou vzorky z těl posádky!
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33527778275/

Dragon čeká na odpojení nad namibijskými dunami.

Dragon čeká na odpojení nad namibijskými dunami.
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33143704260/

Dragon a Sojuz jsou jedinými loděmi, které se dokáží vrátit na Zemi. Dnes si tváří v tvář čelili na Vesmírné stanici. Rozdílné technologie, rozdílný jazyk, stejný cíl!

Dragon a Sojuz jsou jedinými loděmi, které se dokáží vrátit na Zemi. Dnes si tváří v tvář čelili na Vesmírné stanici. Rozdílné technologie, rozdílný jazyk, stejný cíl!
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33527777705/

Několik minut po odpojení je Dragon zase na všechno sám a je připraven na ohnivý návrat.

Několik minut po odpojení je Dragon zase na všechno sám a je připraven na ohnivý návrat.
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33527777065/

Ve vzdálenosti 150 m a v absolutní temnotě je toto to jediné, co můžeme vidět z vesmírné lodi: navigační světla odrážející se na křídlech solárních panelů.

Ve vzdálenosti 150 m a v absolutní temnotě je toto to jediné, co můžeme vidět z vesmírné lodi: navigační světla odrážející se na křídlech solárních panelů.
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33527777105/

Zdroj informací:
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/with/32444560532/

Zdroje obrázků:
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33313241196/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32105847091/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32512186884/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33191862636/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33191905386/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33436419325/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33436418845/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32859569755/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32039330243/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32813102496/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32700541742/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33232465421/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32820326396/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32727572092/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32727611042/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32727703472/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33252837096/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33260438816/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33226426631/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33198631442/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33227278251/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32499779110/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32511031634/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32972601200/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32512265214/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/31785847003/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32228794180/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/32229550380/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33301264255/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/31807424510/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33527778275/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33143704260/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33527777705/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33527777065/
https://www.flickr.com/photos/thom_astro/33527777105/

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

12 komentářů ke článku “Thomasův fotokoutek (17)”

 1. maro napsal:

  Hezké. Jen s tou „neviditelností“ čínské zdi bych si nebyl tak jistý. Určitě bude záviset na ročním období a tedy i vegetaci okolo té zdi (teď zrovna bude vše šedé). A taky je dost podstatná výška letu. On ten vesmír začíná o dost níž než je jejich letová hladina 400 km. Z té stovky kilometrů bude ta šance zeď uvidět určitě lepší.

  • Michael Voplatka napsal:

   To bychom ale mohli stejně říci, že s pořádnou optikou Zeď uvidíme i z Měsíce. Komentář u fotky je jen vyvrácením rozšířeného omylu, že Velkou čínskou zeď lze vidět z vesmíru, protože má já nevím kolik stovek nebo tisíc kilometrů. Její šířka je však pouhých pár metrů a pouhým okem ji proto vidět nelze.

   • maro napsal:

    Šířka 10 metrů, vzdálenost 100 km. Je jako šířka 0,2 mm (režná nit) z výšky 2 metrů. Niť je bílá a podlaha tmavě zelená. Fakt vidíte problém?

  • Petr Scheirich Redakce napsal:

   Čínská zeď z výšky 100 km se bude jevit jako lidský vlas ze vzdálenosti 2 m, a z výšky 400 km jako lidský vlas ze vzdálenosti 8 m. Uvidíte z téhle vzdálenosti lidský vlas na koberci? Určitě ne. Uvidíte ho na bílém papíře? Ze dvou metrů nejspíš ano, ale to je situace s naprosto ideálním kontrastem, která v případě Čínské zdi nastane jen těžko.

   • maro napsal:

    V vegetačním období z výšky 100 km je to stejné jako vidět bílou nit o tloušťce 0,2 mm z výšky 2 metrů na zelené hladké podlaze (ty stromy jsou nižší než ta zeď). To snad nebude takový problém, ne?

   • Vojta napsal:

    Velká čínská zeď není bílá. Dokonce ani není všude stejná, stavěli z místního materiálu. Vegetace také není jako hladká zelená podlaha a ne všude kolem Zdi je les. Zeď kopíruje terénní nerovnosti (často jde po hřebenech) a krajina kolem zdaleka není rovná, což znamená, že se ztratí v podobných a čistě přírodních útvarech – hřebeny, údolí, rokle, potoky… nebo v novějších stavbách – obyčejná dálnice je o dost výraznější objekt a i prašná cesta je se Zdí zaměnitelná. Ale není třeba se dohadovat, máme Google mapy, kde si to můžete zkusit.
    https://www.google.cz/maps/place/40%C2%B040'48.0%22N+117%C2%B013'48.0%22E/@40.6811545,117.2297156,8330m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x0:0x0!8m2!3d40.68!4d117.23

   • Racek napsal:

    Taková stavba vždy ovlivňuje nejbližší okolí, např. vegetaci (mikroklima) či navátý či odvátý písek a prach (obého vč. větrů je v Číně nadbytek) a bývají i viditelné pozůstatky původních zemních prací. Takže určitá možnost ji vidět je, resp. spíš zjistit, kudy asi probíhá. Kromě toho v celkem blízkých intervalech (několik set či tisíc metrů) je protkána sítí větších či menších pevností, takže by vypadala jako korálky na niti.
    In natura jsem jí viděl, z letadla též, z vesmíru bohužel ne.

   • maro napsal:

    Tak jasně. Dálnice by byla pro pozorného pozorovatele z těch 100 km přece jenom viditelnější. Ovšem chtělo by to viset na jednom místě a orientovat se v té spleti hřebenů a nitek. Ale to jaksi z ISS nejde, protože ta valí stále vpřed dost rychle na takové upřené pozorování.

 2. Vojta napsal:

  Fotky jsou pěkné, ale měl bych výhradu k mobilní verzi webu. Obrázky jsou méně než půl obrazovky široké (při prohlížení na šířku) a po kliknutí se zobrazí ještě o trochu menší. Zoom je navíc zablokovaný, takže jediná možnost zvětšení je otevření v novém tabu. Do desktopové verze se mi také nepovedlo přepnout. Vzhledem k tomu, že jde o plugin, tak s tím asi moc dělat nepůjde, ale kdyby přece…

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.