Nauka se opět odkládá – tentokrát o celý rok

Start ruského laboratorního modulu Nauka už zažil tolik odkladů, posunů a dějových zvratů, že by to strčilo do kapsy i leckterou jihoamerickou telenovelu. Ještě před několika měsíci se zdálo, že by několik let očekávaný modul mohl odstartovat v prosinci letošního roku. V dalších týdnech se objevovaly informace o tom, že se na léto odloží doprava modulu na kosmodrom původně plánovaná na březen. Tím pádem by start měl sklouznout z prosince 2017 na rok 2018. Byla to v podstatě oficiální informace a čekalo se, až to Rusové potvrdí oficiální cestou.

Nyní se zdá, že odklad bude mnohem horší, než se čekalo. V prosinci letošního roku se modul teprve dostane na kosmodrom. Tady začnou předstartovní přípravy, které mají trvat celý rok, takže by se mělo startovat v prosinci 2018. Rusové zřejmě chtějí předstartovní přípravu vzít vážně a předejít trapasu z roku 2013. Tehdy inspekce odhalila v palivovém systému úlomky a modul byl poslán na důkladnou opravu, ze které se nakonec stalo kompletní předělání pohonného systému. Neustálým protahováním trpí i Evropská kosmická agentura, která již vyrobila robotické rameno, které má být na modulu Nauka umístěno. To je nyní již několik let draze uloženo ve skladu.

Nezbývá než připomenout, že základní konstrukce modulu byla dokončena už v devadesátých letech, kdy měl plnit roli záložního exempláře pro modul Zarja. Na začátku tisíciletí bylo určeno, že se z již vyrobeného modulu udělá víceúčelový laboratorní modul, jehož první termín startu měl být v roce 2007. Od té doby ale začaly problémy – skluz je tedy momentálně 11 let a těžko bychom v historii kosmonautiky hledali problematičtější hardware.

Zdroje informací:
http://kosmolenta.com/
http://alien3.livejournal.com/

Zdroje obrázků:
http://kosmolenta.com/images/articles/2017/2017-03-16-mlm-delay.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

53 komentářů ke článku “Nauka se opět odkládá – tentokrát o celý rok”

 1. Jiří Hošek napsal:

  Zajímavé jsou zdroje této informace. Kosmolenta se odvolává na Alien3. Ten uvádí, že zdroj je neznámý a odvolává se na diskusi na Novosti kosmonavtiki, téma Modul MLM. Tam o dopravě Nauky na Bajkonur v prosinci 2017 píše uživatel Шамс, a to 11.3.2017: „Ukazuje se, že dnes je odeslání MLM na Bajkonur plánováno na prosinec 2017.“ Protože Шамс neuvádí zdroj, nemám v tuto chvíli v jeho vyjádření vyšší úroveň důvěry než ve vyjádření Michala Václavíka z 3.3.2017: „Dodání MLM na Bajkonur je posunuto z března na léto 2017.“

 2. maro napsal:

  A co to má vůbec umět? Jestli vůbec budou mít nějaké rozumné využití.
  A i příklad z historie ohledně delšího čekání by byl. Takový Hubble sebral nějakých 15 let od rozjetí projektu v roce 1978 do servisu na oběžné dráze v roce 1993, který korigoval chybu primárního zrcadla. A i na tom Hubblu měla nějaký podíl ESA – asi 593 milionů Euro.
  Tyhle věci prostě nemají nejvyšší prioritu.

 3. Vítek napsal:

  Železná pravidla kosmonautiky: lidé přistanou za 40 let na Marsu, Nauka poletí příští rok a Falcon Heavy za půl roku, toto platí kdykoliv 🙂 I když toho FH se dočkáme z jmenovaných snad nejdříve.

 4. kluzo napsal:

  Já si myslím že na ISS se modul již nedostane. Zjistí se totiž materiálová únava vlivem stáří či ISS již nebude ani existovat až bude dokončen…

 5. Jouzef napsal:

  Klid… Kdyby nahodou to dostali az na rampu… Tak jeste maji Proton, ktery umi zaridit, aby to nedoletelo k ISS…

  Jen zatim nechapu duvod – krome sankci, ktere na Rusko sou – k tomu, aby to na ISS nechteli, kdyz ted kvuli tomuhle modulu stahujou jednoho staleho obyvatele ISS.

  Nauka je krasna… Takze at uz tam je prosim…

 6. Ondra napsal:

  Kolikrát byla vlastně viděna? Existuje vůbec?
  Jestli tak nějak celou dobu nepočítali, že ISS umře dřív. Tak to ukončili dávno a doufali jen, že to zapadne.

  Aby nebyli jediní zaměstnanci vrátný a uklízečka.

  Je postavené na Zarje, takže nic nového. Když by takto dávali dohromady každý nový Soyouz, tak letí jednou za 10 let. A to má Soyouz daleko kritičtější systémy.

  Pokud by na tom fakt tak 15-20 let pracovali, tak to musí být super dílo. Cena za uskladnění, technologie a platy musí být tak vysoká, pokud by se na tom opravdu pracovalo, že by ji dávno už pod tlakem dostavěli. Takhle je jen uskladněn korpus a pro nějakou fotku občas projde někdo kolem s kladivem.

 7. Andrej Vrbenský napsal:

  Koľko to doteraz stálo a koľko malo pôvodne?
  Ak správne rozumiem malo by ísť o modul ktorý nevychádza z TKS, je to tak?

 8. Jindra napsal:

  Fail by byl kdyby Proton-M selhal i s Naukou.

 9. Grejty napsal:

  Viem si predstaviť logo misie. Bola by v ňom budova hangáru.

 10. Radoslav Packa napsal:

  Je to skutočne nepríjemné, a zaujíma ma, ako sa k tomu stavajú priamo pracovníci. Ak na tom skutočne pracujú, tak suma, ktorú za tie roky investovali, musí dosahovať násobky ceny modulu. Takže dokončenie je podľa mňa aj v záujme Rusov samotných.
  Ako a kedy sa (teoreticky 🙁 ) dostane hore robotické rameno?

  • Vojta napsal:

   To je v tomto případě druhotný problém. Rameno není moc těžké a aerodynamické kryty jsou většinou dost dlouhé, aby se dovnitř složené vešlo (pro většinu nákladů bývá limitující průměr). Předpokládám, že instalace by probíhala za asistence již instalovaných ramen.
   Vzhledem k tomu, že cislunární stanice je ještě daleko, tak to možná bude za ESA fůra vyhozených prostředků. Leda by to v případě nedokončení Nauky pod cenou koupil Bigelow pro svůj orbitální hotel.

  • pbpitko napsal:

   Nejaké rublíky sa sem tam prikotúľajú a to je v záujme niektorých rusov – tých „správnych“. Zase bude z čoho kradnúť.

 11. rado napsal:

  Gól bude až to ktovie kedy konečne odletí a Proton to rozloží na márne kúsky… Fakt by som rád vedel čo je za tým. Či politika, prachy? …

 12. Racek napsal:

  Prostě došly prachy, že ano. Nic jiného v tom není. Příčiny jsou jasné a vztahy jsou dnes … Skoro nejhorší co pamatuji. Odnese to kosmonautika .. nejen.

  • Spytihněv napsal:

   Jak už jsem psal výše – výmluvy na ekonomické problémy nebo mezinárodní vztahy jsou v případě takovéhoto skluzu a neschopnosti opravdu mimo mísu. Nelze pořád vše svádět na peníze nebo vnějšího nepřítele. Ale že to odnáší kosmonautika, s tím souhlasím. A ano. Mezinárodní vztahy jsou špatné. Ovšem od kdy? Od té doby, co Rusko okupuje Krym. Ale problémy s Naukou sahají dlouho do doby před tím. Tehdy byly ty vztahy relativně v pohodě a ropa dostatečně drahá, tudíž penízky tekly proudem. A přesto se nedařilo.

   • Rudolf Šíma napsal:

    Ještě by bylo dobré vědět, kde dnes dělají ti lidé, kteří vyvíjeli Nauku před dvaceti lety, a jakým jazykem mluví v práci. (The Boeing Company prý platí slušně a měla (možná má) v Moskvě i konstrukční kancelář.) Mám pocit, že to nějak nejsou schopni dát dohromady, jako kdyby přišli o historickou paměť původních techniků. Nebo to nebylo životaschopné nikdy a jen to nechtějí říct. Přece jen jde o kosmické technologie, není to stavebnice „Vyděržáj pijaněr!“. Ať ale řeknou cokoliv, nebudu si nikdy jistý, že to je pravda.

 13. AndroidForum.cz napsal:

  Oni prostě nechtějí ten modul přidat k ISS. Šetří si ho pro svojí stanici.

 14. Spytihněv napsal:

  Myslím, že tady už výmluvy na ekonomické problémy přestávají fungovat.

 15. Kamil napsal:

  To dřív bude hyperloop z Prahy do Brna a ten nebude dřív, než Elon na Marsu.

 16. Červ napsal:

  Že byla znečištěna palivová soustava, to jsem věděl. Ale že to bylo dřevo, to mě opravdu dostalo. Co udělal palubní tesař špatně?? 🙂

 17. Jaroslav Alois napsal:

  Plnit své závazky je ta nejzákladnější slušnost.

 18. Petr napsal:

  Že se na to raději nevykašlou a neudělají z toho děckám prolézačku.

 19. Vlastimil Pospíchal napsal:

  Myslíte si, že to Rusové stihnou ještě před zánikem ISS?

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.