sociální sítě

Přímé přenosy

Žádné plánované přenosy nebyly nalezeny.

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Stávka odložila start Ariane 5

Start rakety může zhatit počasí, technická závada na raketě, nákladu, nebo startovní rampě, nebo do střelecké prostoru může vplout neinformovaná loď. I když se podaří všechny tyto problémy vyřešit, stále není vyhráno – start může odložit třeba stávka dělníků. Přesně k tomu došlo na kosmodromu v Kourou. Včera, tedy v pondělí 20. března mělo dojít k vývozu rakety Ariane 5 na startovní rampu, ale to se nakonec muselo odložit. Tím pádem se posouvá i start, se kterým se nyní nepočítá dříve než ve středu.

Kompletně sestavená raketa měla vyrazit na 2,7 kilometru dlouhou cestu z montážní haly na startovní rampu ELA-3, přičemž se čekalo, že ke startu dojde dnes, tedy v úterý. Část dělníků, kteří spadají pod francouzskou kosmickou agenturu CNES však vstoupila do stávky. Není to přitom poprvé. V roce 2011 v Kourou stávkovali operátoři radarové sledovací stanice. Tentokrát do stávky vstoupili pracovníci, kteří měli zajistit vývoz rakety.

Družice KoreaSat 7 vyfocená 11. března při spouštění aerodynamického krytu. Nahoře můžete vidět hlavní motor družice SGDC, která je umístěná na horní pozici.
Družice KoreaSat 7 vyfocená 11. března při spouštění aerodynamického krytu. Nahoře můžete vidět hlavní motor družice SGDC, která je umístěná na horní pozici.
Zdroj: https://assets.cdn.spaceflightnow.com

Podle aktuálních informací by k vývozu mělo dojít dnes, tedy v úterý a start je plánován na 21:31 ve středu našeho času. Startovní okno je dlouhé a zavírá se až ve čtvrtek v 0:20 našeho času. Jakmile raketa dorazí na rampu, bude připojena k tankovacím potrubím , elektrickým a datovým konektorům, aby bylo možné zahájit přípravu na start. Odklad vývozu by neměl mít vliv na stav rakety ani nákladu. Technika byla při odkladu stabilizována a zůstává v dobrém stavu.

Při tomto startu  se mají na dráhu přechodovou ke geostacionární dostat dva satelity. První z nich nese název SDGC a druhý se jmenuje Koreasat 7. Družice SDGC má poskytnout strategické komunikační kapacity pro brazilskou vládu a armádní složky. Zajistí i internetové připojení v odlehlých oblastech Brazílie. Družici KoreaSat vlastní jihokorejská společnost KTsat a úkolem satelitu bude šíření video- a datových služeb v oblasti Korejského poloostrova, Filipín, jihovýchodní Asie, Indie a Indonésie. Výrobu obou družic zajistila francouzská společnost Thales Alenia Space.

Stávkující zaměstnanci
Stávkující zaměstnanci
Zdroj: https://pbs.twimg.com

Zdroje informací:
https://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
http://spaceflight101.com/…/Lanceur-en-ZL_036-1-799×445.jpg
https://assets.cdn.spaceflightnow.com/…1376793542358990_7374682737606732017_n.jpg
https://pbs.twimg.com/media/C7dofINW4AEmn0I.jpg:large

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
18 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Štěpán
Štěpán
7 let před

Ariane má jednu krásnou vlastnost: Je fotogenická. Ty její fotky startů, i jí samotné jsou okouzlující 🙂

Jirka
Jirka
7 let před
Odpovědět  Štěpán

Nejhezčí jsou rakety z rodiny R-7

maro
maro
7 let před
Odpovědět  Jirka

Mně se vždycky úplně nejvíc líbila raketa Saturn 1b, používaná na testovací mise Apolla kolem Země. Zúžený válec Apolla nahoře a věnec křidélek dole vypadaly hodně dobře.

Vlastimil Pospíchal
Vlastimil Pospíchal
7 let před
Odpovědět  maro

To „sedátko pro batolata“ pod Saturnem 1B vypadalo také zajímavě.

Spytihněv
Spytihněv
7 let před

Hned se mi vybavila situace v NASA před pár lety. Tehdy sice nešlo o stávku, ale o důsledek rozpočtových škrtů. NASA téměř přestala pracovat, protože zkrátka nebyly peníze. Teď si nevybavím, o co šlo, ale jednalo se o meziplanetární misi. Buď start (nebezpečí z prodlení kvůli startovnímu oknu) nebo přílet k cíli (možná MAVEN?), takže opravdu nebyl čas na hrdinství. Samozřejmě se to tehdy podařilo zajistit, ale příznivci kosmonautiky zažívali perné chvíle.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpovědět  Spytihněv

Ano, šlo o start MAVENu. Viz náš tehdejší článek – https://kosmonautix.cz/2013/10/platebni-neschopnost-s-meziplanetarnimi-nasledky/

Spytihněv
Spytihněv
7 let před
Odpovědět  Dušan Majer

Díky za odkaz. Takže nešlo o škrty u NASA, ale o neschválený rozpočet USA jako celku. Ono se asi opravdu mohlo stát, že by MAVEN okno nestihla. Její případ nespadal pod ochranu životů nebo majetku.

A byl to opačný případ, než teď v Kourou. Lidé pracovat chtěli, ale bohužel….

Varle
Varle
7 let před

Nechal bych je zbičovat, lemry líné!

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpovědět  Varle

Proč být tak přísný. Mají na to právo. 🙂
Sám mám kosmonautiku velmi rád, ale zaměstnancům bych jejich práva neupíral. 😉

Zuzi
Zuzi
7 let před
Odpovědět  Dušan Majer

Tak ono to u Francouzů asi moc nepřekvapí, ale je to vcelku vtipná situace.

Rudolf Šíma
Rudolf Šíma
7 let před
Odpovědět  Zuzi

Dovolím si jednu nekorektní hlášku, kterou údajně pronesl generál George S. Patton: „Mám raději dvě německé divize před sebou, než jednu francouzskou za sebou.“ 🙂 Nevěřím, že to prohlásil, ale líbí se mi to. 🙂

Racek
Racek
7 let před
Odpovědět  Zuzi

Přístupy francouzů nán připadají podivné, nicméně, pořád dokáží vymýšlet a produkovat báječné věci – viz Ariadne, Airbusy, víno, kuchyně … a přitom si užívat života. To opravdu není málo. No a k tomu Pattonovi, on toho řekl hodně, občas rychleji mluvil než konal. Na druhé straně, Francouzi nesli hlavní tíhu 1. světové války proti německu a zratili příliš padlých, než aby je to nepoznamenalo.

Vlastimil Pospíchal
Vlastimil Pospíchal
7 let před
Odpovědět  Dušan Majer

Vybrali si den tak, aby to zaměstnavatel pocítil, ale aby nebyla ohrožena mise. To není zrovna nejhorší.

3,14ranha
3,14ranha
7 let před
Odpovědět  Dušan Majer

Dobrý den,
je pravda že zrovna francouzská pracovní morálka a o to větší sebevědomí (čti drzost) některých stávkujících jsou pověstné…

Varle
Varle
7 let před
Odpovědět  Dušan Majer

Vy jste dobrák od kosti, pod Vámi by se to vůbec nehejbalo.

Přísnost musí být! 😀

maro
maro
7 let před
Odpovědět  Varle

Právě jen díky takovým lidem máte dnes osmihodinovou pracovní dobu. A i když pracujete jen těch 8 hodin, dokážete z toho uživit rodinu.
OK. Francouzi už jsou dál. Ti mají sedmihodinovou.

Pospíšil
Pospíšil
7 let před

Stávkujícícomment image:large

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpovědět  Pospíšil

Díky, doplním to do článku!

https://kosmonautix.cz/2017/03/21/stavka-odlozila-start-ariane-5/