sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Aspera

NASA 14. května oznámila, že společnosti Rocket Lab zadala zakázku na vynesení mise Aspera raketou Electron. Start je naplánován nejdříve na první čtvrtletí roku 2026 ze startovacího komplexu 1 společnosti na Novém Zélandu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

SAGE III má první pozorování

Vědecký přístroj SAGE III (Stratospheric Aerosol and Gas Experiment III) provedl 17. března své první pozorování. Vstoupil tak do nové úrovně testování na svém pracovišti vně ISS. Podle vyjádření Joe Gasbarreho, což je projektový manažer tohoto experimentu jsou první nasbíraná data čistá a pozorování slunečního světla procházejícího skrz atmosféru bylo úspěšné. Takzvaná solární okultace je princip, při kterém přístroj sleduje sluneční paprsky procházející skrz atmosféru. Jejich analýzou pak určuje podmínky, přes které světlo přecházelo.

SAGE-III umí pracovat jak s přímým světlem od Slunce, tak i s odraženým od Měsíce. Stačí tedy, aby se při pohledu z ISS dostala atmosféra Země mezi stanici a Měsíc a pozorování může probíhat. Tento přístroj zkoumá především množství ozonu a rozložení aerosolů v atmosféře. Přes víkend pokračovala měření v automatickém režimu a tento týden čeká na řídící tým proces označovaný jako „cadence of adjustments and data analysis“. Jinými slovy SAGE III se rozběhne na plné obrátky a začne 90 dní dlouhé období jemné kalibrace.

Jakmile bude tato fáze dokončena, bude SAGE III schopen měřit zákryty (sluneční i měsíční) zhruba 15 – 16× denně. Díky oběžné dráze ISS bude možné sbírat data z různých míst téměř celé atmosféry. Fungování samotného přístroje pak není závislé na počasí, nebo ročním období. SAGE-III se na ISS dostal na palubě lodi Dragon, která odstartovala 19. února z floridské rampy 39-A na raketě Falcon 9. Po připojení lodi ke stanici přišla ke slovu staniční paže, která vyjmula SAGE III z nehermetizovaného nákladového prostoru a 7. března jej umístila na přístrojovou plošinu.

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
http://spaceflight101.com/…/sites/141/2017/03/sage5-512×274.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
AndroidForum.cz
8 let před

Zajímavé, předpokládám, že to používá nějaké empirické zkušenosti. Předpokládám že podobně se určuje složení atmosféry u vzdálených planet u jiných hvězd.

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  AndroidForum.cz

Ano, princip je v základu podobný.

vedator
vedator
8 let před
Odpověď  AndroidForum.cz

SAGE III je stvrtou generaciou pristroja v danej rade. Ide o spektrograf, ktory meria v UV a viditelnej oblasti spektra. Spektra su najlepsimi indikatormi a prostriedkami na ziskavanie informacii o zlozeni objektov, ktore nie su dosiahnutelne fyzicky 🙂

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.