Vědecký přístroj SAGE III (Stratospheric Aerosol and Gas Experiment III) provedl 17. března své první pozorování. Vstoupil tak do nové úrovně testování na svém pracovišti vně ISS. Podle vyjádření Joe Gasbarreho, což je projektový manažer tohoto experimentu jsou první nasbíraná data čistá a pozorování slunečního světla procházejícího skrz atmosféru bylo úspěšné. Takzvaná solární okultace je princip, při kterém přístroj sleduje sluneční paprsky procházející skrz atmosféru. Jejich analýzou pak určuje podmínky, přes které světlo přecházelo.
SAGE-III umí pracovat jak s přímým světlem od Slunce, tak i s odraženým od Měsíce. Stačí tedy, aby se při pohledu z ISS dostala atmosféra Země mezi stanici a Měsíc a pozorování může probíhat. Tento přístroj zkoumá především množství ozonu a rozložení aerosolů v atmosféře. Přes víkend pokračovala měření v automatickém režimu a tento týden čeká na řídící tým proces označovaný jako „cadence of adjustments and data analysis“. Jinými slovy SAGE III se rozběhne na plné obrátky a začne 90 dní dlouhé období jemné kalibrace.
Jakmile bude tato fáze dokončena, bude SAGE III schopen měřit zákryty (sluneční i měsíční) zhruba 15 – 16× denně. Díky oběžné dráze ISS bude možné sbírat data z různých míst téměř celé atmosféry. Fungování samotného přístroje pak není závislé na počasí, nebo ročním období. SAGE-III se na ISS dostal na palubě lodi Dragon, která odstartovala 19. února z floridské rampy 39-A na raketě Falcon 9. Po připojení lodi ke stanici přišla ke slovu staniční paže, která vyjmula SAGE III z nehermetizovaného nákladového prostoru a 7. března jej umístila na přístrojovou plošinu.
Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/
Zdroje obrázků:
http://spaceflight101.com/…/sites/141/2017/03/sage5-512×274.jpg
Zajímavé, předpokládám, že to používá nějaké empirické zkušenosti. Předpokládám že podobně se určuje složení atmosféry u vzdálených planet u jiných hvězd.
Ano, princip je v základu podobný.
SAGE III je stvrtou generaciou pristroja v danej rade. Ide o spektrograf, ktory meria v UV a viditelnej oblasti spektra. Spektra su najlepsimi indikatormi a prostriedkami na ziskavanie informacii o zlozeni objektov, ktore nie su dosiahnutelne fyzicky 🙂