sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Starship

NASA 28. března oznámila, že přidala vesmírnou loď Starship od společnosti SpaceX do své smlouvy NASA Launch Services (NLS) II. Smlouvu NLS II využívá agentura k získávání služeb startu pro mnoho vědeckých a průzkumných misí.

GITAI

Specialista na vesmírnou robotiku GITAI dokončil koncepční studii mechanického ramene, které by bylo připraveno podporovat japonský lunární rover s posádkou.

ESA

Evropa uzavřela smlouvu se společností Thales Alenia Space na vývoj digitálního dvojčete zemědělských systémů, které kombinují satelitní data a modelování plodin na podporu udržitelných a klimaticky odolných zemědělských postupů na celém kontinentu.

Booz Allen Hamilton

Technologická a konzultační firma Booz Allen Hamilton představila koncept mega-konstelace družic navržených tak, aby naplnily vizi vládní administrativy na komplexní protiraketový obranný štít na ochranu Spojených států, tzv. Golden Dome.

NG-22

V prohlášení z 26. března NASA uvedla, že modul Pressurized Cargo Module pro Cygnus, který měl letět s misí NG-22 k ISS, je poškozený a nebude použit pro tuto misi, která měla odstartovat v červnu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Vesmírné výzvy – únor 2017

SLS zdroj:blogs-images.forbes.com

Už možná ani nemá cenu do úvodu psát, kdo tento měsíc nejvíc rozvířil donedávna stojaté vlny kosmonautiky. Opět byl největší rozruch okolo SpaceX. V tomto měsíci dokonce dvakrát, jednou úspěšný start z legendární rampy a podruhé oznámení mise, která tu více jak 40 let nebyla. Nezapomeneme se podívat na čilý dopravní ruch kolem ISS a zkoušky motoru pro superraketu. Do únorových událostí z kosmonautiky promluvila ničivou silou i příroda.

Raketa Falcon vynesla k Mezinárodní kosmické stanici zásobovací loď Dragon. Divákům se tentokrát naskytl velmi zajímavý pohled, protože poprvé přistával první stupeň rakety na pevnině za bílého dne.

Se zásobovací lodí Progress MS-05 na špici se k obloze vydal nosič Sojuz-U. Poslední exemplář tak ukončil slavnou kariéru této verze spolehlivého nosiče, jednoho z nástupnických typů Koroljovovy legendární Semjorky. Další lety už zajistí verze Sojuz-2.1a.

Kosmonautika v kostce představí nově objevené exoplanety, možnou změnu první mise rakety SLS z nepilotované na pilotovanou, servisní modul lodě Orion, posun v harmonogramu startů rakety Falcon, prstence Saturnu zachycené zblízka sondou Cassini, rampu pro raketu Minotaur 4, zahradničení na ISS, pokračování mise Juno u Jupiteru, start rakety Ariane V, přípravu další mise lodě Cygnus, raketu pro novou čínskou kosmickou loď, cvičení sondy Osiris-Rex, statický zážeh 1. stupně rakety Falcon 9 určeného ke znovupoužití, transport stupně pro raketu Falcon Heavy, praskliny na čerpadlech motorů Merlin, astronauty NASA v maketě lodi Crew Dragon, problémy marsovského roveru 2020 a místo k jeho přistání, přesun družic MMS, manévrování X-37B, rekord rakety PSLV v počtu vynesených družic, testování teleskopu JWST, přípravu satelitu Sentinel-2B a posun startu Red Dragonu na rok 2020 mimojiné kvůli turistické misi okolo Měsíce na konci roku 2018.

Třetí reportáž nabídne testování motoru RS-25 na zkušebním standu ve Stannisově středisku NASA.

Na závěr se podíváme na tornádo, které poničilo Michoudovo kosmické středisko. Centrální stupeň rakety SLS, který se v něm nacházel, naštěstí poničen nebyl.

Dvacet šest minut únorových Vesmírných výzev je pro vás připraveno. Stačí jen kliknout na obrázek videa, případně na odkaz pod ním.


Nezobrazuje-li se vám video správně, klikněte na přímý link na stream.cz

Vesmírné výzvy jsou součástí celé sekce na Stream.cz pod názvem Dobývání vesmíru, kde stejnojmenný pořad přináší každý týden události z kosmonautiky. V této sekci je i astronomický pořad Noční oblohabonusová videa, jako Vesmírné dotazy nebo záznamy kosmonautických přednášek Tomáše Přibyla, Dušana Majera a Lukáše Houšky.

Zdroje obrázků:
https://blogs-images.forbes.com/marshallshepherd/files/2017/02/sls_in_clouds.jpg?width=960
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fc/Play_icon_status.png

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Tovy
Tovy
8 let před

Jaké je asi „prostředí“ v areálu, kde se testují motory? Bylo by možné (samozřejmě hypoteticky) sledovat test přímo u zábradlí, nebo jsou tam takové teploty a tlaky, že by to bylo nemožné? Jaký asi produkují motory na testovacím stanovišti hluk?

Jiří Hošek
Jiří Hošek
8 let před
Odpověď  Tovy

Úroveň hluku motoru RS-25 na zkušebním standu je 120 dB, teplota uvnitř spalovací komory je 3 300 °C, výtoková rychlost horkých plynů z trysky je třináctinásobek rychlosti zvuku.
VIP, novináři a zástupci médií jsou během testu ve Stennisově středisku ve vzdálenosti 380 metrů se špunty v uších.comment image

Edemski
Edemski
8 let před
Odpověď  Jiří Hošek

Podle tohodle PDF dokonce 125dB… BTW myslel jsem, že to bude i víc 🙂

https://www.nasa.gov/sites/default/files/atoms/files/february_lagniappe.pdf

Jiří Hošek
Jiří Hošek
8 let před
Odpověď  Edemski

Podle toho PDF není 125 dB úroveň hluku motoru RS-25, ale úroveň hluku, které by měl být schopen odolat vnitřní okruh nárazníkové zóny standu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.