Únorová kosmoschůzka

Zvažovaná podoba lodi PTK-NP - její realizace se po aktuálních škrtech odsouvá do fáze ještě větší nejistoty.

Únorová Kosmoschůzka nás svými tématy přenese na obě strany oceánu. Jiří Myška se podívá řádně na zoubek nové ruské kosmické lodi FEDERACE, zasadí ji do historického kontextu a chybět nebudou ani plány do budoucna, spojené s využitím tohoto potenciálního dopravního prostředku pro další generaci ruských kosmonautů.

V druhé části kosmoschůzky Petr Desort rozebere současnou situaci okolo raket Falcon, americké společnosti SpaceX a zhodnotí nakolik reálné jsou plány projektu ITS, který by měl lidstvu otevřít dveře prakticky k celé sluneční soustavě.

 

Únorová Kosmoschůzka: středa 22. února 2017 od 18:00 hodin, Restaurace Zorto, Nekázanka 6, 110 00 Praha

 

zobrazit mapu

Jiří Myška: Federatsija – nová naděje ruské kosmonautiky

Sovětská a ruská kosmonautika dosud používala dva (tři) typy kosmických lodí pro dopravu lidských posádek do vesmíru a to lodě Vostok, Voschod a Sojuz. Poslední jmenovaná je v používání téměř padesát let. I když procházela v průběhu let postupnou modernizací, základní rozměry zůstaly stejné a tím pádem pohodlí a bezpečnost práce kosmonautů klesaly. Nehledě na to, že nastoupil požadavek dopravy materiálu z oběžné dráhy zpět na Zemi.

Zejména v devadesátých letech minulého století se začaly zvyšovat tlaky na vytvoření modernější kosmické lodě. A tak přes Kliper, ACST dospěli projektanti kosmických lodí v Rusku k nové koncepci, která je v současné době nazývána FEDERATSIJA. Nyní je dokončena kompletně „papírová“ fáze projektu a tak je možné zhodnotit historii vývoje koncepce i dosud postavené makety a uspořádání. Pro FEDERATSIJU byl v koncepci stanoven úkol jak dopravy lidí na oběžnou dráhu Země, tak cestování na oběžnou dráhu Měsíce.

Vizualizace ITS na Europě.

Vizualizace ITS na Europě.
Zdroj: youtube

Petr Desort: Pád a návrat Falcona

Falcon a jeho pokračování. Je ITS realita či pouze sny a přání vizionáře? Technické řešení versus společenské překážky.

Změna programu vyhrazena

Zdroje obrázků:
http://i42.tinypic.com/6hotwx.png
https://www.youtube.com/watch?v=A1YxNYiyALg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

13 komentářů ke článku “Únorová kosmoschůzka”

 1. pmd1980 napsal:

  ehm ehm sojuz lebo sovietsky sojuz federácia (federace) lebo ruska federácia 😀

 2. Asdf napsal:

  Jakožto lingvista amatér musím vznést připomínku k přepisu názvu lodi Federace. Čeština disponuje písmenem C, které foneticky odpovídá ruskému Ц, proto není žádný důvod používat spřežku TS, která se musí naopak používat v anglickém přepisu, jelikož angličtina fonetickou obdobu nemá. Navíc přepis FEDERATSIJA je vyloženě kočkopes, jelikož správný anglický přepis je FEDERATSIYA. Tedy správný český přepis je FEDERACIJA a chceme-li tedy používat název lodi v originální ruské výslovnosti, měli bychom ji přepisovat takto.

 3. Štěpán Krňanský napsal:

  Dobry den,

  bohuzel mimo Prahu,budete porizovat nejaky videozaznam? Ze by se to pak hodilo na youtube? 🙂

 4. MartinH napsal:

  Má to cenu přijít až na cca 20 hodinu?

 5. Franta napsal:

  Ahoj
  Jaký je „kodex“ pro ty, kteří by se chtěli účastnit poprvé? … Třeba přinést přednášejícímu nějaký prezent? Ptám se ze zdvořilosti potenciálního nováčka, protože vážně nevím co se schází za pravidelnou společnost? 🙂

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.