Na našem webu se snažíme věnovat především kosmickým plánům, které míří alespoň na oběžnou dráhu Země. Suborbitální mise se tu objeví jen když jde o neobvyklý počin. A dnes takový projekt přichází. NASA totiž před pár dny oznámila, že mezi 13. únorem a 3. březnem letošního roku vypustí z aljašské základny Poker Flat Research Range suborbitální raketu, která při svém desetiminutovém letu vytvoří umělý bílý oblak.
Tato raketa bude jednou z pěti střel, které se odsud vypustí mezi lednem a březnem, přičemž každá z těchto raket ponese instrumenty pro výzkum polárních září a jejich interakce s horními vrstvami atmosféry a ionosféry. Pro tuto misi se použijí dvě rakety Black Brant IX o délce 17 metrů, které budou vypuštěny téměř souběžně. Jedna raketa má letět do výšky zhruba 172 km, zatímco druhá poletí 324 km vysoko. O vytvoření umělého bílého zářivého mraku se postará pouze první jmenovaná raketa, která poletí na nižší výšku.

Zdroj: https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net
Tím, že vědci vypustí najednou dvě podobná zařízení do různých výšek, budou moci získat zatím nevídané výškové rozlišení podmínek v polární záři. K vypuštění raket by mělo dojít mezi sedmou hodinou večer a půlnocí aljašského času, přičemž den startu bude určen podle počasí – je nutné, aby bylo jasno a zároveň aby byly vidět polární záře.
Při letu dojde k uvolnění chemikálie označované jako TMA, jde tedy o trimetylaluminium. V této organokovové molekule jsou na atom hliníku připojeny při metylové skupiny -CH3. Tato látka se postará o zviditelnění větrů, které vanou v různých výškách včetně těch opravdu výškových, které mohou ovlivňovat polární záře. TMA totiž po uvolnění z rakety reaguje s kyslíkem a vytvoří netoxický oxid hlinitý (Al2O3), oxid uhličitý (CO2) a vodní páru, což jsou látky, které se ve větších či menších koncentracích běžně vyskytují v atmosféře.
Pokud by tyto řádky četla nějaká ekologicky citlivá duše, která by mohla mít strach o životní prostředí, můžeme ji uklidnit. Trimetylaluminia v raketě nebude mnoho. NASA sama avizuje, že celkové množství této látky bude výrazně menší, než při běžném novoročním ohňostroji. K uvolnění látky navíc dojde ve výšce 96 – 160 kilometrů, takže opravdu není žádný důvod k obavám.
Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/
Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/atrex_cloud-1_tma.jpg
https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/…1a23e5de5aa8b6069fe3723493cfd8db&oe=59020125
U těchto zkoušek lze použít k zvýraznění luminoforů/ ZnS a j./
Příznivci chemtrails získávají zásadní důkaz pro podporu své konspirační teorie 🙂
To oni si poradí se vším. 🙂