Thomasův fotokoutek (12)

Jak vypadá Země z nadhledu úctyhodných 400 kilometrů, jaké to je vidět 16× denně vycházet a zapadat Slunce, jak vypadá zevnitř nafukovací modul, neslavil někdo na ISS narozeniny, jak je na tom momentálně Robonaut?  To jsou otázky, které jste si možná kladli i Vy. Dnešní díl Thomasova fotokoutku Vám na ně přinese odpovědi. Přijměte tedy pozvání na momentálně jediné trvale obydlené místo mimo zemský povrch. A jedna zajímavost – v článku najdete i povedenou fotku, která ovšem není Thomasova. Přesto se do tohohle seriálu hodí – minimálně už jen proto, že ji Thomas Pesquet nahrál na svůj Flickr.

Let vstříc úsvitu je vždycky magický – cítíte rychlost Země, která se otáčí pod vámi a ISS se žene temnotou. Najednou se objeví záblesk světla.

Let vstříc úsvitu je vždycky magický – cítíte rychlost Země, která se otáčí pod vámi a ISS se žene temnotou. Najednou se objeví záblesk světla.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com

Noční Atény – dokážete najít Akropolis … a letiště?

Noční Atény – dokážete najít Akropolis … a letiště?
Zdroj: https://c1.staticflickr.com

Pohled na Nové Dillí v noci. Metropole se rozkládá i daleko za hranice tohohle snímku.

Pohled na Nové Dillí v noci. Metropole se rozkládá i daleko za hranice tohohle snímku.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com

Spojené království, Belgie, Lucembursko, Nizozemí, Dánsko, Německo, Polsko a Itálie na jediné fotce. Miluju Evropu.

Spojené království, Belgie, Lucembursko, Nizozemí, Dánsko, Německo, Polsko a Itálie na jediné fotce. Miluju Evropu.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com

Saint-Jean-de-Luz a jeho záliv s typickým tvarem, který připomíná mušli.

Saint-Jean-de-Luz a jeho záliv s typickým tvarem, který připomíná mušli.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com

Země baskická – oblast Hendaye a francouzsko-španělská hranice

Země baskická – oblast Hendaye a francouzsko-španělská hranice
Zdroj: https://c1.staticflickr.com

Další pohled na Lyon, nedokážu přestat s jeho focením.

Další pohled na Lyon, nedokážu přestat s jeho focením.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com

Jedno z mých nejoblíbenějších míst na celém světě: hlavní římské letiště Fiumicino (LIRF/FCO)

Jedno z mých nejoblíbenějších míst na celém světě: hlavní římské letiště Fiumicino (LIRF/FCO)
Zdroj: https://c1.staticflickr.com

1/2 Kromě Peggy jsou na téhle fotce další dvě úžasné věci. Právě pózujeme v nafukovacím modulu BEAM a já mám na sobě evropský experiment, kterému se říká Skinsuit. Nafukovací moduly nabízí velké výhody – při startu mohou být složené a nafouknou se až ve vesmíru. Šetří tím prostor a nabízí i větší pracovní oblast. BEAM znamená Bigelow Expandable Activity Module a vstup do něj byl zavřený od chvíle, kdy jsem přiletěl na ISS, ale minulý týden jsme průlez otevřeli, abychom dovnitř připojili nové senzory. A ohledně mého Skinsuitu – je to oblek který udržuje mou páteř stlačenou během doby, kdy tu pracuju. Skinsuit by měl předcházet bolestem zad ve vesmíru- ve stavu beztíže se může páteř astronautů natáhnout až o 7 centimetrů! Já jsem moc nevyrostl, takže mne žádná bolest netrápí … ale mohu zapomenout na svůj sen, že bych byl hráčem basketbalu. ;)

1/2 Kromě Peggy jsou na téhle fotce další dvě úžasné věci. Právě pózujeme v nafukovacím modulu BEAM a já mám na sobě evropský experiment, kterému se říká Skinsuit. Nafukovací moduly nabízí velké výhody – při startu mohou být složené a nafouknou se až ve vesmíru. Šetří tím prostor a nabízí i větší pracovní oblast. BEAM znamená Bigelow Expandable Activity Module a vstup do něj byl zavřený od chvíle, kdy jsem přiletěl na ISS, ale minulý týden jsme průlez otevřeli, abychom dovnitř připojili nové senzory. A ohledně mého Skinsuitu – je to oblek který udržuje mou páteř stlačenou během doby, kdy tu pracuju. Skinsuit by měl předcházet bolestem zad ve vesmíru- ve stavu beztíže se může páteř astronautů natáhnout až o 7 centimetrů! Já jsem moc nevyrostl, takže mne žádná bolest netrápí … ale mohu zapomenout na svůj sen, že bych byl hráčem basketbalu. 😉
Zdroj: https://c1.staticflickr.com

2/2 Kromě Peggy jsou na téhle fotce další dvě úžasné věci. Právě pózujeme v nafukovacím modulu BEAM a já mám na sobě evropský experiment, kterému se říká Skinsuit. Nafukovací moduly nabízí velké výhody – při startu mohou být složené a nafouknou se až ve vesmíru. Šetří tím prostor a nabízí i větší pracovní oblast. BEAM znamená Bigelow Expandable Activity Module a vstup do něj byl zavřený od chvíle, kdy jsem přiletěl na ISS, ale minulý týden jsme průlez otevřeli, abychom dovnitř připojili nové senzory. A ohledně mého Skinsuitu – je to oblek který udržuje mou páteř stlačenou během doby, kdy tu pracuju. Skinsuit by měl předcházet bolestem zad ve vesmíru- ve stavu beztíže se může páteř astronautů natáhnout až o 7 centimetrů! Já jsem moc nevyrostl, takže mne žádná bolest netrápí … ale mohu zapomenout na svůj sen, že bych byl hráčem basketbalu. ;)

2/2 Kromě Peggy jsou na téhle fotce další dvě úžasné věci. Právě pózujeme v nafukovacím modulu BEAM a já mám na sobě evropský experiment, které muse říká Skinsuit. Nafukovací moduly nabízí velké výhody – při startu mohou být složené a nafouknou se až ve vesmíru. Šetří tím prostor a nabízí i větší pracovní oblast. BEAM znamená Bigelow Expandable Activity Module a vstup do něj byl zavřený od chvíle, kdy jsem přiletěl na ISS, ale minulý týden jsme průlez otevřeli, abychom dovnitř připojili nové senzory. A ohledně mého Skinsuitu – je to oblek který udržuje mou páteř stlačenou během doby, kdy tu pracuju. Skinsuit by měl předcházet bolestem zad ve vesmíru- ve stavu beztíže se může páteř astronautů natáhnout až o 7 centimetrů! Já jsem moc nevyrostl, takže mne žádná bolest netrápí … ale mohu zapomenout na svůj sen, že bych byl hráčem basketbalu. 😉
Zdroj: https://c1.staticflickr.com

Kromě Shana jsou na téhle fotce další dvě úžasné věci. Právě pózujeme v nafukovacím modulu BEAM a já mám na sobě evropský experiment, kterému se říká Skinsuit. Nafukovací moduly nabízí velké výhody – při startu mohou být složené a nafouknou se až ve vesmíru. Šetří tím prostor a nabízí i větší pracovní oblast. BEAM znamená Bigelow Expandable Activity Module a vstup do něj byl zavřený od chvíle, kdy jsem přiletěl na ISS, ale minulý týden jsme průlez otevřeli, abychom dovnitř připojili nové senzory. A ohledně mého Skinsuitu – je to oblek který udržuje mou páteř stlačenou během doby, kdy tu pracuju. Skinsuit by měl předcházet bolestem zad ve vesmíru- ve stavu beztíže se může páteř astronautů natáhnout až o 7 centimetrů! Já jsem moc nevyrostl, takže mne žádná bolest netrápí … ale mohu zapomenout na svůj sen, že bych byl hráčem basketbalu. ;)

Kromě Shana jsou na téhle fotce další dvě úžasné věci. Právě pózujeme v nafukovacím modulu BEAM a já mám na sobě evropský experiment, kterému se říká Skinsuit. Nafukovací moduly nabízí velké výhody – při startu mohou být složené a nafouknou se až ve vesmíru. Šetří tím prostor a nabízí i větší pracovní oblast. BEAM znamená Bigelow Expandable Activity Module a vstup do něj byl zavřený od chvíle, kdy jsem přiletěl na ISS, ale minulý týden jsme průlez otevřeli, abychom dovnitř připojili nové senzory. A ohledně mého Skinsuitu – je to oblek který udržuje mou páteř stlačenou během doby, kdy tu pracuju. Skinsuit by měl předcházet bolestem zad ve vesmíru- ve stavu beztíže se může páteř astronautů natáhnout až o 7 centimetrů! Já jsem moc nevyrostl, takže mne žádná bolest netrápí … ale mohu zapomenout na svůj sen, že bych byl hráčem basketbalu. 😉
Zdroj: https://c1.staticflickr.com

Všechno nejlepší Peggy Whitson! Věříme, že se jí líbilo ranní překvapení a malé dárky. A víte, co se říká – narozeniny ve vesmíru se nepočítají. ;)

Všechno nejlepší Peggy Whitson! Věříme, že se jí líbilo ranní překvapení a malé dárky. A víte, co se říká – narozeniny ve vesmíru se nepočítají. 😉
Zdroj: https://c1.staticflickr.com

Bouře za soumraku. Vypadá to, jako kdyby naše solární panely promíchávaly mraky.

Bouře za soumraku. Vypadá to, jako kdyby naše solární panely promíchávaly mraky.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com

Noční Berlín. Jedno z mých nejoblíbenějších evropských měst. Dnes se toho tady děje opravdu hodně – začíná tu filmový festival Berlinale.

Noční Berlín. Jedno z mých nejoblíbenějších evropských měst. Dnes se toho tady děje opravdu hodně – začíná tu filmový festival Berlinale.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com

Jeden z krásných ostrovů, který je součástí Seychel v Indickém oceánu.

Jeden z krásných ostrovů, který je součástí Seychel v Indickém oceánu.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com

1/6 Minulý týden jsme zapnuli Robonauta a chvilku jsme spolupracovali. Robonauta vyvinula NASA, aby pomáhal astronautům s nebezpečnými, nebo repetitivními úkoly. Robot je pořád v testovací fázi. Minulý týden jsme ho připojili ke zdrojům energie, abychom ověřili jeho elektrickou spotřebu a vyřešili problémy s jedním vadným kabelem. V budoucnu by podobní roboti jako Robonaut mohli prozkoumávat cizí planety, přičemž by je ovládali astronauti. Ostatně před deseti dny jsem dělal telerobotický experiment Haptics 2, který s tím souvisí. Je hodně dobré, když pracujete s robotem o velikosti člověka!

1/6 Minulý týden jsme zapnuli Robonauta a chvilku jsme spolupracovali. Robonauta vyvinula NASA, aby pomáhal astronautům s nebezpečnými, nebo repetitivními úkoly. Robot je pořád v testovací fázi. Minulý týden jsme ho připojili ke zdrojům energie, abychom ověřili jeho elektrickou spotřebu a vyřešili problémy s jedním vadným kabelem. V budoucnu by podobní roboti jako Robonaut mohli prozkoumávat cizí planety, přičemž by je ovládali astronauti. Ostatně před deseti dny jsem dělal telerobotický experiment Haptics 2, který s tím souvisí. Je hodně dobré, když pracujete s robotem o velikosti člověka!
Zdroj: https://c1.staticflickr.com

2/6 Minulý týden jsme zapnuli Robonauta a chvilku jsme spolupracovali. Robonauta vyvinula NASA, aby pomáhal astronautům s nebezpečnými, nebo repetitivními úkoly. Robot je pořád v testovací fázi. Minulý týden jsme ho připojili ke zdrojům energie, abychom ověřili jeho elektrickou spotřebu a vyřešili problémy s jedním vadným kabelem. V budoucnu by podobní roboti jako Robonaut mohli prozkoumávat cizí planety, přičemž by je ovládali astronauti. Ostatně před deseti dny jsem dělal telerobotický experiment Haptics 2, který s tím souvisí. Je hodně dobré, když pracujete s robotem o velikosti člověka!

2/6 Minulý týden jsme zapnuli Robonauta a chvilku jsme spolupracovali. Robonauta vyvinula NASA, aby pomáhal astronautům s nebezpečnými, nebo repetitivními úkoly. Robot je pořád v testovací fázi. Minulý týden jsme ho připojili ke zdrojům energie, abychom ověřili jeho elektrickou spotřebu a vyřešili problémy s jedním vadným kabelem. V budoucnu by podobní roboti jako Robonaut mohli prozkoumávat cizí planety, přičemž by je ovládali astronauti. Ostatně před deseti dny jsem dělal telerobotický experiment Haptics 2, který s tím souvisí. Je hodně dobré, když pracujete s robotem o velikosti člověka!
Zdroj: https://c1.staticflickr.com

3/6 Minulý týden jsme zapnuli Robonauta a chvilku jsme spolupracovali. Robonauta vyvinula NASA, aby pomáhal astronautům s nebezpečnými, nebo repetitivními úkoly. Robot je pořád v testovací fázi. Minulý týden jsme ho připojili ke zdrojům energie, abychom ověřili jeho elektrickou spotřebu a vyřešili problémy s jedním vadným kabelem. V budoucnu by podobní roboti jako Robonaut mohli prozkoumávat cizí planety, přičemž by je ovládali astronauti. Ostatně před deseti dny jsem dělal telerobotický experiment Haptics 2, který s tím souvisí. Je hodně dobré, když pracujete s robotem o velikosti člověka!

3/6 Minulý týden jsme zapnuli Robonauta a chvilku jsme spolupracovali. Robonauta vyvinula NASA, aby pomáhal astronautům s nebezpečnými, nebo repetitivními úkoly. Robot je pořád v testovací fázi. Minulý týden jsme ho připojili ke zdrojům energie, abychom ověřili jeho elektrickou spotřebu a vyřešili problémy s jedním vadným kabelem. V budoucnu by podobní roboti jako Robonaut mohli prozkoumávat cizí planety, přičemž by je ovládali astronauti. Ostatně před deseti dny jsem dělal telerobotický experiment Haptics 2, který s tím souvisí. Je hodně dobré, když pracujete s robotem o velikosti člověka!
Zdroj: https://c1.staticflickr.com

4/6 Minulý týden jsme zapnuli Robonauta a chvilku jsme spolupracovali. Robonauta vyvinula NASA, aby pomáhal astronautům s nebezpečnými, nebo repetitivními úkoly. Robot je pořád v testovací fázi. Minulý týden jsme ho připojili ke zdrojům energie, abychom ověřili jeho elektrickou spotřebu a vyřešili problémy s jedním vadným kabelem. V budoucnu by podobní roboti jako Robonaut mohli prozkoumávat cizí planety, přičemž by je ovládali astronauti. Ostatně před deseti dny jsem dělal telerobotický experiment Haptics 2, který s tím souvisí. Je hodně dobré, když pracujete s robotem o velikosti člověka!

4/6 Minulý týden jsme zapnuli Robonauta a chvilku jsme spolupracovali. Robonauta vyvinula NASA, aby pomáhal astronautům s nebezpečnými, nebo repetitivními úkoly. Robot je pořád v testovací fázi. Minulý týden jsme ho připojili ke zdrojům energie, abychom ověřili jeho elektrickou spotřebu a vyřešili problémy s jedním vadným kabelem. V budoucnu by podobní roboti jako Robonaut mohli prozkoumávat cizí planety, přičemž by je ovládali astronauti. Ostatně před deseti dny jsem dělal telerobotický experiment Haptics 2, který s tím souvisí. Je hodně dobré, když pracujete s robotem o velikosti člověka!
Zdroj: https://c1.staticflickr.com

5/6 Minulý týden jsme zapnuli Robonauta a chvilku jsme spolupracovali. Robonauta vyvinula NASA, aby pomáhal astronautům s nebezpečnými, nebo repetitivními úkoly. Robot je pořád v testovací fázi. Minulý týden jsme ho připojili ke zdrojům energie, abychom ověřili jeho elektrickou spotřebu a vyřešili problémy s jedním vadným kabelem. V budoucnu by podobní roboti jako Robonaut mohli prozkoumávat cizí planety, přičemž by je ovládali astronauti. Ostatně před deseti dny jsem dělal telerobotický experiment Haptics 2, který s tím souvisí. Je hodně dobré, když pracujete s robotem o velikosti člověka!

5/6 Minulý týden jsme zapnuli Robonauta a chvilku jsme spolupracovali. Robonauta vyvinula NASA, aby pomáhal astronautům s nebezpečnými, nebo repetitivními úkoly. Robot je pořád v testovací fázi. Minulý týden jsme ho připojili ke zdrojům energie, abychom ověřili jeho elektrickou spotřebu a vyřešili problémy s jedním vadným kabelem. V budoucnu by podobní roboti jako Robonaut mohli prozkoumávat cizí planety, přičemž by je ovládali astronauti. Ostatně před deseti dny jsem dělal telerobotický experiment Haptics 2, který s tím souvisí. Je hodně dobré, když pracujete s robotem o velikosti člověka!¨
Zdroj: https://c1.staticflickr.com

6/6 Minulý týden jsme zapnuli Robonauta a chvilku jsme spolupracovali. Robonauta vyvinula NASA, aby pomáhal astronautům s nebezpečnými, nebo repetitivními úkoly. Robot je pořád v testovací fázi. Minulý týden jsme ho připojili ke zdrojům energie, abychom ověřili jeho elektrickou spotřebu a vyřešili problémy s jedním vadným kabelem. V budoucnu by podobní roboti jako Robonaut mohli prozkoumávat cizí planety, přičemž by je ovládali astronauti. Ostatně před deseti dny jsem dělal telerobotický experiment Haptics 2, který s tím souvisí. Je hodně dobré, když pracujete s robotem o velikosti člověka!

6/6 Minulý týden jsme zapnuli Robonauta a chvilku jsme spolupracovali. Robonauta vyvinula NASA, aby pomáhal astronautům s nebezpečnými, nebo repetitivními úkoly. Robot je pořád v testovací fázi. Minulý týden jsme ho připojili ke zdrojům energie, abychom ověřili jeho elektrickou spotřebu a vyřešili problémy s jedním vadným kabelem. V budoucnu by podobní roboti jako Robonaut mohli prozkoumávat cizí planety, přičemž by je ovládali astronauti. Ostatně před deseti dny jsem dělal telerobotický experiment Haptics 2, který s tím souvisí. Je hodně dobré, když pracujete s robotem o velikosti člověka!
Zdroj: https://c1.staticflickr.com

Není to dokonalá fotka, ale dá vám představu o tom, jak magické jsou noční přelety. Blyštivý koberec světel je krásnější, než si dokážete představit. Belgie se dá najít snadno – její dálnice v noci krásně svítí.

Není to dokonalá fotka, ale dá vám představu o tom, jak magické jsou noční přelety. Blyštivý koberec světel je krásnější, než si dokážete představit. Belgie se dá najít snadno – její dálnice v noci krásně svítí.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com

Neapol v noci. Ten tmavý kruh je Vesuv, na kterém nikdo nežije – nejsou tam proto pouliční světla.

Neapol v noci. Ten tmavý kruh je Vesuv, na kterém nikdo nežije – nejsou tam proto pouliční světla.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com

Vypadá to, jako kdyby tahle íránská hora nosila klobouk z oblaků.

Vypadá to, jako kdyby tahle íránská hora nosila klobouk z oblaků.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com

Představte si ty síly, které před mnoha a mnoha lety vytvořily tyhle skalní útvary.

Představte si ty síly, které před mnoha a mnoha lety vytvořily tyhle skalní útvary.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com

1/2 Snažím se, abych si i při pobytu na ISS udržel schopnosti v judu, což vzhledem ke stavu beztíže není snadné. Ale zase na Zemi tyhle obleky váží víc, než Teddy Riner ;) (francouzský zápasník v judu – zlatý olympionik z let 2012 a 2016 – pozn. překl.). Tenhle víkend je v Paříži soutěž Paris Grand Slam v judu. Tomuhle sportu vděčím za mnohé – je to skvělý prostředek pro tělo i mysl, stojí na hodnotách respektu, přátelství a odvahy.

1/2 Snažím se, abych si i při pobytu na ISS udržel schopnosti v judu, což vzhledem ke stavu beztíže není snadné. Ale zase na Zemi tyhle obleky váží víc, než Teddy Riner 😉 (francouzský zápasník v judu – zlatý olympionik z let 2012 a 2016 – pozn. překl.). Tenhle víkend je v Paříži soutěž Paris Grand Slam v judu. Tomuhle sportu vděčím za mnohé – je to skvělý prostředek pro tělo i mysl, stojí na hodnotách respektu, přátelství a odvahy.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com

2/2 Snažím se, abych si i při pobytu na ISS udržel schopnosti v judu, což vzhledem ke stavu beztíže není snadné. Ale zase na Zemi tyhle obleky váží víc, než Teddy Riner ;) (francouzský zápasník v judu – zlatý olympionik z let 2012 a 2016 – pozn. překl.). Tenhle víkend je v Paříži soutěž Paris Grand Slam v judu. Tomuhle sportu vděčím za mnohé – je to skvělý prostředek pro tělo i mysl, stojí na hodnotách respektu, přátelství a odvahy.

2/2 Snažím se, abych si i při pobytu na ISS udržel schopnosti v judu, což vzhledem ke stavu beztíže není snadné. Ale zase na Zemi tyhle obleky váží víc, než Teddy Riner 😉 (francouzský zápasník v judu – zlatý olympionik z let 2012 a 2016 – pozn. překl.). Tenhle víkend je v Paříži soutěž Paris Grand Slam v judu. Tomuhle sportu vděčím za mnohé – je to skvělý prostředek pro tělo i mysl, stojí na hodnotách respektu, přátelství a odvahy.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com

Judo je víc než jen sport – je to styl života. Je mi ctí, že budu moci zahájit Judo Grand Slam Paris 2017!

Judo je víc než jen sport – je to styl života. Je mi ctí, že budu moci zahájit Judo Grand Slam Paris 2017!
Zdroj: https://c1.staticflickr.com

Le Havre – přístav v Normandii a místo pod ochranou UNESCO.

Le Havre – přístav v Normandii a místo pod ochranou UNESCO.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com

Nádherná fotka Paříže, které se právem říká Město světla! Myslím si, že je zatím ze všech nejlepší – pořídil ji Oleg Novickij, můj ruský kolega a velitel Sojuzu. Je opravdu šikovný a z nás všech umí dělat nejlepší noční fotky. Naši ruští kolegové mají 400 mm objektivy s nastavením ostřící paměti – nastavíte si ostrost během dne, uložíte nastavení do paměti a údaje použijete při nočním přeletu. V noci bývá moc málo světla pro automatické ostření a ostřit manuálně je složité. tohle je perfektní zbraň pro noční fotky.

Nádherná fotka Paříže, které se právem říká Město světla! Myslím si, že je zatím ze všech nejlepší – pořídil ji Oleg Novickij, můj ruský kolega a velitel Sojuzu. Je opravdu šikovný a z nás všech umí dělat nejlepší noční fotky. Naši ruští kolegové mají 400 mm objektivy s nastavením ostřící paměti – nastavíte si ostrost během dne, uložíte nastavení do paměti a údaje použijete při nočním přeletu. V noci bývá moc málo světla pro automatické ostření a ostřit manuálně je složité. tohle je perfektní zbraň pro noční fotky.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com

Letiště v Káhiře

Letiště v Káhiře
Zdroj: https://c1.staticflickr.com

Zajímavé dvoubarevné jezero ztracené kdesi v rozlehlosti Austrálie.

Zajímavé dvoubarevné jezero ztracené kdesi v rozlehlosti Austrálie.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com

Austrálie mne nikdy nepřestane překvapovat. Co tohle může pro všechno na světě být? Má to průměru zhruba 100 kilometrů, možná víc.

Austrálie mne nikdy nepřestane překvapovat. Co tohle může pro všechno na světě být? Má to průměru zhruba 100 kilometrů, možná víc.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com/

Často se dívám přímo dolů na různé zemské útvary, ale pohled do strany je z ISS také úžasný. Modrá Země vypadá, jako kdyby zářila podél svého zaoblení vůči vesmírné temnotě.

Často se dívám přímo dolů na různé zemské útvary, ale pohled do strany je z ISS také úžasný. Modrá Země vypadá, jako kdyby zářila podél svého zaoblení vůči vesmírné temnotě.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com/

Francie-Skotsko

Francie-Skotsko
Zdroj: https://c1.staticflickr.com/

Noční Dublin. Pokaždé je to skvělé místo k návštěvě. Je tady úžasná atmosféra.

Noční Dublin. Pokaždé je to skvělé místo k návštěvě. Je tady úžasná atmosféra.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com/

Zdroje informací:
https://www.flickr.com/

Zdroje obrázků:
https://c1.staticflickr.com/1/390/32645179682_a7187169f3_o.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/747/32598357385_89715f4c80_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/434/32606432135_33be0c3133_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/429/31786575573_d03d8127c0_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/444/32230867920_d2c2ad5c31_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/320/32027099842_2bbcf3ee05_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/488/32137293186_945dc63254_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/782/32493656271_3a6442eab2_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/571/31254196044_a80092e653_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/390/32645179682_368e8e93cd_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/724/32645179102_b29b0adea6_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/378/32645178802_fd37f3a538_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/3/2930/32420308940_7fa0ce8a39_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/300/31754299654_8cadcbeea7_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/441/32475653381_d808945f50_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/558/31414496113_31c9acec6c_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/3/2192/32437803620_e18736ec3d_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/763/32437804110_3eb061f7d1_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/3/2819/32437802670_a86e3268f5_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/3/2356/32437804470_6deea37345_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/3/2134/32437803100_91a065fd04_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/763/32437803390_02d6acff45_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/643/32566872776_04bcc56851_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/421/32237404800_865db70235_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/653/31977342381_c80176406f_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/425/31946815842_ee65bf0bff_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/329/31785826243_219c002147_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/262/32218675090_c6213df955_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/511/32444998522_505f3b0303_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/546/31949494215_25ae1824a8_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/709/32476037831_5d732a1805_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/739/31254312124_5a8eeac6b0_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/630/32452781662_6dab37880b_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/478/32565518766_dc4901ce8b_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/455/31753666544_4b4d3aa269_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/486/32860618465_406f72d317_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/351/31754739604_df0219818d_k.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

13 komentářů ke článku “Thomasův fotokoutek (12)”

 1. holom napsal:

  Opět úžasné. Thomas je fakt nadšenec.

 2. rado napsal:

  Pamäť na zaostrenie? Veď cez deň zaostrim a prepnem objektív na manuálne ostrenie a s tým už potom nehýbem. Potom prestavím foťák na nočné fotky a cvakám 🙂 Hodil by som sem foto ISS z mojich 400mm ale neviem ako.
  Inak fotky a popisy k nim super. Vidno, že je šťastný a nadšený. 🙂

  • Dušan Majer napsal:

   Myslím, že ta paměť si umí pamatovat různá nastavení pro různé vzdálenosti focení – ne vždy astronauti fotí pod sebe, ale často pod určitým úhlem – tedy na větší vzdálenost. Tedy to je aspoň moje představa.
   Co se obrázku týče – nahrajte jej na nějaký obrázkový hosting – třeba imagehosting.cz a pak sem vložte odkaz. 😉

  • Vojta napsal:

   Mně spíš trochu překvapuje, že s 400 mm objektivem je na 400 a více kilometrů vůbec potřeba ostřit a nestačí fixní nastavení na nekonečno. Můžete mi, prosím, vysvětlit, jak to funguje pří focení tak vzdálených objektů?

   • rado napsal:

    Keď som fotil ISS 400mm tak ju fokus chytil sám a bolo to ešte pred nekonečno. Ak dám ja manuálne nekonečno, tak je to neostré. Keď som skúšal hviezdy fotiť tiež nedávaš nekonečno. Možno záleží aj od objektívu. A v noci na ISS musia mestá celkom silno svietiť. Sa mi nechce veriť, že by tie ich profi foťáky a objektívy nezaostrili na ne. Ale tak som len amatér a mestá v noci som videl max z 12km z lietadla 🙂

 3. Štěpán napsal:

  Podle mých informací se jedná o Fromerovo jezero v Austrálii 🙂

 4. maro napsal:

  Super fotky. Dost mě zarazilo, že ten robonaut má i nohy. Zdálo se mi, že je dřív neměl. To zpracování hlavy není moc ideální. Jednak má zespodu ostrou hranu, což může při nechtěném nárazu vadit a taky to zrcadlové hledí navozující pocit velkých slunečních brýlí schovávajících oči mu na lidštější vizáži moc nepřidává. Ale ty kamery pod tím hledím by asi vypadaly ještě míň přirozeně a kdyby to hledí bylo černé, taky by to nebylo nic moc. Možná kdyby bylo neodrazné a světle modré, bylo by to příjemnější (pohled do modrých očí:)

 5. Kuba napsal:

  Můj oblíbený seriál na Kosmonautixu.
  Děkuju Thomasovi a Dušanovi.

 6. Jiří Kos napsal:

  Nádherné snímky, jako vždy. Mne nejvíc zaujaly dva. Domníval jsem se, že Neapol leží POBLÍŽ Vesuvu, ale že mají sopku uprostřed města, to je krásné ale i hrozivé. A ten druhý snímek z Austrálie? Nedostal se tam omylem snímek Pluta ze sondy New Horizons?

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.