Robonaut dostane nohy

Když v únoru roku 2011 startoval z mysu Canaveral raketoplán Discovery na misi STS-133, byl v centru pozornosti humanoidní robot americké výroby pojmenovaný Robonaut-2, který se měl stát trvalou součástí Mezinárodní vesmírné stanice. Po několika měsících začala posádka pomalu zapínat jeho systémy a zkoušet, jak se chová ve stavu beztíže. Postupně začal robotický člen posádky plnit i první jednoduché úkoly. Jelikož všechny testy dopadly dobře, můžeme se těšit na vylepšení, které možnosti Robonauta ještě zvýší.

Pokud jste o Robonautovi ještě neslyšeli, pak vězte, že se jedná o stroj, který svým tvarem napodobuje torzo lidského těla. Má trup, pohyblivou hlavu a dvě paže, každou s pěti prsty. Mechanika jeho pohybů odpovídá lidským. Jeho ruce si poradí s těžkými náklady, ale zároveň má prsty dost citlivé na to, aby mohl ovládat třeba různé přepínače. za vývojem R-2, jak se tomuto robotovi občas přezdívá stojí spolupráce agentury NASA s firmou General Motors. O tom, co Robonaut dokáže, si uděláte asi nejlepší představu z tohoto propagačního videa, které vzniklo během pozemního testování.

V minulých měsících podstoupil Robonaut na palubě ISS zevrubné zkoušky a po jejich splnění začal plnit to, kvůli čemu letěl do kosmu. Astronauti totiž mají mnoho úkolů – kromě několika hodin vědeckého zkoumání musí pravidelně cvičit, aby eliminovali zdravotní účinky mikrogravitace. Do toho ještě spousta dalších neodkladných věcí a najednou zjistíme, že astronauti toho mají hodně. Robonaut by jim tedy měl usnadnit jejich práci a dělat za ně úkoly, které nejsou příliš náročné a které jen zdržují.

Robonaut a astronautka Karen Nyberg. V Robonautově ruce můžete vidět měřič průtoku vzduchu.

Robonaut a astronautka Karen Nyberg. V Robonautově ruce můžete vidět měřič průtoku vzduchu.
Zdroj: http://images.spaceref.com/

Jedním z těchto úkolů je pravidelné měření průtoku vzduchu o výstupů klimatizace. Astronauti musí jednou za 90 dní vzít měřidlo množství protékajícího vzduchu, přiložit jej k ústí ventilace a po dobu měření se nehýbat. Pak se přesunou k dalšímu průduchu a tak znovu a znovu, dokud nezkontrolují všechny průduchy. Jenže lidé nemohou být úplně v klidu, dýchají a i když se snaží, tak se stejně houpou nahoru a dolů. Robonaut ale těmito problémy netrpí, takže už několikrát měřil průtok vzduchu ve ventilačním systému.

V těchto dnech se na Zemi chystá start rakety Falcon 9. V jejím nákladovém prostoru dlí třetí objednaná zásobovací loď Dragon – více informací najdete v tomto článku. V nákladovém prostoru Dragona bychom našli i balík, který obsahuje Robonautovy nohy. Ale pozor, na začátku jsme psali, že Robotovo tělo připomíná tvarem lidskou postavu. Jeho nohy ale vychází z úplně jiných principů.

Lidské nohy jsou totiž uzpůsobeny pobytu z zemské tíži. Robonaut se s ní ale prát nemusí a tak měli inženýři volnost. Výsledkem jsou nohy se sedmi pohyblivými klouby, které mají na koncích místo chodidel roboticky ovládané upínací svorky, díky kterým se robot může zachytit za nejrůznější madla na stanici. Astronauti se po stanici pohybují podobně, ale za pomoci rukou. Robonaut ale k pohybu využije nohy, takže jeho ruce budou volné a může v nich držet nářadí, nebo svými prsty ovládat přístroje. Pokud Robonaut úplně natáhne nohy, dosáhne rozpětí dva a tři čtvrtě metru.

Nohy by se měly k Robonautovu tělu připojit někdy na konci června následovat bude další kolo důkladného testování uvnitř ISS. K plně provozuschopnému Robonautovi ale ještě jedna část chybí – elektrický batoh, který jej bude zásobovat energií. Ten se má ke stanici vydat na podzim letošního roku. Zatím totiž musí k Robonautovi vést prodlužovací kabel, který jej spojuje se staničními zdroji elektrické energie.

V dalších letech by Robonaut mohl vykonávat nejen monotónní, ale i nebezpečné práce. uvažuje se i o jeho nasazení vně stanice, kde by mohl za astronauty plnit některé úkoly, kvůli kterým by jinak byly potřeba výstupy do otevřeného kosmu.

Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/
http://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
http://images.spaceref.com/news/2014/oorobonaut.legs.jpg
http://images.spaceref.com/news/2013/robonaut_iss_945.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.