sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Statický zážeh na rampě 39A úspěšný

Včera jsme se konečně dočkali tolik očekávaného statického zážehu prvního stupně rakety Falcon 9, kterou čeká premiérový start z historické rampy 39A. Statický zážeh je takové kompletní prověření stroje i rampy, jejich spolupráce a připravenosti k nastávajícímu startu. Vzhledem k tomu, že rampa samotná prošla urychlenou přestavbou, byl proces, který směřoval k tomuto zážehu velmi napínavý. Podívejte se na fotografie a video ze zážehu.

Statický zážeh byl původně plánován již na osmého února, ale kvůli dokončovacím pracím na rampě byl postupně odkládán. Je nutné si uvědomit, že rampa původně měla mít více času na dokončení, ale po nehodě při přípravě k letu se satelitem Amos-6, kdy byla zničena hlavní rampa SpaceX SLC-40, přešla její role na rampu 39A, která musela být urychleně dokončena, a to přineslo logické drobné potíže při její první aktivaci. Dodejme jen, že poslední, co z rampy letělo před Falconem, byl raketoplán Atlantis při vůbec poslední misi raketoplánů v roce 2011 STS-135.

Při statickém zážehu dojde k aktivaci všech motorů prvního stupně a jejich hoření po dobu tří sekund. Počítače mají možnost zjistit, zda je všechno v pořádku a všechny systémy pracují tak, jak mají. Je to důležitá poslední zkouška před zahájením závěrečných příprav pro start. Po událostech se satelitem Amos-6 nebyla raketa osazena lodí Dragon s nákladem.

Start je nyní plánován na 18. února, kdy raketa vynese zásobovací loď Dragon na misi CRS-10. Krom vědeckých přístrojů, zásob a dalších věcí bude tentokrát na palubě i několik laboratorních myší. O dalším nákladu, který Dragon ponese, se můžete dočíst v našem článku. Start pro vás budeme Živě a česky komentovat a přenos naleznete zde. Můžete taktéž sledovat událost na facebooku, kde zveřejňujeme aktuality a případné změny času startu pro tuto misi. Nyní se již podívejte na video a fotografie ze statického zážehu.

Oblaka spalin po úspěšném statickém zážehu
Oblaka spalin po úspěšném statickém zážehu
Zdroj: Matthew Travis
Spaliny ze zážehu se již rozplývají Rampa 39A čeká na svůj premiérový start s Falconem 9
Spaliny ze zážehu se již rozplývají Rampa 39A čeká na svůj premiérový start s Falconem 9
Zdroj: https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/

Zdroje informací:
https://twitter.com/SpaceX/status/830895038251073536

Zdroje obrázků:
https://www.nasaspaceflight.com/wp-content/uploads/2017/02/Z2AFSSFS-630×251.jpg
https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/16722663_10154367098527358_2950174033924185939_o.jpg?oh=a689ae992b8f89d9e1bd3193bdd41e95&oe=5906BFC2 (Matthew Travis)
https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/16681966_1211003168948575_726432043105038626_n.jpg?oh=8d5cfd7d522b6c21da4eab30e63b3963&oe=58FE6E04

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
11 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Mirek Pospisil
Mirek Pospisil
7 let před

Titulek článku je mírně zavádějící, protože výsledky statického zážehu ještě nebyly zveřejněny. Zážeh proběhl, ale to ještě automaticky neznamená, že byly všechny parametry v pořádku.
Napřílkad jeden z odkladů v minulých dnech byl způsoben blíže nespecifikovaným problémem s čerpadly (pravděpodobně v pozemním segmentu rampy), takže zatím nevíme na 100%, že bylo při zážehu všechno nominal.

Bigbaz
Bigbaz
7 let před
Odpověď  Mirek Pospisil

Podle officiálního tweetu SpaceX byl statický zážeh „completed“ takže bych předpokládal, že úspěšný byl a můžeme se v blízké době těšit na start 🙂
https://twitter.com/SpaceX/status/830895038251073536

Pospíšil
Pospíšil
7 let před
Odpověď  Bigbaz

No právě, completed znamená dokončen… většinou ale EM reportuje úspěšný zážeh trochu jinak: „a good static fire“
Tak uvidíme … ale ještě bych byl s optimismem opatrný.

Fantasta
Fantasta
7 let před

Já zase věřím, že úspěšný byl, protože samotný zážeh je jen třešničkou na dortu celého předstartovního procesu. Ta rampa je nejenom zcela nová a nevyzkoušená v provozu, ale má zřejmě řadu nových kostrukčních vylepšení – jiný tvar, rychlé odklápění… A pokud celý proces přípravy rakety, od připojení k rampě, plnění a tlakování nádrží, kontrola elektroniky a všech komponent není nominální , žádný zážeh se nekoná. To že k zážehu došlo, potvrzuje správnou funkci komplexu, věřím, že správná data budou i z činnosti motorů . Pro mně tedy radost 🙂

B.Boruvka
B.Boruvka
7 let před

Pokud se pamatuju -Tak pokud jde pri zazehu neco spatne tak napisou ze neco jde spatne 😉
Budme optimiste 😉

Snebka
Snebka
7 let před

Zdravím
Takové OT: Tihle kluci ve videu (https://www.youtube.com/watch?v=046bimxbc1o) se baví o různých tématech a tentokrát si zvolili studium dvojčat v kosmu a na zemi. Zaujala mě jedna věc, kterou řekli a to, že máme údajně k dispozici technologie abychom letěli klidně na Mars nebo i Pluto jen nejsme my jako lidé připraveni (konkrátně o tom mluví v čase 12:05). Kluci se to zdají chytří a poměrně znalí určitě teda více než já. Ale tahle informace se mi zdá nepravdivá. Ale možná se pletu já. 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Snebka

Formát je to opravdu povedený, ale tohle tvrzení je trochu mimo. Oni to mysleli spíš obrazně. Není nic, co by nám v tom chybělo technologicky. Není k tomu potřeba žádný kámen mudrců, který musíme objevit. Zbývá ale to nejtěžší – všechno to ověřit, prozkoumat, sestavit, zjistit spolehlivost a hlavně mít politickou vůli to zaplatit. To platí pro Mars. Pluto je ale trochu mimo mísu. 🙂

rado
rado
7 let před

To 3 sekundy stačia na test? Sa mi to vidí dáko málo. Veď asi ani nenabehnú na plný výkon.

Samo
Samo
7 let před
Odpověď  rado

Netreba viac, motory sú poriadne testované na McGregor tu ide len o to overiť funkčnosť systémov rampy a nosiča pri štartovnej sekvencii.

B.Boruvka
B.Boruvka
7 let před

Asi to tu uz nikdo cist nebude lae-je to zajimavi povidani pred startem 😉
https://www.youtube.com/watch?v=ulzHxIt–00

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  B.Boruvka

Díky za odkaz.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.