sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Aspera

NASA 14. května oznámila, že společnosti Rocket Lab zadala zakázku na vynesení mise Aspera raketou Electron. Start je naplánován nejdříve na první čtvrtletí roku 2026 ze startovacího komplexu 1 společnosti na Novém Zélandu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Vrtáková výbava nového roveru

Velice nás těší, že Vás náš včerejší článek o nástupci vozítka Curiosity zaujal. Dnes Vám proto přinášíme další informace, které budou detailně zaměřené na vlastní vrtačku ROPEC, jejíž fotku vidíte nalevo. O výrobu tohoto dílu, který je pro odběr vzorků klíčový, se postará společnost Honeybee Robotics. Už samotný rover Curiosity disponuje dvěma výměnnými vrtáky, pokud by došlo k jejich zlomení, ale Mars rover 2020 jich ponese více. Každý vrták bude mít speciální určení a použije se k jinému druhu práce.

Různé nasaditelné vrtáky pro Mars rover 2020
Různé nasaditelné vrtáky pro Mars rover 2020
Zdroj: http://www.imagehosting.cz/

Pokud byste se chtěli o této vrtačce dozvědět více (a nedělá Vám problém angličtina), pak Vám doporučujeme tohle pdf, ve kterém jsou velmi podrobně rozebrány všechny parametry vrtačky ROPEC.

Zdroje informací:
http://esmats.eu/
http://forum.kosmonautix.cz/

Zdroje obrázků:
https://honeybeerobotics.com/wp-content/uploads/2013/10/portfolio_ropec_logo.jpg
http://www.imagehosting.cz/images/ropecbits.jpg

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Štěpán
Štěpán
8 let před

Ono všeobecně Honeybee Robotic má výborné internetové stránky, takže komu nedělá problém angličtina, můžete se tam jít podívat. Je to firma, která už dlouho spolupracuje s NASA a má nemalé zastoupení na kosmických sondách a roverech.

gg
gg
8 let před

Proč jen jsem nadpis přečetl jako „Vrtkavá výbava nového roveru“? 😀

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  gg

Ještě že ne „Vrtákova výbava nového roveru“. nebylo by dobré, kdyby rover vybavoval na cestu nějaký vrták. 🙂

ventYl
ventYl
8 let před
Odpověď  Dušan Majer

Tak mne sa to zasa podarilo precitat ako „Vrakova vybava…“ 🙂

Roman L.
Roman L.
8 let před
Odpověď  gg

Jojo to je ta krása češtiny 😀 čárka sem čárka tam, semtam vynechat písmeno a semtam přidat…

Vojta4
Vojta4
8 let před

Dobrý den,
Nějaké nové informace o problémech vrtné soupravy Curiosity? A nakolik se liší vrtáky na Curiosity a Mars rover 2020? myslím tím jaká je pravděpodobnost opakování stejných problémů…
Děkuji

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Vojta4

Dobrý den,
problém podle všeho stále trvá. Přesné technologické rozdíly neznám, ale myslím si, že se vývojáři z tohoto závady poučí a zkusí je zapracovat do ROPECu, aby byl odolnější.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.