Thomasův fotokoutek (7)

Pohledy z ISS na zemi se asi nikdy neomrzí – stejně tak možnost nahlédnout astronautům do života. Přinášíme Vám tedy další porci fotek, které v minulém týdnu na sociální sítě nahrál francouzský astronaut Thomas Pesquet. Kdo čte náš web pravidelně, tak ví, že v minulém týdnu se na ISS odehrál výstup do volného kosmu, kterého se zúčastnili Američané Robert Kimbrough a Peggy Whitson – můžete se tak těšit i na větší množství fotek z příprav na tuto událost. A ještě víc se těšme na příští týden – 11. ledna totiž do otevřeného prostoru vystoupí přímo Thomas.

Blízký pohled na písečné duny. Nechtěl bych se ztratit v takovéhle repetitivní krajině.

Blízký pohled na písečné duny. Nechtěl bych se ztratit v takovéhle repetitivní krajině.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com

Jako poleva na dortu!

Jako poleva na dortu!
Zdroj: https://c1.staticflickr.com

Lidé otečkovali poušť pomocí zavlažovaných políček v Jordánsku.

Lidé otečkovali poušť pomocí zavlažovaných políček v Jordánsku.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com

LCVG (Liquid Cooling and Ventilation Garment) je navržený k tomu, aby udržel kosmonauty při vesmírných vycházkách v chladu. Tohle spodní prádlo je z elastického materiálu spandex a jsou v něm úzké trubičky. Chladná voda je pumpována skrz trubičky až ke kůži, odkud odebírá teplo z astronautova těla. Otvory se zase starají o odvod potu, který je pak recyklován ve vodním chladícím systému. K usnadnění cirkulace ve skafandru se v oblasti zápěstí a kotníků vypouští kyslík.

LCVG (Liquid Cooling and Ventilation Garment) je navržený k tomu, aby udržel kosmonauty při vesmírných vycházkách v chladu. Tohle spodní prádlo je z elastického materiálu spandex a jsou v něm úzké trubičky. Chladná voda je pumpována skrz trubičky až ke kůži, odkud odebírá teplo z astronautova těla. Otvory se zase starají o odvod potu, který je pak recyklován ve vodním chladícím systému. K usnadnění cirkulace ve skafandru se v oblasti zápěstí a kotníků vypouští kyslík.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com

1/2 Ještě než vystoupíme z přechodové komory, musíme mít 100% jistotu, že všechno pracuje správně. Máme před sebou opravdu hodně práce, ale ještě víc toho čeká na pozemní týmy. Musí odvést dokonalou práci a pak můžeme jít ven. Na téhle fotce si zkoušíme skafandry, což je poslední zkouška, která dokazuje, že absolutně všechny možné systémy jsou tam, kde mají být … A taky dokazuje, že při pobytu na ISS astronauti vyrostou! Zítra vystoupí Peggy Whitson a Shane Kimbrough do volného prostoru, což bude první část z plánovaných dvou vesmírných vycházek, které mají zajistit modernizaci staničních baterií. Shane se příští týden v pátek ven ještě vrátí – se mnou!

1/2 Ještě než vystoupíme z přechodové komory, musíme mít 100% jistotu, že všechno pracuje správně. Máme před sebou opravdu hodně práce, ale ještě víc toho čeká na pozemní týmy. Musí odvést dokonalou práci a pak můžeme jít ven. Na téhle fotce si zkoušíme skafandry, což je poslední zkouška, která dokazuje, že absolutně všechny možné systémy jsou tam, kde mají být … A taky dokazuje, že při pobytu na ISS astronauti vyrostou! Zítra vystoupí Peggy Whitson a Shane Kimbrough do volného prostoru, což bude první část z plánovaných dvou vesmírných vycházek, které mají zajistit modernizaci staničních baterií. Shane se příští týden v pátek ven ještě vrátí – se mnou!
Zdroj: https://c1.staticflickr.com

2/2 Ještě než vystoupíme z přechodové komory, musíme mít 100% jistotu, že všechno pracuje správně. Máme před sebou opravdu hodně práce, ale ještě víc toho čeká na pozemní týmy. Musí odvést dokonalou práci a pak můžeme jít ven. Na téhle fotce si zkoušíme skafandry, což je poslední zkouška, která dokazuje, absolutně všechny možné systémy jestli jsou tam, kde mají být … A taky ověřuje, že pobytu na ISS astronauti vyrostou! Zítra vystoupí Peggy Whitson a Shane Kimbrough do volného prostoru, což bude první část z plánovaných dvou vesmírných vycházek, které mají zajistit modernizaci staničních baterií. Shane se příští týden v pátek ven ještě vrátí – se mnou!

2/2 Ještě než vystoupíme z přechodové komory, musíme mít 100% jistotu, že všechno pracuje správně. Máme před sebou opravdu hodně práce, ale ještě víc toho čeká na pozemní týmy. Musí odvést dokonalou práci a pak můžeme jít ven. Na téhle fotce si zkoušíme skafandry, což je poslední zkouška, která dokazuje, absolutně všechny možné systémy jestli jsou tam, kde mají být … A taky ověřuje, že pobytu na ISS astronauti vyrostou! Zítra vystoupí Peggy Whitson a Shane Kimbrough do volného prostoru, což bude první část z plánovaných dvou vesmírných vycházek, které mají zajistit modernizaci staničních baterií. Shane se příští týden v pátek ven ještě vrátí – se mnou!
Zdroj: https://c1.staticflickr.com

Násirovo jezero na proudu Nilu vzniklo za Asuánskou přehradou. Musíte si obrázek hodně zazoomovat, abyste ji viděli, ale vážně tam je).

Násirovo jezero na proudu Nilu vzniklo za Asuánskou přehradou. Musíte si obrázek hodně zazoomovat, abyste ji viděli, ale vážně tam je).
Zdroj: https://c1.staticflickr.com

Tahle fotka vznikla minulý týden po zkouškách skafandrů v přechodové komoře.

Tahle fotka vznikla minulý týden po zkouškách skafandrů v přechodové komoře.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com

1/2 Měsíc si s námi dnes hrál na schovávanou, ale našel jsem ho!

1/2 Měsíc si s námi dnes hrál na schovávanou, ale našel jsem ho!
Zdroj: https://c1.staticflickr.com

2/2 Měsíc si s námi dnes hrál na schovávanou, ale našel jsem ho!

2/2 Měsíc si s námi dnes hrál na schovávanou, ale našel jsem ho!
Zdroj: https://c1.staticflickr.com

Přílet k písečnému pobřeží západní Afriky: Oranžová barva se potkává s bílou a modrou.

Přílet k písečnému pobřeží západní Afriky: Oranžová barva se potkává s bílou a modrou.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com

1/4 Africké výšiny jsou nádherné a jezero Tanganika je jedním z jejich klenotů. Jen víc takových fotek (jen ta orientace je asi o 180° obrácená).

1/4 Africké výšiny jsou nádherné a jezero Tanganika je jedním z jejich klenotů. Jen víc takových fotek (jen ta orientace je asi o 180° obrácená).
Zdroj: https://c1.staticflickr.com

2/4 Africké výšiny jsou nádherné a jezero Tanganika je jedním z jejich klenotů. Jen víc takových fotek (jen ta orientace je asi o 180° obrácená).

2/4 Africké výšiny jsou nádherné a jezero Tanganika je jedním z jejich klenotů. Jen víc takových fotek (jen ta orientace je asi o 180° obrácená).
Zdroj: https://c1.staticflickr.com

3/4 Africké výšiny jsou nádherné a jezero Tanganika je jedním z jejich klenotů. Jen víc takových fotek (jen ta orientace je asi o 180° obrácená).

3/4 Africké výšiny jsou nádherné a jezero Tanganika je jedním z jejich klenotů. Jen víc takových fotek (jen ta orientace je asi o 180° obrácená).
Zdroj: https://c1.staticflickr.com

4/4 Africké výšiny jsou nádherné a jezero Tanganika je jedním z jejich klenotů. Jen víc takových fotek (jen ta orientace je asi o 180° obrácená).

4/4 Africké výšiny jsou nádherné a jezero Tanganika je jedním z jejich klenotů. Jen víc takových fotek (jen ta orientace je asi o 180° obrácená).
Zdroj: https://c1.staticflickr.com

Dnes máme v plánu výstup do volného prostoru! Pracovali jsme tvrdě od půl sedmé ráno, abychom všechno stihli. Čekalo nás mnoho procedur kolem skafandrů, jejich dodatečné kontroly, příprava vybavení a také dlouhý protokol rozdýchávání čistého kyslíku. Výstup do volného prostoru je jako potápění – jen obráceně vzhledem k tlaku. Shane a Peggy vyrazili ven a já jsem je předal evropskému astronautovi Luca Parmitanovi, který je z řídícího střediska v Houstonu provedl všemi postupy. Já na ně počkám uvnitř a připravím všechno na jejich návrat.

Dnes máme v plánu výstup do volného prostoru! Pracovali jsme tvrdě od půl sedmé ráno, abychom všechno stihli. Čekalo nás mnoho procedur kolem skafandrů, jejich dodatečné kontroly, příprava vybavení a také dlouhý protokol rozdýchávání čistého kyslíku. Výstup do volného prostoru je jako potápění – jen obráceně vzhledem k tlaku. Shane a Peggy vyrazili ven a já jsem je předal evropskému astronautovi Luca Parmitanovi, který je z řídícího střediska v Houstonu provedl všemi postupy. Já na ně počkám uvnitř a připravím všechno na jejich návrat.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com

Zavírání průlezu: Byl jsem s nimi dvě hodiny ve sníženém tlaku, abych jim pomáhal s rozdýcháním a kontrolou skafandrů.

Zavírání průlezu: Byl jsem s nimi dvě hodiny ve sníženém tlaku, abych jim pomáhal s rozdýcháním a kontrolou skafandrů.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com

V přechodové komoře

V přechodové komoře
Zdroj: https://c1.staticflickr.com

Termoprádlo, LCVG, zdravotní senzory a LTA (Lower Torso Assembly), tedy kalhoty jsou na svém místě, astronauti dýchají v maskách čistý kyslík. Než vylezou ven, máme před sebou ještě 250 kroků v nejrůznějších procedurách!

Termoprádlo, LCVG, zdravotní senzory a LTA (Lower Torso Assembly), tedy kalhoty jsou na svém místě, astronauti dýchají v maskách čistý kyslík. Než vylezou ven, máme před sebou ještě 250 kroků v nejrůznějších procedurách!
Zdroj: https://c1.staticflickr.com

Oleg (Novickij – pozn. překl.) pomáhá s instalací zařízení SAFER (záchranný systém s tryskami na stlačený vzduch – pozn. překl.)

Oleg (Novickij – pozn. překl.) pomáhá s instalací zařízení SAFER (záchranný systém s tryskami na stlačený vzduch – pozn. překl.)
Zdroj: https://c1.staticflickr.com

Vše je připraveno, můžou jít ven! Skafandr s červenými pruhy značí EV1 – Shane je pro tenhle výstup velitelem

Vše je připraveno, můžou jít ven! Skafandr s červenými pruhy značí EV1 – Shane je pro tenhle výstup velitelem
Zdroj: https://c2.staticflickr.com

Peggy vypadá menší, protože jsme pro ni upravovali skafandr, aby jí seděl. Dnes je z ní EV2, ale dříve už mnohokrát byla EV1.

Peggy vypadá menší, protože jsme pro ni upravovali skafandr, aby jí seděl. Dnes je z ní EV2, ale dříve už mnohokrát byla EV1.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com

Týmová práce!

Týmová práce!
Zdroj: https://c1.staticflickr.com

Mým posledním úkolem bylo „nacpat“ oba astronauty a jejich vybavení do výstupové komory, což je menší část samotné přechodové komory, která vede přímo do vakua. Nebylo to nic lehkého.

Mým posledním úkolem bylo „nacpat“ oba astronauty a jejich vybavení do výstupové komory, což je menší část samotné přechodové komory, která vede přímo do vakua. Nebylo to nic lehkého.
Zdroj: https://c2.staticflickr.com

A už jsou na zhruba sedm hodin venku. Je to tak úžasné, když můžete udělat fotku, která zachytí tenhle moment na ISS a vy se můžete dívat na internetu na živý přenos výstupu.

A už jsou na zhruba sedm hodin venku. Je to tak úžasné, když můžete udělat fotku, která zachytí tenhle moment na ISS a vy se můžete dívat na internetu na živý přenos výstupu.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com

1/3 Cesta zpět z vnějšího vesmíru je stejná jako při oblékání, jen je všechno obráceně. Snažím se vysvobodit své kolegy z jejich kosmického brnění.

1/3 Cesta zpět z vnějšího vesmíru je stejná jako při oblékání, jen je všechno obráceně. Snažím se vysvobodit své kolegy z jejich kosmického brnění.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com

2/3 Cesta zpět z vnějšího vesmíru je stejná jako při oblékání, jen je všechno obráceně. Snažím se vysvobodit své kolegy z jejich kosmického brnění.

2/3 Cesta zpět z vnějšího vesmíru je stejná jako při oblékání, jen je všechno obráceně. Snažím se vysvobodit své kolegy z jejich kosmického brnění.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com

3/3 Cesta zpět z vnějšího vesmíru je stejná jako při oblékání, jen je všechno obráceně. Snažím se vysvobodit své kolegy z jejich kosmického brnění.

3/3 Cesta zpět z vnějšího vesmíru je stejná jako při oblékání, jen je všechno obráceně. Snažím se vysvobodit své kolegy z jejich kosmického brnění.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com

Povšimněte si techniky, která se používá k tomu, abyste někoho dostali z HUT (kovové torzo skafandru) – jelikož nemůžete využít vlastní váhy k tomu, abyste si jej svlékli, tak mi Peggy ukázala, jak mám skafandr chytit za ruce a šlápnout na opasek, aby se torzo snadno svléklo.

Povšimněte si techniky, která se používá k tomu, abyste někoho dostali z HUT (kovové torzo skafandru) – jelikož nemůžete využít vlastní váhy k tomu, abyste si jej svlékli, tak mi Peggy ukázala, jak mám skafandr chytit za ruce a šlápnout na opasek, aby se torzo snadno svléklo.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com

Velký bariérový útes – další přírodní klenot, který musíme chránit.

Velký bariérový útes – další přírodní klenot, který musíme chránit.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com

Detailní pohled na Velký bariérový útes – je tak křehký a ukrývá tolik krásného podmořského života. Musíme jej ochránit!

Detailní pohled na Velký bariérový útes – je tak křehký a ukrývá tolik krásného podmořského života. Musíme jej ochránit!
Zdroj: https://c1.staticflickr.com

Už jste se někdy dívali přímo z nadhledu do aktivní sopky … z vesmíru? Takhle to vypadá. Sopka Mauna-Loa na Havaji má na svém vrcholku sníh a na jejích svazích se dají dobře rozeznat pruhy ztuhlé lávy.

Už jste se někdy dívali přímo z nadhledu do aktivní sopky … z vesmíru? Takhle to vypadá. Sopka Mauna-Loa na Havaji má na svém vrcholku sníh a na jejích svazích se dají dobře rozeznat pruhy ztuhlé lávy.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com

Zdroje informací
https://www.flickr.com/
https://www.facebook.com/

Zdroje obrázků:
https://c1.staticflickr.com/1/451/31992273592_aa5bab3cd1_o.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/270/31236822103_8b61bfaedd_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/688/31231163894_a6a66dd68f_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/611/32073794585_1dbaaaa4fe_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/559/31273963813_6397ad64f1_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/417/32087371465_63a2bfe3f4_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/733/31246123414_b47f4b82b7_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/368/31719602080_5b79119f51_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/517/31285376663_493e8703b7_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/271/31727649440_323c68e230_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/379/31292697323_1175622d25_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/505/31741336540_8f0f35eaed_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/331/32078002556_bfce1a9963_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/733/31275813664_94f75fbac0_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/705/32116949565_c95254fa63_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/476/31306909763_ace59b8fe4_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/451/31992273592_a6983d207b_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/772/31992342912_71f166686a_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/763/31765936990_0b99bce0cd_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/477/31331133003_d7bb6ded6b_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/662/32022678011_37b81f06c0_k.jpg
https://c2.staticflickr.com/6/5611/31300905734_8d49d55f7c_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/569/31301670324_aee33bf873_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/331/32142262315_6c2c45b28e_k.jpg
https://c2.staticflickr.com/6/5603/32103806026_89c222ce60_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/311/32141367745_8f90716a45_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/351/32032682191_fb03078a0b_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/761/32002377562_7eda103005_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/779/32032642091_9901cfa983_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/338/32002309332_dab12d4d5e_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/589/32061625821_45171a7b11_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/639/32031684642_952437793a_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/413/32150141005_0bb3c48d2b_k.jpg

Print Friendly, PDF & Email
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

8 komentářů ke článku “Thomasův fotokoutek (7)”

 1. Trabis napsal:

  OK…..Měním názor na francoze.
  Thomas je fakt kabrňák a už po pár týdnech ani nepochybuji, že mu tohle parádní nadšení, jenž mne hluboce fascinuje, vydrží. Také děkuji Vám za překlad a články.

 2. Jaroslav Alois napsal:

  Celá stanice váží 400 tun, nemohu nikde najít jak se na dopravě této zátěže podílely jednotlivé státy a kolik modulů ten který tam dopravil. Omlouvám se, nemá s tímto tématem přímou souvislost, ale téma konstrukce ISS je objektivně vyčerpáno a na pořad dne se se asi jen tak nedostane.

 3. B.E.A.M napsal:

  Super seriál , tie fotky sú úžasné… byť tam hore celý deň presedím v kupole 😀

 4. B.Boruvka napsal:

  Cucim na to cele dopoledne… je to naadhera a tesim se na dalsi!
  -Trosku odbocim,nevite nekco jak to vypada s Falcon 9? poleti nepoleti?
  Diky!

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.