Aby bylo možné uzavřít statistiky startů za rok 2016, je potřeba odpálit ještě pár raket. Jednou z nich je i nejsilnější evropský nosič Ariane 5. Tato krasavice již stojí na odpalovací rampě kosmodromu v Kourou a čeká na start,který by měl přijít dnes ve 21:30 našeho času. Na oběžnou dráhu se vydávají hned dvě telekomunikační družice – jak již je u Ariane 5 tradicí. Dnes se jedná o Star One D1, JCSat 15. V tomto článku najdete nejen základní informace o obou vynášených družicích, ale také přehrávač přímého přenosu ze startu.
Šest a půl tuny těžký Star One D1 je umístěný na horní pozici a z oběžné dráhy bude pokrývat oblast Jižní a Střední Ameriky s hlavním důrazem na Brazílii. Jeho úkolem je nahradit dosluhující družici Brasilsat B4, která byla vypuštěna již v roce 1994. Nový satelit pochopitelně nabídne mnohem vyšší přenosovou kapacitu.
Družice JCSat 15 je menší – váží jen necelé 3,5 tuny a našli bychom ji na spodní pozici. Satelit pokryje signálem Pacifik a Indický oceán s hlavním důrazem na Japonsko, přičemž nahradí družici Superbird-D vypuštěnou v roce 2000. Výrobu obou satelitů zajistila společnost Space Systems/Loral.
Pro Ariane 5 jde již o sedmý letošní start a před raketou je 75 minut dlouhé startovní okno. Jako první se oddělí Star One D1 (29 minut a 10 sekund po startu) a celá mise skončí 43 minut po startu, kdy se uvolní i JCSAt 15. Družice se díky raketě dostanou na protáhlou dráhu přechodovou ke geostacionární. V dalších dnech a týdnech pak s pomocí vlastních motorů vytáhnou nejnižší bod dráhy a usadí se na geostacionární dráze.
Zdroje informací:
http://spaceflight101.com/
http://spaceflight101.com/
http://spaceflightnow.com/
Zdroje obrázků:
http://spaceflight101.com/…1248617161843296_3351265482433060084_n.jpg
https://pbs.twimg.com/media/C0HMIv0UcAEi7Cd.jpg
http://spaceflight101.com/…/uploads/sites/130/2016/12/jcsat15_catr.jpg
Kde najdu odkaz na video?
V článku jede přímý přenos.
V článku mi žádný přenos nejede, proto to hledám na YouTube. Našel jsem jen anglicky mluvenou verzi.
Originální stream jede tady: http://www.arianespace.com/mission/ariane-flight-va234/
Píše mi to: „Get Adobe Flash Player“. Zřejmě to máte ve Flashi, což nemohu vidět.
Tak s tím bohužel nepomohu. Každopádně start už skončil — úspěšně. Za chvíli doplníme záznam. 😉
To je právě ta výhoda kanálu na YouTube. Ten mi vždy jede perfektně.
Tohle (myslím) na YT nebylo.
https://www.youtube.com/watch?v=ayhKaZSI8r4
Aha, díky!
Mimochodem…One year ago today, the first-ever landing of an orbital-class rocket
To je pravda, dnes jsme si to připomínali hlavně na Facebooku. 😉
Není nějaká aplikace, nebo něco, co by upozorňovalo na starty pár hodin/minut dopředu? Poslední dobou většinu startů prošvihnu. Tady je sice většinou vydaný článek pár hodin dopředu, ale pravidelně na něj narazím, až po startu.
Pro začátek bych zkusil RSS čtečku našeho webu. Díky tomu se třeba v chytrém mobilu během pár minut dozvíte o tom, že jsme vydali článek. Stejně tak je možné využít kalendáře, který vychází z údajů na naší subdoméně starty.kosmonautix.cz. Pokud si do svého chytrého mobilu zadáte synchronizační soubor .ical z tohoto kalendáře, budete na starty upozorněn tak, jak si nastavíte. Ale i to má své mouchy – dostanete info i o startech, které nemají vysílání, případně autor databáze občas musí pracovně opustit počítač a údaje nemusí být aktualizovány. Pak je ještě třetí možnost a sice jednou za čas navštívit naši subdoménu s nejbližšími starty a zjistit si, jak to vypadá v dalších dnech se starty.
Děkuji za odpověď. Vypadá to, že ten Google kalendář je přesně to, co jsem hledal.
Super, má to sice mušky, které jsem popsal, ale i tak je to užitečné. 🙂
Používám seznam startů na http://starty.kosmonautix.cz/app/data.html Jenom škoda, že to není i v XML.
Všiml jsem si,že při oddělení pomocných motorů,ty pokračovaly pěkně bez rotace a vzdalovaly se od Ariane.To u raketoplánu SRB po oddělení vždy divoce rotovaly kolem osy.Zřejmě jiné vyvážení.Jen taková zajímavost.
Každý výrobce raket dělá ten Koroljovův kříž trochu jinak, ale vždy se nejprve oddělí vršek a až poté spodek.