Cassini sledovala oblačnost na Titanu

Americká sonda Cassini zaměřila mezi 29. a 30. říjnem svou pozornost na Titan, největší měsíc, který obíhá kolem Saturnu. Když pak odborníci na Zemi analyzovali pořízené snímky, napadlo je položit je za sebe a vzniklé video přehrát. Když se ještě upravila velikost měsíce, která se pochopitelně kvůli vzájemné vzdálenosti měnila, bylo na videu jasně vidět, jak se nad povrchem Titanu pohybují jemné bělavé mraky. Oblačnost se objevila v severních oblastech měsíce, kde zrovna panovalo léto. Podle odborníků jde o mraky tvořené metanem. Sonda Cassini tak opět ukázala, že dokáže úžasné věci a že se už nyní opakovaně zapsala do zlatého fondu výzkumu vesmíru.

Zdroje informací:
http://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
http://www.jpl.nasa.gov/images/cassini/20100923/flyby20100923-full.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

7 komentářů ke článku “Cassini sledovala oblačnost na Titanu”

 1. Racek napsal:

  Och, to je nádhera. A ta jezera … rád bych se dožil něco jako Curiosity na Titanu …

 2. Peter P napsal:

  Je neuveritelne, ze po tolkych rokoch sonda Cassini funguje a posiela tak kvalitne data. Skoda, ze nema ziadneho nastupcu. Naklady by mohli byt mensie nez pri prvej misii a pristroje dokonalejsie. Dokonca aj pristavacie puzdro na Titane by mohlo byt omnoho sofistikovanejsie.

  • Vojta napsal:

   Pouzdro bylo OK, vzhledem k tomu, že k vývoji měli jen data z Voyagerů a Hubbla. Hlavní problém byl stejně v krátkém komunikačním okně s mateřskou sondou. Dnes by asi nebyl velký technický problém tam poslat obdobu Curiosity. Myšleno ne o moc vêtší, než se samotnou Curiosity. Dokonce by to tam bylo v některých ohledech snazší. Třeba díky husté atmosféře a nízké gravitaci by byl jednodušší přistávací manévr nebo by RTG článek měl lepší chlazení a tím i vyšší účinnost.

   • Spytihněv napsal:

    Ono se tak nějak počítalo s tím, že i to dvouhodinové komunikační okno s Cassini z povrchu bude bohatě postačovat. No nestačilo. Po dvou hodinách Cassini zalétla za obzor, ale Huygens vysílal ještě další dvě hodiny, což se podařilo zachytit přímo na Zemi, ale jen ve formě nosné vlny.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.