Adaptér pro Orion pomalu vzniká

Membrána pro adaptér OSA, sloužící k udržení plynů z SLS mimo kosmickou loď. Výrobce: Janicki Industries

Na náhledovém snímku dnešního krátkého článku vidíme techniky ze společnosti Janicki Industries, která sídlí v Houstonu, jak konstruují letový exemplář tzv. Orion stage adapter (OSA). Tento díl poslouží ke spojení kosmické lodi Orion a horního stupně ICPS (interim cryogenic propulsion stage) při premiérové misi rakety SLS. Snímek zachycuje pracovníky, jak instalují speciální membránu, jejímž úkolem je izolovat plyny z rakety od samotné kosmické lodi. Membrána je tvořena mnoha vrstvami uhlíkových vláken, které jsou navíc zpevněny pryskyřicí.

Instalace jednotlivých vrstev probíhala pod pečlivým dohledem – každá vrstva se musela umístit na správné místo, s čímž pomáhal laserový projektor ukazující na plánované umístění. Nyní je již tato membrána téměř hotová – odborníci z Janicki Industries uložili poslední kousek membrány na správné místo v říjnu. O závěrečné dokončení tohoto dílu se postará  Langley Research Center ve Virginii a Marshall Space Flight Center v alabamském městě Huntsville.

Zmenšený model adaptéru OSA ukazuje jeho závěrečnou podobu včetně schránek na cubesaty, které se při misi EM-1 dostanou k Měsíci. V pozadí vidíme letový exemplář prstence tohoto adaptéru.

Zmenšený model adaptéru OSA ukazuje jeho závěrečnou podobu včetně schránek na cubesaty, které se při misi EM-1 dostanou k Měsíci. V pozadí vidíme letový exemplář prstence tohoto adaptéru.
Zdroj: http://blogs.nasa.gov/

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/diaphragm.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

12 komentářů ke článku “Adaptér pro Orion pomalu vzniká”

  1. Vlastimil Pospíchal napsal:

    Na to, že má Orion trojnásobnou hmotnost oproti Sojuzu, mu docela chybí orbitální sekce. Předpokládám, že pro vzdálené lety bude doplněna habitatem, ale i tak se mi jeví ta výbava docela hubená.

  2. Michal napsal:

    Zajímalo by mě, jaké plyny je potřeba izolovat. Myslel jsem, že ty by měly být v nádržích. Nebo je to kvůli hotstagingu?

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.