sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Cuantianhou

Společnost Space Transportation se sídlem v Pekingu plánuje na druhou polovinu roku 2025 první test svého prototypu znovupoužitelného kosmického letounu Cuantianhou. Společnost vystavila model Cuantianhou na výstavě Space Tech Expo Europe v Brémách.

Americké vesmírné síly

Americké vesmírné síly se připravují na zpoždění vynášení klíčových nákladů národní bezpečnosti na palubě rakety Vulcan od společnosti ULA. Uvedl to generálporučík Philip Garrant, šéf Velitelství vesmírných systémů vesmírných sil.

Lunar Outpos

Společnost Lunar Outpos oznámila 21. listopadu, že podepsala dohodu se SpaceX o použití kosmické lodi Starship pro přepravu lunárního roveru Lunar Outpost Eagle na Měsíc. Společnosti nezveřejnily harmonogram spuštění ani další podmínky obchodu.

JAXA a ESA

Agentury JAXA a ESA 20. listopadu v Tsukubě v Japonsku vydaly společné prohlášení, ve kterém načrtli novou spolupráci v oblastech planetární obrany, pozorování Země, aktivity po ISS na nízké oběžné dráze Země, vesmírná věda a průzkum Marsu.

SEOPS

Společnost SEOPS na Space Tech Expo Europe 19. listopadu oznámila, že podepsala smlouvu se společností SpaceX na vynesení mise plánované na konec roku 2028 z Floridy. Do roku 2028 také získává kapacitu pro blíže nespecifikované další starty SpaceX.

Latitude

Francouzský startup Latitude podepsal víceletou smlouvu se společností Atmos Space Cargo, společností vyvíjející komerční návratová zařízení. Atmos koupí minimálně pět startů rakety Zephyr ročně, a to v letech 2028 až 2032.

Exolaunch

Německý společnost Exolaunch použije svůj nový adaptér Exotube počínaje rokem 2026. Exotube je univerzální modulární adaptér pro integraci, start a rozmístění družic od cubesatů až po 500 kg družice.

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Cassini sledovala oblačnost na Titanu

Americká sonda Cassini zaměřila mezi 29. a 30. říjnem svou pozornost na Titan, největší měsíc, který obíhá kolem Saturnu. Když pak odborníci na Zemi analyzovali pořízené snímky, napadlo je položit je za sebe a vzniklé video přehrát. Když se ještě upravila velikost měsíce, která se pochopitelně kvůli vzájemné vzdálenosti měnila, bylo na videu jasně vidět, jak se nad povrchem Titanu pohybují jemné bělavé mraky. Oblačnost se objevila v severních oblastech měsíce, kde zrovna panovalo léto. Podle odborníků jde o mraky tvořené metanem. Sonda Cassini tak opět ukázala, že dokáže úžasné věci a že se už nyní opakovaně zapsala do zlatého fondu výzkumu vesmíru.

Zdroje informací:
http://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
http://www.jpl.nasa.gov/images/cassini/20100923/flyby20100923-full.jpg

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Kamil
Kamil
8 let před

Je to ve skutečných barvách?

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Kamil

Nikoliv, tohle je černobílé.

slappy
8 let před
Odpověď  Kamil

Snímky byly pořízeny přes infračervené filtry. Ve viditelném světle není vidět ani povrch Titanu ani takovéto mraky v jeho troposféře, jelikož je oboje skryto pod hustou oranžovou mlhou…

Peter P
Peter P
8 let před

Je neuveritelne, ze po tolkych rokoch sonda Cassini funguje a posiela tak kvalitne data. Skoda, ze nema ziadneho nastupcu. Naklady by mohli byt mensie nez pri prvej misii a pristroje dokonalejsie. Dokonca aj pristavacie puzdro na Titane by mohlo byt omnoho sofistikovanejsie.

Vojta
Vojta
8 let před
Odpověď  Peter P

Pouzdro bylo OK, vzhledem k tomu, že k vývoji měli jen data z Voyagerů a Hubbla. Hlavní problém byl stejně v krátkém komunikačním okně s mateřskou sondou. Dnes by asi nebyl velký technický problém tam poslat obdobu Curiosity. Myšleno ne o moc vêtší, než se samotnou Curiosity. Dokonce by to tam bylo v některých ohledech snazší. Třeba díky husté atmosféře a nízké gravitaci by byl jednodušší přistávací manévr nebo by RTG článek měl lepší chlazení a tím i vyšší účinnost.

Spytihněv
Spytihněv
8 let před
Odpověď  Vojta

Ono se tak nějak počítalo s tím, že i to dvouhodinové komunikační okno s Cassini z povrchu bude bohatě postačovat. No nestačilo. Po dvou hodinách Cassini zalétla za obzor, ale Huygens vysílal ještě další dvě hodiny, což se podařilo zachytit přímo na Zemi, ale jen ve formě nosné vlny.

Racek
Racek
8 let před

Och, to je nádhera. A ta jezera … rád bych se dožil něco jako Curiosity na Titanu …

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.