sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Známe posádky „redukovaných“ Sojuzů

O tom, že Rusové sníží počet svých kosmonautů ze současných tří na dva se spekulovalo už dříve, ale minulý týden to bylo přímo potvrzeno ruskou kosmickou agenturou Roskosmos. Důvody jsou dva – jednak snaha o úspory a hlavně tři Rusové momentálně nemají na ISS dostatek práce. To by se mělo změnit po připojení stále odkládaného laboratorního modulu Nauka. Proto je snížení počtu kosmonautů jen dočasné a po vypuštění Nauky se má vše vrátit do starých kolejí. Kosmická agentura nyní vydala i seznam posádek příštích lodí Sojuz. Pojďme se tedy podívat, jak to bude v dalších měsících vypadat.

Už v listopadu nás čeká start Sojuzu MS-3, ale toho se ještě žádné změny netýkají. Oleg Novickij z Ruska, Peggy Whitson z USA a Thomas Pesquet z Francie budou členy 50. a následně 51. expedice. S redukcí členů posádky se začne až od Sojuzu MS-4, který by měl startovat v březnu 2017. V současné době to funguje tak, že v jednom Sojuzu letí dva Rusové a jeden Američan, v dalším pak jeden Rus a dva „západní“ astronauti. Mohou to být dva Američané, nebo jeden Američan a jeden Japonec, Evropan, či Kanaďan. Redukce obsazenosti se tedy bude týkat pouze prvního případu, kdy v Sojuzu měli letět dva Rusové a jeden Američan.

U Sojuzu MS-4 bude posádku tvořit Fjodor Jurčichin (Rusko) a Jack Fischer (USA). Tito astronauti budou nejprve členy 51. a následně přejdou do 52. dlouhodobé expedice. Následující Sojuz MS-5 bude klasicky tříčlenný – v červnu 2017 poletí na ISS Sergej Rjazanskij (Rusko), Randolph Bresnik (USA) a Paulo Nespoli (Itálie). Ti začnou v 52. expedici a později se stanou základem expedice 53.

Sojuz MS-6 má startovat v září 2017 a do jeho křesel usednou opět jen dva lidé – Alexander Misurkin (Rusko) a Mark Vande Hei (USA). Ti vstoupí do 53. dlouhodobé expedice a později přejdou do 54. expedice. Poslední oznámenou posádkou je Sojuz MS-7, který bude opět tříčlenný. V listopadu 2017 se k ISS vydají Alexander Skvorcov (Rusko), Scott Tingle (USA) a Norišige Kanaj (Japonsko). Ti se stanou součástí 54. expedice a později se stanou základem expedice s pořadovým číslem 55.

Roskosmos zároveň oznámil i záložní posádky všech lodí pro rok 2017:

Sojuz MS-4

  • Sergej Rjazanskij (Rusko)
  • Randolph Bresnik (USA)

Sojuz MS-5

  • Alexander Misurkin (Rusko)
  • Mark Vande Hei (USA)
  • Norišige Kanai (Japonsko)

Sojuz MS-6

  • Alexander Skvorcov (Rusko)
  • Scott Tingley (USA)

Sojuz MS-7

  • Anton Škaplerov (Rusko)
  • Alexander Gerst (Německo)
  • Jeanette Epps (USA)

Zdroje informací:
http://www.roscosmos.ru/22817/

Zdroje obrázků:
http://cache.boston.com/…/baikonur_09_24/baikonur05_16441745.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Kamil
Kamil
8 let před

Nebylo by místo pro turistu?

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Kamil

Je to moc narychlo a tolik zájemců bohužel není.

Jaro Pudelka
Jaro Pudelka
8 let před

Blíži sa doba, kedy budú američania lietať na ISS na Dragonoch a Starlineroch. Je už niekde dostupná predstava o spôsobe skladania posádok ISS? A ako sa to dotkne rusov ekonomicky – predpokladaná menšia utilizácia sojuzov!

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Jaro Pudelka

Přesné plány zatím nejsou, ale příští rok už by se mohly objevit.

Radim
Radim
8 let před
Odpověď  Jaro Pudelka

Pokud vyjdeme z předpokládaného počtu 6 dopravených neruských astronautů ročně a ceny 80 miliónů za letenku, tak to vychází na 480 miliónů USD za rok. A to bude pro Roskosmos bolestivá ztráta.
NASA sice bude z bezpečnostních důvodů částečně využívat Sojuzy i nadále, ale pochybuji, že by se dál nechala „vydírat“. Spíše to vidím na bártr za mista na amerických lodích. Rusové budou tuhle zkušenost a trénink potřebovat. Zase kvůli bezpečnosti.

maro
maro
8 let před
Odpověď  Radim

Taky vás „vydírá“ vaše vodárenská firma, když chce za tu vodu tolik peněz? No jasně že jo, každý monopol lze chápat jako „vydírání“. I ten operační systém MSDOS a pak Windows byly ve své době vydíráním. Žádná jiná levnější náhrada neexistovala. A Bill Gates je jeden z nejbohatších lidí světa.

Radim
Radim
8 let před
Odpověď  maro

Dal jsem to „vydírání“ do úvozovek, ale budiž.

Zvýšit cenu za dopravu z 20 na 80(!) mil USD bez toho, že bych nabídl výrazně vyšší kvalitu prostě fér vůči partnerovi není (NASA tady není klient).
Redukce ruských posádek navíc jasně ukazuje, že ty zinkasované peníze nešly na kosmických výzkum a hlavně, že to drastické navýšení rozhodně vůbec nesouviselo s náklady na dopravu neruských astronautů.

maro
maro
8 let před
Odpověď  maro

Mně spíš připadá těch 20 milionů jako šíleně málo. Nakonec Boeing i SpaceX očekávají cenu okolo 60 mil dolarů, tedy jen o čtvrtinu nižší. Tedy, pokud je to pravda.
https://www.reddit.com/r/spacex/comments/4kwtfj/commercial_crew_program_seat_price_vs_soyuz/

josr
josr
8 let před
Odpověď  Jaro Pudelka

Než začali rusi vozit američany tak lítaly sojuzy asi 14 let dvakrát ročne.Teda 6 rusu, stejně jako teď se 4 sojuzy. NASA má zakoupené místa v sojuzech i na rok 2018. Vhledem k neustálému odkládaní letů Boeingu a Spacex zvažuje zakoupit místa i na rok 2019.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.