ŽIVĚ: Sojuz MS-02 se připojuje k ISS

Mezinárodní vesmírná stanice by se dnes měla dočkat rozšíření počtu členů posádky. Už od středy 19. října je na cestě tříčlenná posádka ruské lodi Sojuz MS-02. Poté, co se připojí ke staničnímu modulu Poisk (což je naplánováno na dnešek v 11:59 našeho času), rozšíří se aktuálně probíhající 49. dlouhodobá expedice na tradičních šest členů. V útrobách Sojuzu sedí Američan Robert Kimbrough a jeho ruští kolegové Sergej Ryžikov a Andrej Borisenko a právě jejich připojování k Mezinárodní vesmírné stanici můžete v tomto článku živě sledovat.

Zdroje informací:
https://www.youtube.com/
http://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
https://farm6.staticflickr.com/5478/29530870004_8eb6911e24_k_d.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

24 komentářů ke článku “ŽIVĚ: Sojuz MS-02 se připojuje k ISS”

 1. Petr napsal:

  Bohužel jsem tento přenos propásl, nevíte zda je někde možné zkouknout záznam?

  Jinak moc děkuji za tento web, objevil jsem Vás vcelku nedávno a musím uznat a pochválit, formát webu je přehledný, poskytované informace seríozní a kvalitní, bez diskuse je to balzám pro oči i duši číst Vaše články. Děkuji a přeji všem z redakce jen to nejlepší.

 2. Michal napsal:

  Ahoj, ať se na mě nikdo nezlobí, ale tahle krátká zpráva nemá ekvivalent jednoho ze dvou denně garantovaných článků. Sorry

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Hezký den,
   děkujeme za zpětnou vazbu, ale dovolím si celou situaci vysvětlit. Na našem portálu každý den vychází jeden hlavní článek (každý den 10 minut po půlnoci, v případě Kosmotýdeníku v neděli v poledne). Tento hlavní (též velký) článek má minimálně 500 slov, nebo 20 fotografií. V průběhu dne většinou vychází článek druhý, kterému pracovně v redakci říkáme krátký. V některých případech se může délkou vyrovnat článku hlavnímu (třeba článek Máme data z EDM, ale neznáme jeho osud by rozsahem konkuroval hlavním článkům), ale není to pravidlem. Krátké články jsme zavedli proto, abychom mohli informovat i o menších událostech, která svým rozsahem nevydají na hlavní článek a přesto je vhodné o nich informovat. Pro krátké články jsou ideálními tématy třeba nějaké zajímavé fotky, videa, nebo aktuální postřehy. Zastávám názor, že dokování pilotované lodi k ISS je důležitý moment, o kterém by měli čtenáři našeho webu vědět. Dali jsme jim tedy možnost sledovat celý proces živě a podle ohlasů v komentářích této možnosti lidé využili. Upřímně řečeno nevím, jak přesně byste si to představoval – co konkrétně by mělo v tomto článku být, abyste byl spokojen.

  • maro napsal:

   Michal: Člověče, vy si stěžujete, jako kdybyste za to platil. Kdyby si teď kluci řekli, že si berou na 14 dní dovolenou, tak byste se s tím taky musel smířit a pokorně byste v radostném těšení vyčkával, až se zase opálení vrátí.

   • Racek napsal:

    No, myslím že i poloviční výkon by byl pro mě něco unikátního, za těchto podmínek. Já se spíš modlím, aby to téhle báječné partě vůbec co nejdéle vydrželo.

 3. trmo napsal:

  Kdo teda poletí na Sojuzu MS-04 a MS-05? A mohl by tam letět kosmický turista? Předem děkuji za odpověď.

 4. Andrej napsal:

  Zdravím, v živom prenose štartu tohto Sojuzu bolo spomínané, že od letu Sojuz MS-04 (Expedícia 51) budú dočasne na palube iba dvojčlenné posádky z dôvodu nevyužiteľných kapacít pre tretieho ruského kozmonauta. V terajších plánoch však figurujú pri lete Sojuz MS-04 ako velitel Fiodor Jurčichin a palubní inžinieri Američan Jack Fischer a Talian Paolo Nespoli. Dvojčlenná posádka je zatiaľ uvádzaná iba pri Sojuzoch MS-06 (Alexandr Misurkin, Mark Vande Hei) a MS-07 (Alexandr Skvorcov ml., Scott Tingle), pričom už od Sojuzu MS-08 opäť trojčlenná posádka. Ide o neaktuálnosť faktov alebo je za tým nejaký iný dôvod ? 🙂

 5. Brič Jan napsal:

  Tak už se kosmonauti pozdravili.Gratulace

 6. kluzo napsal:

  Zrovna začíná přenos kdy se bude otevírat poklop

 7. Radoslav Packa napsal:

  6 hodinový prístup začnú kedy znova používať?

 8. tonda napsal:

  Gratulace!Šlo to jak po másle!Dugi,mám dotaz.Když se ISS stavěla a létali k ní raketoplány,tak jsem někde četl,že vozí zpět na Zemi stykovací mechanismy ze Sojuzů a Progressů a Rusové je znovu používají.Víš o tom něco?A jak to řeší dnes?Mám dojem,že by to v návratové kabině Sojuzu nebylo možné.Děkuji za články a za odpověď! :palec nahoru:

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Raketoplány nikdy žádné díly ze Sojuzů ani Progressů na Zemi nevracely. Rusové jednotlivé díly nerecyklují.

   • zr napsal:

    Raketoplány vracely na Zemi elektroniku setkávacího systému Kurs, používaného na Progressech. Jednalo se o velmi drahé zařízení a Rusové ve snaze ušetřit co nejvíce peněz je používali opakovaně. Po generálce v RKK Eněrgija bylo namontováno do dalšího Progressu. Pouzdro s elektronikou bylo přístupné zevnitř lodi, takže kosmonauté při jeho demontáži nemuseli provádět výstup ze stanice.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Díky, moje chyba, špatně jsem si přečetl otázku, mylně jsem ji pochopil tak, že se měly vracet celé moduly. Omlouvám se za mystifikaci.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.