Obama: Na Marsu budeme ve třicátých letech

Dosluhující americký prezident Barack Obama svým vystoupením v televizi CNN podpořil myšlenku letů lidské posádky na Mars. Podle prezidentových slov by se měli Američané i díky zapojení soukromého sektoru dostat na povrch Marsu za méně než 15 let. „Pro další kapitolu amerického příběhu ve vesmíru jsme si stanovili jasný cíl: Poslat před začátkem třicátých let lidskou posádku na Mars a vrátit je bezpečně na Zemi. Finální ambicí je, zůstat tam jednou na delší dobu.“ Můžeme jen spekulovat, zda jde jen prohlášení ve stylu „slibem nezarmoutíš“, nebo zda tu máme novodobou obdobu legendárního Kennedyho projevu „We choose to go to the Moon“.

Obamova přítomnost v Bílém domě spěje ke svému konci. Jeho prohlášení tedy musíme chápat s jistou rezervou. Je potřeba mít na paměti, že se může jednat o snahu na poslední chvíli získat plusové body, aby byl při opuštění funkce hodnocen co nejlépe. Na druhou stranu je velmi dobře, že Obama podpořil aktuální vlnu zájmu o let k Marsu. Při vzpomínce na Obamovo vystoupení na Kennedyho středisku 15. dubna roku 2010 je vidět, že se plány zatím relativně daří dodržovat. Obama tehdy ve svých plánech hovořil o tom, že se lidé na oběžnou dráhu Marsu dostanou v polovině třicátých let.

Kdy se dočkáme příštího velkého skoku pro lidstvo?

Kdy se dočkáme příštího velkého skoku pro lidstvo?
Zdroj: http://www.technobuffalo.com/

Klíčovým faktorem, který definitivně rozhodne o tom, zda aktuální prohlášení dopadne na úrodnou půdu, nebo zda naopak zapadá prachem, bude výsledek podzimních prezidentských voleb. Jejich vítěz bude tím, kdo získá právo rozhodovat o tom, kam budou Spojené státy směřovat a tím pádem i o tom, co bude úkolem NASA.

Nejhorší věc, která by mohla agenturu potkat, by nastala ve chvíli, kdy by vítěz aktuálních voleb chtěl udělat z kosmického výzkumu svůj pomník ve snaze stát se druhým Kennedym. V takové chvíli by hrozilo, že se existující projekt změní, aby se o něm už nemohlo mluvit jako o cestě, kterou započal Obama. Ale snad nebude tak zle. V minulosti jsme už zažili rozumné prezidenty, kteří dokázali překousnout vlastní ego a pokračovali v kosmických plánech navržených svými předchůdci. Nezbývá než doufat, že Spojené státy získají rozumného prezidenta i tentokrát.

P.S. Ačkoliv jsem si vědom, že k tomu tohle téma může svádět, respektujte, prosím, v komentářích zásady slušné debaty. Byl bych velmi nerad, pokud by se diskuse zvrhla na úroveň hospodských řečí o politice.  Díky předem za pochopení.

Zdroje informací:
http://edition.cnn.com/

Zdroje obrázků:
https://watchdogsofourfreedom.files.wordpress.com/2012/12/obamamars.jpg
http://www.technobuffalo.com/wp-content/uploads/2014/07/next-giant-leap-notext.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

64 komentářů ke článku “Obama: Na Marsu budeme ve třicátých letech”

 1. Jiří Hošek Redakce napsal:

  „Při vzpomínce na Obamovo vystoupení na Kennedyho středisku 15. dubna roku 2010 je vidět, že se plány zatím relativně daří dodržovat. Obama tehdy ve svých plánech hovořil o tom, že se lidé na oběžnou dráhu Marsu dostanou před rokem 2030.“

  Správně: na oběžnou dráhu Marsu v polovině 30. let
  Zde je text z 15.4.2010: http://www.nasa.gov/news/media/trans/obama_ksc_trans.html
  „By the mid-2030s, I believe we can send humans to orbit Mars and return them safely to Earth. And a landing on Mars will follow. And I expect to be around to see it.“

 2. Jiří Hošek Redakce napsal:

  O víkendu, až budu mít čas, hodlám napsat komentář, ve kterém se pokusím nějak poprat s argumenty gg.

 3. Racek napsal:

  Můj názor je, že je to jen taková pomoc v marketingové kampani Hillary. Obávám se, že v termínu uvedeném p. Obamou je daný úkol naprosto nereálné splnit, i kdyby byly k dispozici potřebné stamiliardy. Když se podíváme jak rychle se daří vyvíjet kosmické kabiny, nosiče atd, současně by bylo potřeba vyvíjet celý dopravní systém, zalétat ho atd. znamená použít technologie které jsou asi dnes pouze v úvahách nebo vzorcích, prostě nevěřím. Oblet Marsu by jistě byl velmi reálný, ale pokud by neměl logické pokračování jako milník v pro budoucí přistání, byla by to jen exhibice nebo zkouška dlouhodobé testování odolnosti techniky a posádky někdy pro budoucnost. A to by bylo asi málo.
  No, já bych si osobně přál výzkum možných zdrojů života ve sluneční soustavě. Takové sondy k Europě, Enceladu či Titanu, možná Ganymedu či na Ceres by asi splnitelné byly. Mars už moc nadějí neskýtá, si myslím.
  Já vím, pro veřejnost by to asi tak vzrušující nebylo. A ta veřejnost, bohužel, ve své většině pořád čeká že na Marsu nás čeká něco úžasně zajímavého či převratného. Ale víte, na měsíc jsme se připravovali cca 6 let a hned po druhém letu veřejnost ztratila zájem a program byl brzy poté předčasně a hloupě ukončen.
  No, jak dlouho bude veřejnost podporovat let na Mars? 20 let??? A nebude nějaký politik v mezidobí chtít řešit těmi penězi např. ty „výmoly na silnicích“ nebo chudobu hispánců a čer… chci říci afroameričanů (rychle se množící voliči, víte?)?
  Já vím, jsem holt v některých věcech skeptik. Asi proto, že mám za sebou přiliš moc let očekávání a příliš mnoho zklamání. A bohužel ve věcech, které vypadaly až příliš jasné a logické.
  Obamovi už nevěřím ani nos mezi očima. Hillary alespoň známe, i když by byla si ještě horší. O Trumpovi nevíme nic, mě připadá jako takový divočejší Reagan a nikdo neví, co může provést. Je to blbý, přátelé, že.
  Takže ty sondy, přátelé. Ty USA, Evropa i Japové umí a výsledky jsou skvělé, ne? A víte, když se tam něco zajímavého najde, tak to bude teprve zajímavý cíl i pro člověka…

 4. Pavel napsal:

  Toto prohlášení je hlavně odpověď na iniciativu soukromého sektoru ohledně cesty na Mars. Po zveřejnění představy SpaceX o letu na Mars se ozval Boeing s Tím, že tam budou dřív. Včera se objevilo na YouTube video od Blue Origin s podobným tématem. Za takové situace musela administrativa ESA přijít s dalším podobným prohlášením, neb kdo chvíli stál, stojí opodál.
  V tomto světle si dovolím tvrdit, že Muskovi to vyšlo a vyprovokoval Závod o Mars. Jen doufám, že to není bublina a někdo ji dotáhne do konce. Nejlépe SpaceX.

 5. Radim Redakce napsal:

  Prohlášení na konci osmiletého funkčního období (a tedy na definitivní konečné) v rámci projevu na jiné téma = dopad na kosmický výzkum 0.

 6. rhronza napsal:

  Skvělý komentář. Myslím že jste správně vystihl škodlivost potenciálního „politického pomníčku“….

 7. maro napsal:

  Je to opravdu jenom slib odcházejícího prezidenta, který už pro tento cíl nehne prstem. Je to jen tahák na volení demokratů. Platit už to bude někdo jiný. A i kdyby Clintonová vyhrála, tak ona to nebyla, kdo tohle slíbil. Není tím nijak zavázaná.
  Něco podobně kosmonautického kdysi vyhlásil odcházející prezident Busch mladší. A přicházející Obama mu to samozřejmě stopnul.
  Možná si z těchto taháků jen udělali takovou Kennedyovskou tradici pro mobilizaci do voleb.

  • gg napsal:

   „Něco podobně kosmonautického kdysi vyhlásil odcházející prezident Busch mladší. A přicházející Obama mu to samozřejmě stopnul.“

   Jistě, protože Augustinova komise všem řekla, že císař Constellation je nahý. Kdyby vám někdo řekl, že vás nějaký program bude stát ještě spoustu miliard dolarů, a že ani to nebude stačit a oproti původnímu plánu musíte do toho napumpovat ještě víc, a i pak jen *možná* dokážete splnit to, co jste si předsevzal, ale určitě ne včas, co byste dělal?

   • Jaro Pudelka napsal:

    A v Augustinovej komisii sedeli len neomylní „bohovia“.

   • gg napsal:

    Člověk s mozkem chápe, že Constellation byla z principu magořina. Na to nepotřebuje Augustinovu komisi.

   • Jaro Pudelka napsal:

    Mozog mám a nie najhorší – IQ 144. A za magorinu to nepovažujem. Ale myslím, že toto už je wasted time. Čo bolo, bolo, dôležitejšie je čo bude.

   • gg napsal:

    No vidíte. 🙂 Takže závažné nedostatky už jen navrhovaných nosičů v Constellation není třeba popisovat…

   • Spytihněv napsal:

    Kapitán Hercule Platini, IQ 212. Kapitán Natáša Puškina, IQ 201. Kapitán Randy Navarro, IQ 194. Kapitán Jaro Pudelka, IQ 144. Druhý technik Arnold Rimmer… IQ neznámé 🙂

   • vedator napsal:

    @Spytihněv: ROFL. Najlepsi, nielen komentar, dneska 🙂

   • Jaro Pudelka napsal:

    Ja len nemám rád argument typu – „nezdieľaš môj názor, nemáš mozog“. A čo sa týka IQ, jeho hodnotu netreba preceňovať. Dôležitejšie je vedieť mozog správne používať. IQ aj tak údajne vekom klesá.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Nemířím teď na nikoho konkrétního, ale v hlavě mi začíná blikat varovná kontrolka, že se tato debata může velmi brzy zvrhnout někam, kde bych ji nerad viděl. Mějte to, prosím, na paměti. 😉

   • Jaro Pudelka napsal:

    Ja som túto debatu ukončil. Strata času.

   • maro napsal:

    Ale však já nic nezazlívám ani Bushovi ani Obamovi. Oba bojují za zájmy svých stran. Bush rozjel megaprojekt, o kterém věděl, že ho nedodělají. Ale nějaké zakázky pro korporace byly a „naděje pro americký dobrý pocit veřejnosti při vedení republikánů“ taky. Ve volbách to nakonec nestačilo. Obama to tedy logicky stopnul, protože to opravdu bylo ulítlé a jeho priority jako demokratického prezidenta byly úplně jinde než v kosmu.
    Obama je velice sympatickej prezident, akorát možná v tomto světě měkčí oproti předchozím prezidentům. Ale lehké to i kvůli rostoucí Číně, vyskakujícím si Saudům i Izraelcům a kiksům Clintonové v Lybii a průšvihu v Sýrii, to fakt neměl.

   • Jiří Hošek Redakce napsal:

    Myslím, že G. Bush dne 14. ledna 2004 http://www.nasa.gov/pdf/54868main_bush_trans.pdf nemohl vědět, že jím stanovený cíl návratu na Měsíc do roku 2020 příští administrativa zruší.

   • Jiří Hošek Redakce napsal:

    Ve zprávě Augustinovy komise není uvedeno, že by se měl Constellation zrušit bez náhrady. Naopak nabízí další varianty a přístupy.
    http://www.nasa.gov/pdf/396093main_HSF_Cmte_FinalReport.pdf

  • Jiří Hošek Redakce napsal:

   George Bush nepředstavil vizi nového vesmírného programu dne 14.1.2004 jako odcházející prezident. Barack Obama je prezidentem až od 20.1.2009.

   • maro napsal:

    Ale jo. Bush i něco realizoval. Je to republikán. Zastupuje velké korporace. Takže pomohl ten stát v jejich zájmu trošku podojit. Asi i počítali s tím, že to pak demokrati stopnou a budou těmi špatnými co zabrálnili Americe „To be great again“.

   • gg napsal:

    Co zrealizoval? Jeden polo-test neperspektivního Aresu 1? To bylo opravdu užitečné. A jak to bylo levné! 😀

   • maro napsal:

    No, přineslo to zakázky a práci. O to přece šlo, ne?

   • gg napsal:

    To možná ano, ale já měl na mysli nějaké hmatatelné výsledky pro kosmonautiku. Matně mě napadá jen řídicí jednotka pro RS-25 adaptovaná z té pro J-2X. No a samozřejmě půlka Orionu. Nebo spíš čtvrtka, protože servisní modul teď dělá Evropa a ta americká půlka taky byla jen z poloviny… To je ale děsně málo na takovou hromadu peněz.

   • maro napsal:

    No, ta účast Evropy dokonce přímo na servisním modulu je docela překvapující. Taky jsem to nějak nepochopil, když jsem to viděl.

   • Jiří Hošek Redakce napsal:

    gg 12.10.2016 (15:15)
    Napadá mě ještě zahájení vývojových testů pětisegmentového SRB (test DM-1 dne 10.9.2009) a plošina MLP dokončená v lednu 2010 za 500 milionů USD, po úpravě použitelná pro SLS.

 8. Jaro Pudelka napsal:

  Tak Obama už prešustroval z tých 20 – tich rokov celkovo 8. Že ten chlap má vôbec odvahu takto hovoriť. A ešte smutnejšie je, že o tak výsostne odbornej veci ako je kozmonautika rozhodujú tí najväčší hlupáci – politici.
  Čo sa týka kandidátov, viac verím Trumpovi. Ale neviem prečo, len intuitívne.

  • Spytihněv napsal:

   Píšete, že největší hlupáci jsou politici. A navíc jednomu z největších hlupáků mezi politiky věříte. A konkrétně v čem? V kosmonautice nebo jen přejete Americe to nejhorší? 🙂

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Tady si dovolím poznamenat, že pan Pudelka to zřejmě nemyslel tak, že onomu kandidátovi fandí, ale spíše, že očekává jeho výhru, což jsou dvě odlišné věci. 😉

   • Jaro Pudelka napsal:

    Presne tak, zrejme vyhrá Trump. Ale v princípe je to z blata do kaluže. A americkej kozmonautike prajem len úspechy a peniaze, tak ako aj rusom, číňanom, indom, ….A opakujem, je smutné akí ľudia majú prsty na finančných kohútikoch. O viac treba podporovať súkromný sektor.

   • Spytihněv napsal:

    Tak to já v Bílém domě vidím spíše Hillary. Na druhou stranu, pokud jde o směřování člověka na Mars, tak si umím představit Donalda, jak nabubřele vyhlašuje jednoznačný cíl. Ale ta cena (nikoliv v penězích) by byla asi pro Ameriku příliš vysoká.

   • Rudolf Šíma napsal:

    to Spytihněv: Kdyby „jen“ pro Ameriku. Asi nebudete souhlasit s názorem Hradu, že se v případě Trumpa jedná o nového Reagana. 🙂 (Není nutné odpovídat, snadno si domyslím.) Hillary je určitě menší zlo, ale průšvih je to také řádný. Plíživý socialismus dokáže snadno zazdít i Muskův entuziasmus.

   • maro napsal:

    Jenže přesně s tím Reaganem je Trump docela logicky v jedné kupě. Reagan byl totiž taky v primárkách outsider. Jakýsi herec, co se navíc angažoval v hereckém odborovém hnutí s nulovými zkušenostmi v politice, prostě nýmand. No, a on ty primárky vyhrál. A po nich i ty prezidentské volby.

   • Spytihněv napsal:

    Nulové zkušenosti v politice před vstupem do Bílého domu? Možná by to chtělo méně viset na rtech Miloši Zemanovi. Reagan byl osm let kalifornským guvernérem 🙂

   • maro napsal:

    Spytihněv: Pro informace o Americe si opravdu nechodím do českých zdrojů, takže Zeman a třeba iDnes tu nehrají roli.
    Mrkněte se třeba sem:
    http://www.newsmax.com/TheWire/trump-reagan-common-things/2015/08/03/id/665217/
    Hned bod číslo 1. Like Reagan, Trump is a Washington outsider. Reagan was twice elected governor of California but never served in Congress…

    Reagan, byl pro top politiky ve Washingtonu jen sedlák, kterému sláma čouhá z bot. Zrovna jako Trump.
    On totiž i ten slavnej rakouskej kulturista Arnold byl guvernérem Kalifornie, viďte? Myslíte, že na politiky ve Washingtonu udělal dojem?

   • Spytihněv napsal:

    Tak to je asi jen shoda okolností. Stejný nesmysl (mimo jiné) totiž nedávno prohlašoval i Miloš Zeman, když Trumpovi vyjadřoval podporu 🙂 Nevím, jak vnímali Ronalda Reagana ve Washingtonu, ale přece jen mám dojem, že vaše charakteristika člověka s osmiletou kariérou guvernéra státu Kalifornie jako „nýmanda s nulovými zkušenostmi v politice“ není zcela přesná. Ale to se zase dostáváme mimo téma.

   • Rudolf Šíma napsal:

    Reagan před prezidentským obdobím byl především dvojnásobný ÚSPĚŠNÝ guvernér Kalifornie.Za jeho vlády byla poprvé Kaliforňanům vrácena část z již vybraných daní. Jeho ekonomické uvažování ovlivnili liberálové Hayek a Friedman. Reagan nenáviděl totalitní režimy, nebyl rasista, sexista ani pitomec. Co z toho není Trump? Každopádně Kim Čong-un je pro něj zajímavý chlapík. Je až úsměvné, jak se na nesporném úspěchu Reaganovy politiky přiživují hlasatelé keynesiánství. Vyznavačem jakého ekonomického směru je vlastně náš prezident?
    Nejsme mimo téma, politika bude hrát v kosmonautice zásadní roli. Ale dobře, už ani slovo. 🙂

   • maro napsal:

    Spytihněv: Jako toho nýmanda Reagana při prezidentských primárkách viděli samozřejmě ti politici ve Washingtonu. A pak přišlo překvápko, když jako ten outsider primárky vyhrál. Tohle je ta analogie s Trumpem. A už taky mlčím 😉

 9. B.boruvka napsal:

  No… uvidime,ale ani jeden z kandidatu u me duveru v podporu kosmonautiky nevzbuzuje.snad se pletu… 🙁

 10. Amper napsal:

  Vzhledem k tomu co provedl s programem Constelation (zrusit a nasledne obnovit) tak ma u me vroubek a toto beru spis jako snahu svezt se na Muskove vizi.

  • hansnasa napsal:

   Mám úplně ten samý pocit a díky jeho rozhodnutí šla nějaká ta miliarda dolarů jak se říká do kanálu.To není fanda do kosmonautiky to je jen klasický politik.

   • Tovy napsal:

    Někde jsem četl roční výdaje USA za různé věci a zaujala mě jedna položka – výdaje za domácí mazlíčky (vesměs hlavně psi a kočky) – 600 mld dolarů. Ano, miliard! Nic proti domácím zvířatům, ale za tenhle balík už by se dalo doletět pěkně daleko 🙂 Mimochodem u nás to jsou taky čísla v miliardách, i když jen korun.

   • maro napsal:

    Nojo. Jenže tolik radosti jako ti mazlíčci lidem tím letem fakt neuděláte. A o tom to je.
    P.S. Ti mazlíčci jsou obrovský byznys. Nejen jídlo, ale především veterinární péče jsou šílené pálky, které lidé vydají.

   • gg napsal:

    Zapomeňte na nějaké mazlíčky. Jenom roční ztráty v potravinovém řetězci pro lidi ve Spojených státech přesahují sto miliard dolarů. Kdybyste je snížil jen o deset procent, můžete zdvojnásobit rozpočet NASA.

   • gg napsal:

    Snad jste chtěl napsat „kvůli Bushově rozhodnutí“, ne? :-p

   • Jiří Hošek Redakce napsal:

    Amper i hansnasa psali o rozhodnutí Obamy.

  • kolemjdoucí napsal:

   Obama potřeboval finance primárně na sociální programy, neboť civilní vesmír je v reálu primárně marketingovou záležitostí. Později mu ale někdo „vysvětlil“, kolik firem, resp. pracovních míst je k tomu navázáno, takže mírně cukl (o Marsu ale moc slyšet nechtěl, neboť to je finančně vysoce náročné …samozřejmě pokud to ale z větší části nemá hradit stát, pak určitě není problém to podpořit).

   Tipy: Lady nemá moc nacionalistických cílů, takže bych očekával průměrnou podporu kosmonautiky, tedy primárně takovou, která moc nestojí, ale přinese pozitivní PR.
   Držkoun potřebuje ukazovat mocenskost, takže bude primárně podporovat vše VELKÉ a NÁRODNÍ (z toho by sice kosmonautika mohla těžit, ale problémem bude velmi malá nebo žádná spolupráce, tedy směr Čína).

   • gg napsal:

    „Obama potřeboval finance primárně na sociální programy, neboť civilní vesmír je v reálu primárně marketingovou záležitostí. Později mu ale někdo „vysvětlil“, kolik firem, resp. pracovních míst je k tomu navázáno, takže mírně cukl“

    K tomuhle viz můj komentář níže.

  • Honza napsal:

   Taky mi to tak připadá. Přijde mi, že po Muskově prezentaci je slušná šance, že takhle nastavený cíl se splnit podaří, a zároveň se to Muskovi asi těžko povede bez amerických peněz. A NASA určitě bude na takové akci nějak spolupracovat tak jako tak. Ostatně on nepíše, že by tam měla astronauta vyslat NASA, naopak předpokládá spolupráci se soukromníky. V zásadě v tom jeho článku nic moc zajímavého není, hlavní myšlenka je chválení ze za poskytnutí peněz do školství, a k tomu teda, že by chtěl ve 30 letech lidi u Marsu. Navíc on teď už stejně nic moc neovlivní. Podle Obamy by se teprve tenhle týden měli sejít odborníci, „aby vysnili“ cesty k dalšímu pokroku.
   Popravdě mě nejvíc zaujalo tohle: „I’m excited to announce that we are working with our commercial partners to build new habitats that can sustain and transport astronauts on long-duration missions in deep space“. Tedy „Těší mě, že mohu oznámit, že spolu s našimi komerčními partnery pracujeme na stavbě nových habitatů, které umožní přežití a transport astronautů na dlouhodobé mise v hlubokém vesmíru“. Myslíte, že to jsou všechny ty návrhy na stanici u Měsíce a podobně, nebo jde ještě o něco jiného? Navnadilo mě slovo „oznámit“, jako kdyby to bylo něco, o čem se ještě neví…

  • gg napsal:

   „co provedl s programem Constelation (zrusit a nasledne obnovit)“

   Upřímně doufám, že na těchto stránkách jsou snad dostatečně vzdělaní jedinci, aby na takovéto hloupé a hrubé překrucování historie neskočili.

   • Jiří Hošek Redakce napsal:

    Věta Ampera je sice zjednodušující, ale nevím co myslíte „hloupým a hrubým překrucováním historie“.

 11. Kami napsal:

  jak by to mohlo probíhat? Vláda USA pověří NASA zřídit na Marsu základnu, ta vyhlásí tender na dodavatele dopravy a bude se soutěžit jestli vyhraje New Armstrong či ITS?

  • Malky napsal:

   To je jedna z moznosti. Take je mozne, ze NASA bude nadale pouzivat SLS+Orion, a SpX ci BO dostanou zakazky na nejake podpurne lety, jako je v dnesni dobe zasobovani ISS. Ale je dobre mit na pameti, ze kdyz prezident Obama mluvi o soukromem sektoru, nemusi mit nutne na mysli vize techto dvou firem. SLS stavi Boeing (soukroma firma), Orion pokud se nepletu Lockheed (soukroma firma) a hlavne, NASA vyhlasila soutez na deep space habitat, ktery by doplnil architekturu pocitajici s SLS a Orionem, a ktereho se zucastnily spolecnosti jako ATK Orbital ci Bigelow. Takze aby americti politici rekli ze dosahli Marsu s pomoci soukromeho sektoru, SpX ani BO nejsou potreba. Jisteze, s takovouto definici by se dalo rict ze i pristani na Mesici bylo dilem soukromeho sektoru, ale jelikoz jde o reci politika, nebral bych je prilis doslova.

 12. android napsal:

  Celkem by mne zajímalo, jak se k vesmírnému výzkumu a stálé základně na Měsíci či Marsu staví oba kandidáti na prezidenta USA. Má někdo přesné info?

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.