Fanoušci přímých přenosů si přijdou na své

Máte rádi přímé přenosy startů raket? Pak Vám začátek příštího týdne zřejmě udělá velkou radost. A pokud preferujete naše živě komentované vysílání v rámci seriálu Živě a česky, bude Vaše radost zřejmě dvojnásobná. Shodou mnoha na sobě nezávislých okolností se totiž do velmi krátkého časového úseku sešly rovnou tři velmi zajímavé starty. Během pouhých 60 hodin by se k obloze měly vydat rakety z kosmodromů ve Spojených státech, Číně a Kazachstánu. Všechny tři Vám zkusíme zprostředkovat formou přímých, česky komentovaných přenosů.

Čchang-čeng 2F (Šen-čou-11) – Start první a jediné pilotované lodi, která navštíví kosmickou stanici Tiangong-2, byl dlouho zahalen neprostupnou hradbou nedostatku informací. Nevěděli jsme, kdy ke startu dojde, ani kdo bude tvořit posádku. První otázka se dnes ráno našeho času dočkala odpovědi. Ke startu by mělo dojít 17. října mezi 1:25 a 1:50 středoevropského letního času.

Antares 230 (Cygnus OA-5) – Tenhle start zažil asi největší termínový ping-pong ze všech. Se startem se původně počítalo už v květnu. Ale postupně se termín odkládal stále více dozadu. Nejprve to bylo kvůli problémům, které potkaly první stupeň při statickém zážehu. Druhé, tentokrát již jen drobné zdržení nastalo kvůli integračním operacím a nutnosti krizového plánování pro případ příchodu hurikánu Matthew. Zatím poslední odklad měl na svědomí jiný hurikán – Nicolle. Ten totiž v těchto dnech přechází přes sledovací stanice na Bermudách. Aktuální termín startu je stanoven na 17. října ve 2:03 středoevropského letního času.

Posádka Sojuzu MS-02 (zleva Kimbrough, Ryžikov, Borisenko)

Posádka Sojuzu MS-02 (zleva Kimbrough, Ryžikov, Borisenko)
Zdroj: http://www.nasa.gov/

Sojuz-FG (Sojuz MS-02) – Ani tento start nemá za sebou zrovna bezproblémové období. Start se odložil téměř o měsíc kvůli závadě v elektronické součástce uložené pod jedním ze sedadel kosmické lodi. Podrobněji jsme o tom psali zdezde. Aktuálně je závada již opravena, posádka ve složení Sergej Ryžikov, Andrej Borisenko a Robert Kimbrough se už vrátila na Bajkonur a čeká na start, který je zatím naplánován na 19. října v 10:05 středoevropského letního času.

Přičtěte si k tomu ještě to, že 19. října bude na Marsu přistávat evropský lander EDM v rámci mise ExoMars 2016 a vyjde Vám, že příští týden bude nabitý zajímavými událostmi přímo k prasknutí. Zde opět připomínám, že přistání na Marsu nebudeme pokrývat formou videopřenosu, ale nasadíme psaný online přenos.

A ještě malá poznámka ke startům Antaresu a Čchang-čeng – asi jste si všimli, že oba starty by od sebe měla dělit pouhá půlhodina. Jelikož chceme oba starty vysílat živě, rozhodli jsme se, že poprvé v historii našich přenosů založíme tzv. duální přenos, ve kterém bychom pokryli oba starty. Je jasné, že pokud dojde k odkladu jednoho z těchto dvou startů, budeme každý z nich vysílat v separátním přenosu. Termíny jsou sice pro středoevropany značně macešské, ale věřím, že se najde nemálo diváků, kteří budou chtít sledovat jak čínský pilotovaný start, kterých mnoho není, tak i návrat do služby po dvou letech v podání rakety Antares.

Zdroje informací:
http://www.chinaspaceflight.com/
http://spaceflightnow.com/
http://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2016/10/CuLs5THW8AAPXZF.jpg
http://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/exp49_0.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

7 komentářů ke článku “Fanoušci přímých přenosů si přijdou na své”

 1. Svihak Lazensky napsal:

  Jak dlouhe je startovací okno Antaresu? Diky!

 2. Racek napsal:

  No, já už vstávat nemusím, tak předem díky, pánové, že se mám na co těšit.

 3. ptpc Redakce napsal:

  Už sa teším! Len dúfam že to tentokrát už vyjde…
  Dugi – teraz to budeš mať prvýkrát „stereo“…

 4. gg napsal:

  A uprostřed toho všeho má ještě Paul Simon koncert v Praze. 😀 To se člověk fakt ani nevyspí…

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.