Co chystá NASA na další roky?

Webové stránky americké kosmické agentury NASA asi není potřeba detailněji představovat, protože je asi všichni čtenáři našeho portálu znají. Méně se už ale ví o ohromném množství subdomén, které se na web nasa.gov navěšují a to samé platí i o nejrůznější zákoutí tohoto značně rozvětveného webu. Před pár dny se objevila nová sekce, která mne svým zaměřením opravdu velmi zaujala a rád bych se o ni podělil i s Vámi. Na jednom místě totiž najdete nejzajímavější momenty, které americká státní agentura chystá mezi roky 2016 až 2021.

Strukturu stránky http://www.nasa.gov/specials/milestones/ pochopíte velmi snadno – všemu vévodí časová osa, pod kterou si můžete přepínat mezi jednotlivými tématickými oblastmi, kterým se NASA věnuje. Jelikož náš web mohou navštěvovat i neangličtináři, přidávám i překlad názvů jednotlivých kategorií.

 • Aeronautics – Letectví
 • Science Mission Launches – Starty vědeckých misí
 • Science Instrument Deliveries to ISS Through 2021 – Vědecké vybavení pro ISS do roku 2021
 • Capability Upgrades And Technology Demonstrations Aboard ISS – Technologické demonstrátory a vylepšení na ISS
 • International Space Station (ISS) – Mezinárodní vesmírná stanice
 • Commercial Crew Program (CCP) – Pilotovaný program soukromých firem
 • Advanced Exploration Systems (AES) for Habitation and Propulsion – Pokročilé výzkumné systémy pro obývání a pohon
 • Orion, Space Launch System (SLS), and Exploration Ground Systems (EGS) – Loď Orion, raketa SLS a pozemní vybavení
 • Asteroid Redirect Robotic Mission (ARRM) – Mise pro přesun asteroidu k Měsíci.
 • Space Communications and Navigation (SCaN) – Kosmická komunikace a navigace
 • Space Technology Missions – Kosmické technologické mise

Za zmínku stojí, že pokud Vás zaujme nějaká událost na časové ose, můžete na ni kliknout a stránky Vás přesměrují na článek, nebo celou tématickou oblast, která se danému tématu věnuje. Ano, není to nic převratného, tahle sekce spíše jen sdružuje na jednom místě všechny plánované projekty, ale v tom je právě její krása. NASA má totiž tolik atraktivních programů, že se v nich člověk může snadno ztratit. Díky projektům jako je tato sekce si ale velmi snadno udržíte přehled.

Zdroje informací:
http://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
http://www.nasa.gov/specials/milestones/

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

21 komentářů ke článku “Co chystá NASA na další roky?”

 1. Vojta napsal:

  Buď mám nějaký divný Android nebo je ta stránka naprosto nepoužitelná pro mobilní zařízení. A to jsem schopný skousnout ledacos. Všechno tak titěrné, že se to nedá přečíst a dokonce je i zakázaný zoom a animace se škubou. V dnešní době mi to přijde jako solidní blamáž. Mrknu na to ještě na počítači.

  • kopapaka napsal:

   To bude v prohlížeči – chrome(android) tu šlape úplně v pohodě. UC mini taky – jen v něm je v základě zakázané to přiblížení

   • Vojta napsal:

    No právě o to přiblížení jde především (trhané animace budou asi mým slabým hardwarem). Na čtyřpalcovém displeji toho bez přiblížení moc vidět není a podle zdrojového kódu to vypadá, že si s tím zakázáním dali extra práci, což bych chápal u aplikace vytvořené přímo na telefon, ale ne pro desktopovou stránku, u které se předpokládá, že si ji nouzově na telefonu bude prohlížet dost lidí.
    Na velkém monitoru je to paráda, to je pravda.

   • Petr Kasan napsal:

    Když se chci na Kosmonautixu podívat na obrázek v plném rozlišení, používám v Chrome funkci „otevřít na anonymní kartě“. Anonymní jen z toho důvodu, že se tím karta otevře v popředí.

   • Marecku25 napsal:

    Na iPhone6 – prohl. safari, text je velký tak akorát, zoomovaní normálka, animace jsou plynulé. Zvláštní, že tohle Nasa nemá vychytané a zobrazuje se vám to takhle.

 2. maro napsal:

  Super navigace, dík. Vůbec jsem se v NASA stránkách neorientoval a radši jsem vždycky nechal Google, ať mi něco na NASA stránkách najde on. Tohle je ale paráda.

 3. lukas napsal:

  myslim si ze republikani, ak sa pozrieme do historie, boli stedrejsi ako demokrati.
  aj ja mam obavy, aby sa projekt sls nezrusil.jedine co hovori v prospech sls je to ,ze investicie a celkove prace su uz tak daleko,ze by nemalo vyznam rusit tento projekt.tak drzme palce aby sa z sls nestalo to,co z ares …

  • Spytihněv napsal:

   Osobně se domnívám, že SLS rozhodně poletí bez ohledu na to, kdo usedne v Bílém domě. Jiná otázka je kolikrát…. Zajímalo by mě, jakou pozici na žebříčku priorit zaujímá SLS nebo celkově NASA u amerických voličů. Speciálně u této volby to asi moc vysoko nebude.

   • Jiří Hošek Redakce napsal:

    Pro první let SLS je klíčový rozpočet na fiskální rok 2018. Tento rozpočet by měla nová administrativa předkládat na jaře 2017, a je na období 1.10.2017 až 30.9.2018. Protože nový prezident nastoupí do úřadu až 20.1.2017, nebude rozpočet tvořen ve standardním procesu, ale v silně časově zkráceném režimu. Pro představu – Obama nastoupil do úřadu 20.1.2009, ale financování programu Constellation (Ares, Orion atd.) probíhalo až do 30.9.2010. Rozpočet pro fiskální rok 2018 by měl dostat SLS na startovní rampu (vývoz na rampu pro testy má být v létě 2018).

   • Racek napsal:

    Zkušený rozpočtář je stejnému tlaku vystaven každý rok, neb se do toho plete i kongres, situace ve světě i priority presidenta. Takže, žádnou obavu, zvládnou to. Oni točiš předem počítají se všemi alternativami vč. evidentních nesmyslů a umí to zapracovat. Trochu to to znám :-))
    Ale ještě víc by mě mrzela ta mise k Europě. Ta by se bez SLS asi uskutečnit nedala, nebo jen velmi omezená.

 4. lukas napsal:

  dobry den
  rad by som sa opytal kto by bol lepsim prezidentom pre ameriku respektive,kto bude stedrejsi k nasa.mam take obavy, ze po nastupe noveho prezidenta bude projekt sls zruseny

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Hezký den,
   to je těžká otázka. Trumpovi jde o to ukázat sílu, dokázat, že USA jsou nejlepší a tak dále … teoreticky by mohl kosmonautiku využít k tomu, aby se z ní stala jeho výkladní skříň. Hillary je v tomhle směru nečitelná a netroufám si odhadovat její rozhodnutí v tomto směru. Každopádně se děsím toho, že by se SLS zrušila. Neřeším její kvalitu nebo přínosy, ale z kosmonautiky se nikdy nesmí stát něco, co je závislé na tom, kdo sedí v Bílém domě. To je cesta do pekla, pokud každý prezident zruší plán svého předchůdce, nikam to nepovede.

   • Ľubomír Mlích napsal:

    Někde jsem četl (http://arstechnica.com/science/2016/10/the-next-president-will-take-power-with-significant-space-decisions-looming/), že Obama velmi preferoval na začátku svého volebního období soukromé firmy, ovšem proti se postavili senátoři zastupující své státy, ve kterých se na státní zakázky vyrábí díly pro rakety. Daný stát by přišel o státní zakázku, takže jeho senátoři protestovali.
    Obama se rozhodl, že nepůjde proti proti proudu, takže se rozjela podpora soukromých firem a SLS.

    Stejný problém bude řešit další prezident, ať už vyhraje kterýkoli. Bude stát před nepopulárním rozhodnutím, zda kupovat levné soukromé služby a zároveň sebrat práci lidem, kteří pracují v podnicích zpracovávající drahé státní zakázky.

    Btw: Věděli jste, že Hillary se kdysi chtěla stát astronautem, ale nevzali ji?

  • Radim Redakce napsal:

   Kosmický výzkum je pro Bílý dům okrajové téma. Žádnou velkou, neřku-li zásadní, změnu bych od nového prezidenta neočekával. Je tedy jedno jestli to bude Clintonová nebo Trump.
   Pozitivní je, že nikdo NASA nepustí žilou tak jako Putin Roskosmu. Zároveň nečekejme vyhlášení kolonizace Měsíce nebo letu na Mars jako národního cíle.

  • gg napsal:

   Štědřejší k NASA nemůže být prezident, ale Kongres (proto nechápu ty neustálé nářky některých zdejších individuí), a i zrušení nebo nezrušení SLS v Kongresu bude vycházet z toho, jak moc přestřelená bude danou dobou cena SLS vůči alternativám vznikajícím v současnosti.

   • Jiří Hošek Redakce napsal:

    Váš komentář navozuje dojem, že prezident nemá na rozpočet vliv. Přikládám tedy dokument, který požadoval vynulování položky Constellation Systems pro fiskální rok 2011 (tabulka na str. 3):
    http://www.nasa.gov/pdf/428356main_Exploration.pdf
    Proces schvalování rozpočtu je vždy završen podpisem prezidenta, tento krok nelze obejít.

 5. Štěpán napsal:

  Tak díky moc za upozornění. Popravdě řečeno, i když jsem váš (troufám si po roce říct) stálý čtenář, na stránkách NASA jsem moc nepobyl… Asi za to lze ta angličtina a právě zmíněná nepřehlednost. Takže díky vám i masa za toto „zpřehlednění“.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.