sociální sítě

Přímé přenosy

Žádné plánované přenosy nebyly nalezeny.

krátké zprávy

Indické projekty

Indická vláda udělila souhlas s řadou velkých vesmírných projektů včetně návratu lunárního vzorku prostřednictvím mise Chandrayaan-4 a prvního modulu vesmírné stanice.

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Co chystá NASA na další roky?

Webové stránky americké kosmické agentury NASA asi není potřeba detailněji představovat, protože je asi všichni čtenáři našeho portálu znají. Méně se už ale ví o ohromném množství subdomén, které se na web nasa.gov navěšují a to samé platí i o nejrůznější zákoutí tohoto značně rozvětveného webu. Před pár dny se objevila nová sekce, která mne svým zaměřením opravdu velmi zaujala a rád bych se o ni podělil i s Vámi. Na jednom místě totiž najdete nejzajímavější momenty, které americká státní agentura chystá mezi roky 2016 až 2021.

Strukturu stránky http://www.nasa.gov/specials/milestones/ pochopíte velmi snadno – všemu vévodí časová osa, pod kterou si můžete přepínat mezi jednotlivými tématickými oblastmi, kterým se NASA věnuje. Jelikož náš web mohou navštěvovat i neangličtináři, přidávám i překlad názvů jednotlivých kategorií.

  • Aeronautics – Letectví
  • Science Mission Launches – Starty vědeckých misí
  • Science Instrument Deliveries to ISS Through 2021 – Vědecké vybavení pro ISS do roku 2021
  • Capability Upgrades And Technology Demonstrations Aboard ISS – Technologické demonstrátory a vylepšení na ISS
  • International Space Station (ISS) – Mezinárodní vesmírná stanice
  • Commercial Crew Program (CCP) – Pilotovaný program soukromých firem
  • Advanced Exploration Systems (AES) for Habitation and Propulsion – Pokročilé výzkumné systémy pro obývání a pohon
  • Orion, Space Launch System (SLS), and Exploration Ground Systems (EGS) – Loď Orion, raketa SLS a pozemní vybavení
  • Asteroid Redirect Robotic Mission (ARRM) – Mise pro přesun asteroidu k Měsíci.
  • Space Communications and Navigation (SCaN) – Kosmická komunikace a navigace
  • Space Technology Missions – Kosmické technologické mise

Za zmínku stojí, že pokud Vás zaujme nějaká událost na časové ose, můžete na ni kliknout a stránky Vás přesměrují na článek, nebo celou tématickou oblast, která se danému tématu věnuje. Ano, není to nic převratného, tahle sekce spíše jen sdružuje na jednom místě všechny plánované projekty, ale v tom je právě její krása. NASA má totiž tolik atraktivních programů, že se v nich člověk může snadno ztratit. Díky projektům jako je tato sekce si ale velmi snadno udržíte přehled.

Zdroje informací:
http://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
http://www.nasa.gov/specials/milestones/

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Rubrika:

Štítky:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
21 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Štěpán
Štěpán
7 let před

Tak díky moc za upozornění. Popravdě řečeno, i když jsem váš (troufám si po roce říct) stálý čtenář, na stránkách NASA jsem moc nepobyl… Asi za to lze ta angličtina a právě zmíněná nepřehlednost. Takže díky vám i masa za toto „zpřehlednění“.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpovědět  Štěpán

Rádo se stalo. 🙂

Jan Švec
7 let před
Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpovědět  Jan Švec

Super, díky za odkaz!

lukas
lukas
7 let před

dobry den
rad by som sa opytal kto by bol lepsim prezidentom pre ameriku respektive,kto bude stedrejsi k nasa.mam take obavy, ze po nastupe noveho prezidenta bude projekt sls zruseny

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpovědět  lukas

Hezký den,
to je těžká otázka. Trumpovi jde o to ukázat sílu, dokázat, že USA jsou nejlepší a tak dále … teoreticky by mohl kosmonautiku využít k tomu, aby se z ní stala jeho výkladní skříň. Hillary je v tomhle směru nečitelná a netroufám si odhadovat její rozhodnutí v tomto směru. Každopádně se děsím toho, že by se SLS zrušila. Neřeším její kvalitu nebo přínosy, ale z kosmonautiky se nikdy nesmí stát něco, co je závislé na tom, kdo sedí v Bílém domě. To je cesta do pekla, pokud každý prezident zruší plán svého předchůdce, nikam to nepovede.

Ľubomír Mlích
Ľubomír Mlích
7 let před
Odpovědět  Dušan Majer

Někde jsem četl (http://arstechnica.com/science/2016/10/the-next-president-will-take-power-with-significant-space-decisions-looming/), že Obama velmi preferoval na začátku svého volebního období soukromé firmy, ovšem proti se postavili senátoři zastupující své státy, ve kterých se na státní zakázky vyrábí díly pro rakety. Daný stát by přišel o státní zakázku, takže jeho senátoři protestovali.
Obama se rozhodl, že nepůjde proti proti proudu, takže se rozjela podpora soukromých firem a SLS.

Stejný problém bude řešit další prezident, ať už vyhraje kterýkoli. Bude stát před nepopulárním rozhodnutím, zda kupovat levné soukromé služby a zároveň sebrat práci lidem, kteří pracují v podnicích zpracovávající drahé státní zakázky.

Btw: Věděli jste, že Hillary se kdysi chtěla stát astronautem, ale nevzali ji?

Radim
Radim
7 let před
Odpovědět  lukas

Kosmický výzkum je pro Bílý dům okrajové téma. Žádnou velkou, neřku-li zásadní, změnu bych od nového prezidenta neočekával. Je tedy jedno jestli to bude Clintonová nebo Trump.
Pozitivní je, že nikdo NASA nepustí žilou tak jako Putin Roskosmu. Zároveň nečekejme vyhlášení kolonizace Měsíce nebo letu na Mars jako národního cíle.

gg
gg
7 let před
Odpovědět  lukas

Štědřejší k NASA nemůže být prezident, ale Kongres (proto nechápu ty neustálé nářky některých zdejších individuí), a i zrušení nebo nezrušení SLS v Kongresu bude vycházet z toho, jak moc přestřelená bude danou dobou cena SLS vůči alternativám vznikajícím v současnosti.

Jiří Hošek
Jiří Hošek
7 let před
Odpovědět  gg

Váš komentář navozuje dojem, že prezident nemá na rozpočet vliv. Přikládám tedy dokument, který požadoval vynulování položky Constellation Systems pro fiskální rok 2011 (tabulka na str. 3):
http://www.nasa.gov/pdf/428356main_Exploration.pdf
Proces schvalování rozpočtu je vždy završen podpisem prezidenta, tento krok nelze obejít.

lukas
lukas
7 let před

myslim si ze republikani, ak sa pozrieme do historie, boli stedrejsi ako demokrati.
aj ja mam obavy, aby sa projekt sls nezrusil.jedine co hovori v prospech sls je to ,ze investicie a celkove prace su uz tak daleko,ze by nemalo vyznam rusit tento projekt.tak drzme palce aby sa z sls nestalo to,co z ares …

Spytihněv
Spytihněv
7 let před
Odpovědět  lukas

Osobně se domnívám, že SLS rozhodně poletí bez ohledu na to, kdo usedne v Bílém domě. Jiná otázka je kolikrát…. Zajímalo by mě, jakou pozici na žebříčku priorit zaujímá SLS nebo celkově NASA u amerických voličů. Speciálně u této volby to asi moc vysoko nebude.

Jiří Hošek
Jiří Hošek
7 let před
Odpovědět  Spytihněv

Pro první let SLS je klíčový rozpočet na fiskální rok 2018. Tento rozpočet by měla nová administrativa předkládat na jaře 2017, a je na období 1.10.2017 až 30.9.2018. Protože nový prezident nastoupí do úřadu až 20.1.2017, nebude rozpočet tvořen ve standardním procesu, ale v silně časově zkráceném režimu. Pro představu – Obama nastoupil do úřadu 20.1.2009, ale financování programu Constellation (Ares, Orion atd.) probíhalo až do 30.9.2010. Rozpočet pro fiskální rok 2018 by měl dostat SLS na startovní rampu (vývoz na rampu pro testy má být v létě 2018).

Racek
Racek
7 let před
Odpovědět  Jiří Hošek

Zkušený rozpočtář je stejnému tlaku vystaven každý rok, neb se do toho plete i kongres, situace ve světě i priority presidenta. Takže, žádnou obavu, zvládnou to. Oni točiš předem počítají se všemi alternativami vč. evidentních nesmyslů a umí to zapracovat. Trochu to to znám :-))
Ale ještě víc by mě mrzela ta mise k Europě. Ta by se bez SLS asi uskutečnit nedala, nebo jen velmi omezená.

maro
maro
7 let před

Super navigace, dík. Vůbec jsem se v NASA stránkách neorientoval a radši jsem vždycky nechal Google, ať mi něco na NASA stránkách najde on. Tohle je ale paráda.

vh
vh
7 let před

Díky za odkaz. Je to paráda.

Vojta
Vojta
7 let před

Buď mám nějaký divný Android nebo je ta stránka naprosto nepoužitelná pro mobilní zařízení. A to jsem schopný skousnout ledacos. Všechno tak titěrné, že se to nedá přečíst a dokonce je i zakázaný zoom a animace se škubou. V dnešní době mi to přijde jako solidní blamáž. Mrknu na to ještě na počítači.

kopapaka
kopapaka
7 let před
Odpovědět  Vojta

To bude v prohlížeči – chrome(android) tu šlape úplně v pohodě. UC mini taky – jen v něm je v základě zakázané to přiblížení

Vojta
Vojta
7 let před
Odpovědět  kopapaka

No právě o to přiblížení jde především (trhané animace budou asi mým slabým hardwarem). Na čtyřpalcovém displeji toho bez přiblížení moc vidět není a podle zdrojového kódu to vypadá, že si s tím zakázáním dali extra práci, což bych chápal u aplikace vytvořené přímo na telefon, ale ne pro desktopovou stránku, u které se předpokládá, že si ji nouzově na telefonu bude prohlížet dost lidí.
Na velkém monitoru je to paráda, to je pravda.

Petr Kasan
Petr Kasan
7 let před
Odpovědět  Vojta

Když se chci na Kosmonautixu podívat na obrázek v plném rozlišení, používám v Chrome funkci „otevřít na anonymní kartě“. Anonymní jen z toho důvodu, že se tím karta otevře v popředí.

Marecku25
Marecku25
7 let před
Odpovědět  Vojta

Na iPhone6 – prohl. safari, text je velký tak akorát, zoomovaní normálka, animace jsou plynulé. Zvláštní, že tohle Nasa nemá vychytané a zobrazuje se vám to takhle.

https://kosmonautix.cz/2016/10/31/co-chysta-nasa-na-dalsi-roky/