Urychlovací motor Ariane 5 na testovacím standu

Raketa Ariane 5 je v současnosti nejsilnější raketou, kterou používá Evropa pro vynášení těžkých nákladů. Její schopnosti jsou ceněné i proto, že je schopna vynášet dva těžké náklady zároveň. Raketa poprvé vzlétla v roce 1996 a jedná se tak již o ozkoušený nosič. To však neznamená, že by i nadále neprobíhalo jeho postupné vylepšování a testování. Naposledy proběhl zkušební zážeh jednoho motoru na tuhé pohonné látky. Dvojice těchto motorů pomáhá raketě vzlétnout v prvních fázích letu.

Osmého září proběhl testovací zážeh jednoho motoru P238 na tuhé pohonné látky. Tyto testovací zážehy se provádí standardně jednou za přibližně tři roky. Cílem testů je ozkoušet, zda technologie při výrobě nezastarává a nezpůsobuje snižování výkonu, nebo zda nedochází k jiným neočekávaným změnám, které by snížení výkonu měly na svědomí.

Test trval 128 sekund a zatím se zdá, že nebyla objevena žádná anomálie a výsledky odpovídají očekávaným číslům. Přesto bude analýza probíhat ještě přibližně rok. Jednalo se už o šestý podobný test za dobu letů Ariane 5. Testovalo se na Guyanském kosmodromu a na testu spolupracovala jak ESA, tak Francouzská kosmická agentura CNES. Video z testu si můžete prohlédnout níže.

Pro zajímavost dodáváme, že na rozdíl od motorů SRB, které využíval raketoplán, nejsou ty u Ariane 5 znovupoužitelné. Po vyhoření spadnou do oceánu a potopí se. Přesto některé z těchto motorů disponovaly padáky a přistávaly tedy podobně jako SRB. Tyto exempláře byly používány pro kvalifikační testy.

Zdroje informací:
http://www.esa.int/

Urychlovací motor Ariane 5 na testovacím standu, 2.4 out of 5 based on 19 ratings
Pin It
(Visited 1 702 times, 1 visits today)
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky

Hlášení chyb a nepřesnostíClose

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 2.4/5 (19 votes cast)
(Visited 1 702 times, 1 visits today)
Níže můžete zanechat svůj komentář.

Více se o tomto tématu dočtete zde »
(odkaz vede na příslušné vlákno diskuzního fóra www.kosmonautix.cz)


10 komentářů ke článku “Urychlovací motor Ariane 5 na testovacím standu”

  1. dolph1888 napsal:

    Celá ESA, neustálé zkoušení a vylepšování toho samého. Pak nelze čekat ani těžký nosič, ani pilotovanou loď. Tím ovšem nikomu nepřeji problémy s urychlovacím blokem. Jen postesknutí. Na náklady k ISS a vynášení satelitů Ariane jistě stačí, ale dál … ?

Zanechte komentář

You must be logged in to post a comment.