sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Latitude

Francouzský startup Latitude podepsal víceletou smlouvu se společností Atmos Space Cargo, společností vyvíjející komerční návratová zařízení. Atmos koupí minimálně pět startů rakety Zephyr ročně, a to v letech 2028 až 2032.

Exolaunch

Německý společnost Exolaunch použije svůj nový adaptér Exotube počínaje rokem 2026. Exotube je univerzální modulární adaptér pro integraci, start a rozmístění družic od cubesatů až po 500 kg družice.

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Hubble nahlédl do hvězdné porodnice

Je škoda, že se na našem webu jen málo věnujeme nejznámějšímu kosmickému teleskopu. Starý dobrý Hubble stále pracuje a kvalita jeho snímků nás nepřestává udivovat. Dnes svůj dluh vůči němu napravíme a podíváme se na snímek, který NASA právem zařadila na čestné místo fotky dne. Níže v článku najdete fotku která zachycuje vířící jasný plyn a tmavý prach ve Velkém Magellanově oblaku, satelitní galaxii naší Mléčné dráhy.

Na snímku nahlížíme do hvězdné porodnice N159, což je HII oblast, která měří na šířku 150 světelných let. Právě v ní se nachází mnoho mladých, horkých hvězd, které vyzařují intenzivní ultrafialové záření. To způsobuje, že okolní vodík začne svítit. V srdci tohoto kosmického oblaku leží mlhovina Motýl (Papillon Nebula), která svým tvarem opravdu evokuje motýla.

Tento malý a relativně hustý objekt je definován jako silně excitovaná hrudka (High-Excitation Blob) a předpokládá se, že souvisí s ranou fází masivního vzniku nových hvězd. N159 se od nás nachází 160 000 světelných let daleko a nachází se jižně od mlhoviny Tarantule, což je další oblast, kde ve Velkém Magellanově oblaku vzniká velké množství nových hvězd.

Snímek vznikl z Hubbleova přístroje ACS (Advanced Camera for Surveys). Tato oblast byla již dříve nasnímána přístrojem Wide Field Planetary Camera 2, který kromě jiného poprvé nasnímal mlhovinu Motýl. Originální snímek najdete zde (velikost 9,1 MB a rozlišení 5464 × 3481 pixelů)

Hvězdná porodnice N159 pohledem Hubbleova teleskopu
Hvězdná porodnice N159 pohledem Hubbleova teleskopu
Zdroj: http://www.nasa.gov/

 

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Dan
Dan
8 let před

Dobrý den, hezké foto a díky za informaci o HST. Nevíte jestli jde o optické spektrum, nebo slepenec z různých elmag kanálů? Praktická astronomie mi trochu (k mé škodě) uniká, takže tak nějak automaticky očekávám ten frekvenční slepenec, když se objeví takovéto barvičky.

peter
peter
8 let před
Odpověď  Dan

Info k tomu neuvádzajú ani v pôvodnom článku, ale podľa týchto príkladov: http://hubblesite.org/gallery/behind_the_pictures/meaning_of_color/toolbox.php
má to podľa mňa asi najbližšie k „natural“. Hoc možno sú nejako šikovne vybrané filtre/farby (možno časť z UV svetla?).
Totiž aj farebné snímky sa tu snímajú tak, že sa urobí viacero záberov cez rôzne filtre a tie sa zložia v závislosti od toho, čo je potrebné ukázať.

Petr Scheirich
Petr Scheirich
8 let před
Odpověď  Dan

Snímky z HST jsou vždy slepencem. Samotný sensor nezjistí informace o vlnových délkách, ale pouze o intenzitě záření dopadajícího na jednotlivé pixely. Aby se získala i informace o vlnové délce, je možné před kameru (nebo její část) umístit celou škálu filtrů. V případě kamery WFPC2 jich je celkem 48 a jejich vlnové délky jsou od 130 nm (UV) až po 1022 nm (IR).

Původní článek k tomuto obrázku je zde:
https://www.spacetelescope.org/images/potw1636a/

a informaci o použitých filtrech a o tom, jak byly zkombinovány do barevných kanálů RGB ve výsledném obrázku je možno nalézt v pravé dolní části stránky. Takže když to rozklíčujeme: snímek byl pořízen ve dvou filtrech: V (širokopásmový filtr ve vizuální oblasti) a I (širokopásmový filtr v blízké infračervené oblasti). Do výsledných barev byly pak intenzity z těchto filtrů zkonvertovány následovně: červená=I, zelená=I+V, modrá=V.

Dan
Dan
8 let před
Odpověď  Petr Scheirich

Děkuji za vyčerpávající odpověď.

Honza
Honza
8 let před

Předem se omlouvám na lehce OT dotaz ale proč se již na kosmonautixu neobjevují články od T. Přibyla? Vždy z nich dýchá takové nadšení a přehled 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Honza

Není se zač omlouvat. Všichni naši autoři píší když mají čas. Nikdy nechci nikoho do psaní nutit. Stejné jeto i u Tomáše. V jeho případě jde navíc o to, že je hodně časově zaneprázdněný a tak je mi hloupé jej otravovat s tím, zda by pro nás něco nenapsal. Sám se ale na jeho články vždy těším. 😉

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.