sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Vesmírné výzvy – srpen 2016

Instalace adaptéru IDA-2 zdroj: spaceflight101.com

Ve Vesmírných výzvách vás opět čekají čtyři velké reportáže. Dva američtí astronauti Jeff Williams a jeho kolegyně Kate Rubins zprovoznili při kosmické procházce nový adaptér IDA, který umožní dokování nových soukromých lodí k Mezinárodní kosmické stanici. Raketa Falcon 9 s družicí JCSat-16 úspěšně odstartovala a první stupeň měkce dosedl na mořskou plošinu. Motor RS-25 vykonal statický zážeh. Tento motor, původně létající na raketoplánu, bude pomáhat vynášet novou raketu SLS. V poslední reportáži se dozvíte, co chystá firma Deep Space Industries, která chce v budoucnu rozjet kosmickou těžbu.

V bloku Kosmonautika v kostce se můžete těšit na vyřešení výpadku sondy SDO a opětné návázání spojení se sondou Stereo-B sledujících Slunce, možnost záchrany armádního satelitu MUOS-5,  přípravu rakety Atlas-5 pro sondu OSIRIS-Rex a úpravu startovací rampy. Čína opět vypustí kosmickou loď s posádkou a orbitální stanici, navíc zaznamenala prvenství v podobě satelitu testujícího kvantovou komunikaci. Rusko chce snížit počet svých kosmonautů na ISS ze 3 na 2. V Evropě se připravuje letový exemplář servisního modulu pro loď Orion a v USA se k této lodi připojí tepelný štít, který byl dopraven na Floridu. Loď Dragon se vrátila zpět na Zemi a přivezla z ISS cenné vzorky. Sonda JUNO zkalibrovala své přístroje. Naproti tomu vozítko Yutu je definitivně mrtvé. Na ISS se poprvé v historii četla DNA. Pro raketu SLS jsou připraveny 4 nové transportéry a další část obslužné konstrukce v hale VAB. Společnost SES bude první, kdo zkusí vypustit svůj satelit na již jednou letěném hardware rakety Falcon 9. Indie testovala náporové motory pro svůj připravovaný raketoplán

Vesmírné výzvy se stopáží 21 minut se už nemohou dočkat až si je pustíte.


Nezobrazuje-li se vám video správně, klikněte na přímý link na stream.cz

Vesmírné výzvy jsou součástí celé sekce na Stream.cz pod názvem Dobývání vesmíru, kde stejnojmenný pořad přináší každý týden události z kosmonautiky. V této sekci je i astronomický pořad Noční oblohabonusová videa, jako Vesmírné dotazy nebo záznamy kosmonautických přednášek Tomáše Přibyla, Dušana Majera a Lukáše Houšky.

Zdroje obrázků:
http://spaceflight101.com/iss-expedition-48/wp-content/uploads/sites/96/2016/08/us-eva-36-43x-800×445.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fc/Play_icon_status.png

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Štěpán
Štěpán
8 let před

Konečně jsem první, kdo tento článek čte. jinak díl je to pěkný. Ale je zajímavé, když je tam video přistání Falconu a vám se pořád hlavou honí ta nehoda. Nevíte, jestli se radovt nebo plakat…

Díky moc za shrnutí

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Štěpán

Je to tak, má to takovou hořkou příchuť, ale díky za pochvalu videa.

Rudolf Šíma
Rudolf Šíma
8 let před

Díky za neuvadající snahu o informování obce kosmofanoušků. Nehoda Falconu bude asi ještě dlouho poutat naši pozornost. Nevíte někdo, jestli v místě výbuchu nejsou v trupu druhého stupně lithiové akumulátory?

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Rudolf Šíma

Myslím, že v místě výbuchu nejsou. Ale raději počkáme na výsledek vyšetřování.

Rudolf Šíma
Rudolf Šíma
8 let před
Odpověď  Dušan Majer

Nevyzývám ke spekulacím a nechci tu rozviřovat dohady o příčinách nehody. Protože je to ale diskutovaná záležitost mezi příznivci letectví a kosmonautiky, setkávám se s různými názory. V jednom telefonátu padla i tato otázka a neměl jsem na ni odpověď. Díky za informaci.

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Rudolf Šíma

Ano, možností je mnoho, ale můžeme jen spekulovat.

kolemjdoucí
kolemjdoucí
8 let před
Odpověď  Rudolf Šíma

Vnitřní elektrické zdroje – jednorázové (tvořené bateriemi primárních článků) i obnovitelné (tvořené bateriemi elektrických akumulátorů) bývají v horní části jednotlivých stupňů (zde jsou obvykle umístěny také řídící a telemetrické systémy), případně i v prostoru motorů (kde jsou umístěny řídící a telemetrické jednotky motorů).
Obvykle se pro napájení používá kombinace primárních (tedy těch NEnabíjecích) článků i elektrických akumulátorů (byť se použijí prakticky jednorázově), neboť každý tento typ má své výhody i nevýhody (např. akumulátory mají malý vnitřní odpor, a jsou tak schopny dodávat velké proudy potřebné pro pyrotechnické prvky a serva; primární články mají zase malé samovybíjení a jsou spolehlivější v kritických situacích).

PS: tam bych problém neviděl (výbuchy elektrických akumulátorů na družicích jsou obvykle z trvalého přebíjení nebo náhlého zkratu)

Rudolf Šíma
Rudolf Šíma
8 let před
Odpověď  Rudolf Šíma

Díky. Ptal se mě člověk, který nedávno cestoval ze Států Dreamlinerem a potíží s bateriemi se bál (vědom si předchozích problémů u tohoto typu letounu). 🙂

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.