ŽIVĚ: Astronauti připojují adaptér IDA ke stanici

Je to tu! Pokud se vše podaří, bude už dnes večer k Mezinárodní vesmírné stanici připojen adaptér IDA, klíčový díl nutný pro připojování soukromých pilotovaných lodí k ISS. Astronauti Jeffrey Williams a Kathleen Rubins by měli dnes ve 14:05 našeho času otevřít výstupový kryt přechodové komory modulu Quest a zahájit výstup do volného prostoru. Během několika hodin mají za úkol připojit adaptér k tunelu PMA na přední části modulu Harmony.

NASA jako vždy připravila povedenou animaci, která přehledně ukazuje, jak by měl celý výstup probíhat. Pokud nevíte, jak od sebe oba astronauty rozeznat, pak vězte, že hlavním spacewalkerem bude Jeffrey Williams, jehož skafandr bude vybaven červenými pruhy. Poté, co si oba astronauti umístí své kotvící platformy pro nohy, začnou s vlastní instalací – nejprve adaptér pro jistotu mechanicky zajistí ke zbytku stanice, pak robotická paže uvolní sevření a astronauti začnou připojovat do adaptéru kabely, které zde zanechali jejich předchůdci při minulých výstupech. Pak je potřeba odstranit kryt spojovacího uzlu a několik dalších důležitých drobností.

A v tomto přehrávači už můžete živě sledovat vysílání NASA TV, která začne vysílat již pár desítek minut předtím, než astronauti opustí přechodovou komoru.

Zdroje informací:
http://spaceflight101.com/

Zdroje obrázků:
http://spaceflight101.com/iss-expedition-48/wp-content/uploads/2016/08/ida-2-install-18.jpg

ŽIVĚ: Astronauti připojují adaptér IDA ke stanici, 2.3 out of 5 based on 15 ratings
Pin It
(Visited 1 985 times, 1 visits today)
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky

Hlášení chyb a nepřesnostíClose

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 2.3/5 (15 votes cast)
(Visited 1 985 times, 1 visits today)
Níže můžete zanechat svůj komentář.

Více se o tomto tématu dočtete zde »
(odkaz vede na příslušné vlákno diskuzního fóra www.kosmonautix.cz)


8 komentářů ke článku “ŽIVĚ: Astronauti připojují adaptér IDA ke stanici”

 1. Jregent napsal:

  Mam hodne laicky dotaz.
  Nemel jsem cas to sledovat.
  Jen jsem v praci 2x nakoukl.
  Poprve byli kosmonauti prikurtovani lany u vystupniho otvoru.
  Potom jsem je zahledl jiz na casti s IDA.
  Jak prekonali tu pomerne velkou vzdalenost?
  Ruckovali podel nebo “preletli” primo?
  Osobne jsem pocitoval obavy aby nam neuletli

  (Z mobilu)

 2. Adam Trhoň napsal:

  Ručkovali po úchytech. Čekal jsem, že to bude něco ve stylu ferraty (dvě krátká lana se skobami, vždycky musí být jedno připojené ke konstrukci), ale ti kovbojové ručkovali jen tak…

  • Rudolf Šíma napsal:

   Nikdy jsem na ferratě neviděl dvě lana. Nabízí se to, ale fakt jsem to neviděl, všichni měli jen jedno. Lenost je přirozená vlastnost. 🙂 Jak by asi “kovboje” naháněli, kdyby některý ulétl?

   • Ondřej Šamárek napsal:

    Jsou jištěni dlouhým navíjecím kovovým lankem + mají krátké smyčky s karabinami, cosi jako expresky (tuším minimálně jedna musí být za každých okolností upevněná). A pokud by uletěli, naháněli by se sami. 😉

    • Rudolf Šíma napsal:

     Děkuji za skutečně vyčerpávající odpověď. Byla vyčerpávající díky odkazu a na odkazy v odkazovaném článku už jsem “neměl”. Jsem opravdu z vyčerpávající odpovědi vyčerpán. 🙂 Formulace „poslední linií obrany“ mi k Vám opravdu sedí, čtu Vás prostě rád. 🙂

     • Ondřej Šamárek napsal:

      Heh, jsem rád, že jsem svým vyčerpávajícím odkazem vyčerpal odkazovaného! 😀

   • Kami napsal:

    skafandr je také vybavený nouzovým systémem pro návrat na stlačený plyn. Kdysi ho testoval Bruce McCandeless (muž družice), tehdy byl vnější, teď je zabudovaný vevnitř. Systém vychází ze slavného raketového křesla vyvýjeného pro americkou armádu, tam se neujal, astronauti ho ale používají dodnes.

Zanechte komentář