O vývoz rakety SLS na startovní rampu se bude starat starý známý crawler transporter, ale ještě než se nosič vydá na startovní rampu, musí se s ním poměrně hodně manipulovat. Ať už jde o vývoz z montážní haly, nakládání na loď Pegasus a vykládání z ní, nebo pro transport na testovací stanoviště. Všechny tyto úkoly splní čtyři nové transportéry pojmenované Elpis, Novus, Pandora a Aegis, které před pár dny dorazily na Michoudovo středisko u New Orleans, kde vznikají díly pro první exemplář centrálního stupně rakety SLS.
Transportéry vyrobené společností Wheelift z města Waterloo dokáží rozložit zátěž z nákladu na svých 48 kol. Každý transportér si poradí se zátěží až 75 tun, což je dostatečné, jelikož prázdný centrální stupeň SLS bude vážit okolo devadesáti tun – k transportu tak poslouží dva přepravníky s délkou deset a šířkou 3,6 metru. Samotný centrální stupeň bude měřit 61 metrů a jeho průměr bude 8,2 metru.
Zdroje informací:
http://www.nasa.gov/
Zdroje obrázků:
http://www.nasa.gov/…/image/maf_20160720_sf02_p_spmts_on_saturn-11.jpg
http://www.nasa.gov/…/image/maf_20160720_sf02_p_spmts_on_saturn-16.jpg
První stupeň Saturnu 5 měřil jen 40 m, jako Musk.
To proto, že byl na kerolox. Hydroloxové stupně mají výrazně větší nádrže.
První a druhý stupeň Saturnu V měly dohromady zhruba stejné zadání jako SRB a centrální stupeň SLS. Dohromady měly i zhruba stejnou výšku.
http://i.imgur.com/S7g2W25.jpg