sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Zkuste si zpracovávat fotky z Juno

Osobní zkušenost vždy vydá za tisíc slov. Tuto známou pravdu se rozhodly aplikovat do praxe týmy zodpovědné za sondu Juno, respektive její kameru JunoCam.  Na internetu zveřejnili 1 300 snímků, které sonda pořídila během příletové fáze k Jupiteru a ze kterých už vzniklo časosběrné video. Jelikož je ale na internetu mnoho šikovných lidí, kteří by si rádi sami vyzkoušeli práci se skutečnými snímky, vyšla jim NASA vstříc. Veřejnost tak na vlastní kůži pozná, že zpracovávat vědecká data není moc jednoduché.

V pěti balíčcích (každý má zhruba 500 MB) si můžete stáhnout snímky, které JunoCam pořídila během příletové fáze. Jedná se o surové a nijak neupravované snímky. Možná Vás také překvapí jejich rozlišení. Jedná se o úzké dlouhé proužky – každý obrázek je tvořen 82 rámečky o výšce 128 obrazových bodů. Juno se totiž kvůli stabilizaci otáčí jednou za dvě minuty. Snímky tedy odděluje jedna celá otočka.

Podobné aktivity jsou velmi přínosné, protože mnoho lidí může mít dojem, že sonda vlastně jen mačká spoušť fotoaparátu podobně, jako turista na dovolené. Skutečnost je ale mnohem komplikovanější, byť zrovna Juno je v tomhle směru extrémním příkladem. Vytvořit snímek z kosmické sondy není vůbec jednoduché a fotky, kterými se kocháme na internetu jsou výsledkem ne zrovna jednoduché práce – u mnoha sond je potřeba kombinovat různé vlnové délky a podobně. Věřím, že  pokud si vyzkoušíte práci se surovými snímky z JunoCam, budete se už vždycky na podobné fotky dívat úplně jinýma očima

1. balíček snímků
2. balíček snímků
3. balíček snímků
4. balíček snímků
5. balíček snímků
balíček s metadaty

Zdroje informací:
https://www.missionjuno.swri.edu/

Zdroje obrázků:
https://d2xkkdgjnsfvb0.cloudfront.net/…R&ResX=750&Quality=80&t=1468880244

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jakub
Jakub
8 let před

Je vidět že to skládají ze samotné tmy 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Jakub

Ano, najít tam náznak Jupitera nebo jeho měsíců není vůbec snadné 🙂

ventYl
ventYl
8 let před
Odpověď  Dušan Majer

Ja mam ako hobby astrofotografiu a tam je to nieco podobne, aj ked nase stativy su v lepsom pripade stabilizovane na ciel, v horsom pripade staticke. Toto je ako fotit nocnu oblohu fotakom, ktory je na stative co robi kotrmelce 🙂

Marcel
Marcel
8 let před

Vzdy kdyz si pustim to casosberne video, vzdy mne ta melodie uplne ohromi 🙂 Krása 🙂

DaveN
DaveN
8 let před

Tak nevím jestli blbě koukám, ale v sadě 1 jsem nic neobjevil.. je to čirý masochismus a to jsem nadšený astrofotič zvyklý skládat, odčítat a dělit tuny snímků 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  DaveN

Opravdu to není snadné 🙂

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.