sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Aspera

NASA 14. května oznámila, že společnosti Rocket Lab zadala zakázku na vynesení mise Aspera raketou Electron. Start je naplánován nejdříve na první čtvrtletí roku 2026 ze startovacího komplexu 1 společnosti na Novém Zélandu.

OroraTech

Německý družicový operátor OroraTech 14. května oznámil, že si zajistil dalších 12 milionů eur v rámci rizikového financování série B na urychlení rozšíření své konstelace pro monitorování lesních požárů.

Americká administrativa

Američtí zákonodárci 14. května vyjádřili obavy kvůli údajným plánům administrativy prezidenta omezit financování komerčních nákupů družicových snímků. Podle kritiků by mohl tento krok podkopat americké zpravodajské schopnosti a být v rozporu s deklarovanými prioritami Bílého domu.

AST SpaceMobile

Společnost AST SpaceMobile plánuje od července vypouštět družice pro svou konstelaci širokopásmového připojení přímo do chytrých telefonů každý jeden až dva měsíce. Cílem je spustit beta verzi služeb pro AT&T a Verizon ve Spojených státech do konce roku.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Zkuste si zpracovávat fotky z Juno

Osobní zkušenost vždy vydá za tisíc slov. Tuto známou pravdu se rozhodly aplikovat do praxe týmy zodpovědné za sondu Juno, respektive její kameru JunoCam.  Na internetu zveřejnili 1 300 snímků, které sonda pořídila během příletové fáze k Jupiteru a ze kterých už vzniklo časosběrné video. Jelikož je ale na internetu mnoho šikovných lidí, kteří by si rádi sami vyzkoušeli práci se skutečnými snímky, vyšla jim NASA vstříc. Veřejnost tak na vlastní kůži pozná, že zpracovávat vědecká data není moc jednoduché.

V pěti balíčcích (každý má zhruba 500 MB) si můžete stáhnout snímky, které JunoCam pořídila během příletové fáze. Jedná se o surové a nijak neupravované snímky. Možná Vás také překvapí jejich rozlišení. Jedná se o úzké dlouhé proužky – každý obrázek je tvořen 82 rámečky o výšce 128 obrazových bodů. Juno se totiž kvůli stabilizaci otáčí jednou za dvě minuty. Snímky tedy odděluje jedna celá otočka.

Podobné aktivity jsou velmi přínosné, protože mnoho lidí může mít dojem, že sonda vlastně jen mačká spoušť fotoaparátu podobně, jako turista na dovolené. Skutečnost je ale mnohem komplikovanější, byť zrovna Juno je v tomhle směru extrémním příkladem. Vytvořit snímek z kosmické sondy není vůbec jednoduché a fotky, kterými se kocháme na internetu jsou výsledkem ne zrovna jednoduché práce – u mnoha sond je potřeba kombinovat různé vlnové délky a podobně. Věřím, že  pokud si vyzkoušíte práci se surovými snímky z JunoCam, budete se už vždycky na podobné fotky dívat úplně jinýma očima

1. balíček snímků
2. balíček snímků
3. balíček snímků
4. balíček snímků
5. balíček snímků
balíček s metadaty

Zdroje informací:
https://www.missionjuno.swri.edu/

Zdroje obrázků:
https://d2xkkdgjnsfvb0.cloudfront.net/…R&ResX=750&Quality=80&t=1468880244

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jakub
Jakub
8 let před

Je vidět že to skládají ze samotné tmy 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Jakub

Ano, najít tam náznak Jupitera nebo jeho měsíců není vůbec snadné 🙂

ventYl
ventYl
8 let před
Odpověď  Dušan Majer

Ja mam ako hobby astrofotografiu a tam je to nieco podobne, aj ked nase stativy su v lepsom pripade stabilizovane na ciel, v horsom pripade staticke. Toto je ako fotit nocnu oblohu fotakom, ktory je na stative co robi kotrmelce 🙂

Marcel
Marcel
8 let před

Vzdy kdyz si pustim to casosberne video, vzdy mne ta melodie uplne ohromi 🙂 Krása 🙂

DaveN
DaveN
8 let před

Tak nevím jestli blbě koukám, ale v sadě 1 jsem nic neobjevil.. je to čirý masochismus a to jsem nadšený astrofotič zvyklý skládat, odčítat a dělit tuny snímků 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  DaveN

Opravdu to není snadné 🙂

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.